Hostům z vesnice na Pardubicku nepomohl ani premiérový sart exligové posily Radima Holuba, který pamatuje nejlepší časy v Jablonci, ve Spartě a v Mladé Boleslavi. Tento fotbalista, který shodou okolností bydlí v Chrudimi, sice zaznamenal gól, ale až v nastaveném čase, takže to jenom zmírnilo porážku ambiciózního týmu. Škoda jen, že nemohlo dojít k bratsrkému souboji přímo na hřišti, protože Radimův bratr Martin v barvách AFK je v současné době zraněn.

AFK Chrudim – Sokol Živanice 3:2

Po opatrném úvodu byla k vidění první střela na branku až ve 13. minutě, ale Vodrážkův dalekonosný pokus hostující brankář Černík zkrotil. O deset minut později se strážce živanické svatyně zapotil podstatně více, když stačil konečky prstů vyškrábnout Vágnerův lob. Ve 28. minutě se však již Vágner mohl radovat, když po rohovém kopu prošel míč až k němu a on zblízka (možná v ofsajdovém postavení) otevřel skóre – 1:0. Následně se stal smutným hrdinou právě hostující Holub.

Ve 29. minutě mu včasným vyběhnutím zmařil šanci brankář Žďánský a pak se sice exligová posila dvakrát trefila do sítě, ale asistent rozhodčího signalizoval ofsajd. Zejména v první situaci to bylo hodně sporné a za protesty si vykoledovali žlutou kartu hned tři „sokolíci“ Podlipný, Merganc a nakonec i kapitán Vrba.

V úvodu druhé půe se opět zviditelnil průbojný Vágner. Nejprve sice byla jeho střela z úhlu sražena na roh, ale v 51. minutě se opět ocitl na malém čtverci tam, kde měl, a zvýšil na 2:0. Po hodině hry ještě hostující Balog vystrašil své spoluhráče nezdařeným odkopem, který málem skončil „vlastencem“, ale pak přišel očekávaný nápor Živanic, které se pochopitelně nechtěly smířit s nepříznivým stavem. V 67. minutě ve skrumáži prošel míč až k neobsazenému Vrbovi a ten snížil na 2:1.

O deset minut později ovšem unikl svým typickým způsobem Rešetár a zajistil domácím opět dvoubrankový náskok. Ten jim vydržel až do nastaveného času, kdy stačil pouze korigovat Holub na 3:2.

Fakta – branky: 28. a 51. Vágner, 77. Rešetár – 67. Vrba, 90. (+2) Holub. Rozhodčí: Štumpf (Praha). ŽK: 0:3. Diváci: 260. Poločas: 1:0. AFK Chrudim: Žďánský – Luptovský, Vladyka, Rahimič, Klíma (87. Merkl) – Vágner, Hauf (82. Radouš), Vodrážka (71. Zvára), Rešetár – Kroutil, Vácha. Sokol Živanice: Černík – Vrážel, Vrba, Hrmo, Černohubý – Holub, Mocanu (15. Podlipný), Gorol (81. Michal), Jedlička – Merganc (61. Kaciáň), Balog.

Pavel Křečan, trenér AFK Chrudim: „Věděli jsme, že přijede velice kvalitní tým zejména v kombinaci, který má ve svém středu zkušené, technické hráče. My jsme dnes zvolili agresivní pojetí hry, abychom soupeře omezili v těchto jeho kvalitách a dali jsme tři pěkné góly, a proto jsme zvítězili. Nutno říci, že soupeř, zejména Radim Holub, prokázal velký čich na to, nalézt si místo a hrál na hraně ofsajdu, a proto je o to cennější toto vítězství s tak kvalitním týmem. Nemocného Linharta nahradil na postu stopera Petr Vladyka, protože soupeř měl zkušené útočníky, tak jsme neriskovali případná zranění mladších hráčů, kteří ještě nemají tolik odkopáno a byť to není Petrův post, sehrál jej se ctí. U střídajícího Davida Vodrážky jde o zranění kotníku po nevybíravém zákroku soupeře. Uvidíme, co s ním bude dál.“

Rostislav Macháček, trenér Sokola Živanice: „Bez komentáře, ať si tento zápas zhodnotí rozhodčí. Dostali jsme gól z ofsajdu, dvakrát, když jsme dali góla – jednoho regulérního, druhá akce, když jsme šli sami na brankáře, znovu pomezní signalizoval ofsajd, který vůbec nebyl. Hrůza, co se tady děje.“

REPORTÁŽ PARDUBICKÉHO DENÍKU

Kdo se těšil na pěkný fotbal, byl zklamán. V utkání průměrné úrovně totiž nexcelovali hráči, ale asistenti hlavního rozhodčího Stumpfa a to Čížek a Vnuk. Jejich svérazné a velice nepřesné posuzovaní ofsajdových situací v prvním poločase, výrazně ovlivnilo průběh utkání a podepsalo se na konečném výsledku utkání. Fakta – branky: 25. a 51. Vágner, 77. Rešetár – 67. Vrba, 90 (+2) Holub.

Hosté poprvé v sestavě s Radimem Holubem vstoupili do utkání sebevědomě. Vzruch nastal od 18. minuty, kdy asistent na lajně Vilém Čížek dvakrát chybně odmával neexistující ofsajd Radima Holuba a oba góly tudíž neplatily.

Na druhé straně šli domácí do vedení v 25. minutě, kdy domácí Vácha vyhrál před malým vápnem hlavičkový souboj, k míči se dostal uvnitř malého čtverce čekající zády k živanické brance domácí Vágner v jasném ofsajdovém postavení a pohodlně zavěsil. Sudí Vnuk na lajně na zcela přehlednou situaci nereagoval – 1:0. Rozezlení fandové Živanic i šokovaní neutrální příznivci fotbalu nestačili kroutit hlavou. Po změně stran byl velmi důležitý gól Vágnera v 51. minutě, když opakovanou střelou prostřelil Černíka – 2:0.

V 67. minutě po faulu na Baloga, centrovaný míč Gorola ze standardní situace propasíroval Vrba do sítě a hosté vykřesali jiskřičku naděje. Domácím navíc zjevně ubývaly síly. V 77. min. Gorol chybně rozehrál míč uprostřed pole, domácí podnikli rychlý protiútok, který Rešetár zakončil třetím gólem – 3:1. Hosté velmi podrážděni nepřesnými výroky obou asistentů stačili skóre korigovat až ve druhé minutě nastavení Holubem.

Rozhodčí sklidili oprávněnou kritiku hráčů i fandů, někteří návštěvníci z nedalekých Pardubic dokonce v poločase demonstrativně opustili chrudimský stadion. Místo parádního fotbalu, ve kterém měl vyhrát lepší či šťastnější, velké rozpaky a rozčarování. Domácí AFK si připsal do tabulky snadné tři body.

JAROSLAV MACH

N. Bydžov – Převýšov 2:1

Žádná útočná smršť k vidění nebyla, naopak byl to spíš boj. Domácím zajistil tři body po standardní situaci stoper Žalman.

Fakta – branky: 20. Janouch, 68. Žalman – 27. Schwarz. Rozhodčí: Váňa (Praha). ŽK: 0:1. Diváci: 550. Poločas: 1:1.

RMSK Cidlina Nový Bydžov:
Cejnar – P. Pilař, Matějka, Žalman, Kubelka (53. Vaněk) – Vaníček, Věchet (46. Obermajer), Blažej, Tomeš – Janouch (84. Valenta), Kazda. SK Převýšov: M. Pilař – Franc, Krejčí, Klička, Šmíd – Semelka (77. Brychta), Novák, Breda, T. Hrabík, Dvořák (86. Demjanovič) – Schwarz. (pt)

Letohrad – FK Pardubice 2:0

Fantastický sportovní zážitek nabídl všem divákům zápas v Letohradě.

Skálopevnou defenzivu Pardubic, která zatím inkasovala pouze dvakrát, načal už v 7. min. Gerža. Ve vápně „vyzpovídal“ protihráče a střelou z úhlu propálil nulového fantoma v brance hostí Schejbala. Pravá fotbalová lahůdka přišla ve 28. min. Postarala se o ni povedenou kombinací letohradská trojice Hundák, Semerák, Brendl a poslední jmenovaný uklidil míč do prázdné branky – 2:0.

Po přestávce už žádný gól nepadl, ale tempo neochabovalo. Hosté hrozili z brejků a nebezpečná byla především koncovka v podání Kudrny. V závěru ještě neproměnil domácí Čada penaltu.

Fakta – branky: 7. Gerža, 28. Brendl. Rozhodčí: Blaschke (Rudoltice). ŽK: 2:1. Diváci: 400. Poločas: 2:0.

FK OEZ Letohrad: Kykal – Rompotl, Valta, Strasmeier, Vaniš – Gerža (86. Jiroušek), Čada, Filip, Hundák (89. Kail) – Semerák, Brendl. FK Pardubice: Schejbal (46. Branda) – Třešňák, Prorok, Voženílek (46. Vanžura), Hudec – Fidra (82. Brychta), Kudrna, Jeřábek, Kakrda – Petrus, Fikejz. (ros)

Hradec B – Ústí n. O. 1:1

Hosty poslal do vedení před přestávkou Z. Dostál. Poté Vaňous nastřelil tyč. Hradec vyrovnal v 82. min., kdy se odraženého míče zmocnil Hubička a nedal Lankašovi šanci.

Fakta – branky:
82. Hubička – 40. Z. Dostál. Rozhodčí: Bohatý (Jablonec nad Nisou). ŽK: 2:1. Diváci: 120. Poločas: 0:1.

FC Hradec Králové B:
Holý – Žák, Němeček, Kouřil, Špidlen – Hečko, Veselka, Nemček, Pacák – Hubička, Lacina (70. Pártl).

Jiskra Ústí nad Orlicí:
Lankaš – Chudý, Šrut, Jar. David, Jan David – Stejskal (79. Kříž), Roušar, J. Dostál, Vaňous (89. Tomášek), Falta (65. Javůrek) – Z. Dostál. (pt, ry)

Dvůr – H. Měcholupy 1:1

Výbornou partii, především v prvním poločase, sehráli Dvoráci s předním týmem divize. Po parádním pasu Holuba a zakončení Slezáka šli do vedení, které po přestávce srdnatě bránili. Už to vypadalo, že úspěšně, když se v 88. min. míč odrazil přímo k Buldrovi.

Fakta – branky: 19. Slezák – 88. Buldra. Rozhodčí: Pospíšil (Vrdy). ŽK: 1:1. Diváci: 260. Poločas: 1:0.

TJ Dvůr Králové:
Tomek – Blažek, Kruliš, Rejl, Novák – Kilevník, Holub, Vít, Urban – Klazar (75. Jurík), Slezák (90. Otradovský). (bog)

Náchod – Velim 1:0

O těsném vítězství domácích rozhodla akce v 77. minutě. Zinke přesnou přihrávkou za obranu našel Jandíka, ten si míč zpracoval na prsou, prošel do vápna a po precizně provedeném blafáku zakončil do prázdné branky.

Fakta – branka: 77. Jandík. Rozhodčí: Čurda (Frýdlant v Čechách). ŽK: 1:3. Diváci: 250. Poločas: 0:0.

FK Náchod– Deštné:
Kobos – Jirman, Kotal, Lesák, Belák – Nejman (68. Kořínek), D. Zinke, Hubka, Srkal (84. Malý) – Šorfa (90. Huňák), Jandík. (mr)

N. Paka – Turnov 3:1

Zápas začal opatrně, mužstva vycházela ze zabezpečené obrany, a tak brankových příležitostí bylo jako šafránu. Do kabin odcházeli spokojenější domácí, kteří po změně stran zásluhou Bandy přidali dva góli a rozhodli o výsledku.

19. Král, 78. a 82. Banda – 88. Mrklas. Rozhodčí: Čížek (Praha). ŽK: 0:2. Diváci: 380. Poločas: 1:0. 1.

FK Nová Paka: Ottmar – Mačí, Čokina, Ptáček, Novák – Jisl (69. Kout), Mindl (86. Pavlidis), Rozsévač, Král (80. Musil) – Banda, Bažík. (jp)