VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DIVIZE: Pardubice si užívají první příčku tabulky

Pardubice – Do nové divizní sezony vstoupili fotbalisté Tesly Pardubice s novým názvem – FK Pardubice. Před prvním mistrákem byl klub vyřazen z Českého poháru v Ústí nad Orlicí (1:5). Do mistrovských bojů vstoupil s respektem, ale s vůlí se probojovat se do horních pater divizní tabulky.

24.11.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Jiří Sejkora

Prvním soupeřem byla Velim. Trpělivostí vstupní zápas Pardubičtí zvládli (2:0). Duel v Ústí nad Orlicí měl být odvetou za pohárové vyřazení. Výhra 2:1 byla velkou satisfakcí. Přišel domácí duel se Živanicemi. Hosté nevyužili v první půle velké šance a doplatili na to. Petrus ve druhé půli skóroval a jednobrankový náskok Pardubičtí již udrželi. Vydřená výhra se Pod Vinicí hodně cenila.

Příští domácí zápas s Českým Dubem byl však velkým trápením. Snaživý nováček byl blízko k úspěchu, třikrát orazítkoval tyč Shejbalovy branky. Nakonec prohrál, ale na pardubický celek se hodně usmála štěstěna. A ta mužstvo neopustila ani v následném duelu v Turnově. Třetí výhra za sebou výsledkem 1:0 byla výsledkem výborné obranné činnosti mužstva a také tentokrát nechyběl kus sportovního štěstí.

Mužstvu narostlo sebevědomí a zápas s Chrudimi (3:0) uspokojil i náročného fotbalového diváka. Pardubický celek byl v laufu. V Nové Pace poprvé jen remizoval (0:0), ale na vyložené šance svěřenci trenéra Svědíka vyhráli 5:0. Škoda, byla to první bodová ztráta, možná daň za předchozí přízeň štěstěny.

Doma pak přišla další výhra, tentokrát s Dobrovicí (3:1). Gólman Shejbal inkasoval první gól ze hry. Následný duel v Letohradě přinesl první prohru v soutěži (0:2). Tento zápas prostě týmu nevyšel.

V domácím derby s Hradcem Králové B však domácí vyhráli gólem z penalty 1:0 a to byl asi klíčový odraz k velké sérii vítězných zápasů. Výhře 5:0 v Náchodě nejeden pardubický fanda nechtěl ani uvěřit. Vždyť loňský účastník ČFL si před sezonou věřil na vyšší patra tabulky.

Domácí zápas se Dvorem Králové byl silně adrenalinový. Jinými slovy, byl to  duel jen pro silné nervy. Soupeř třikrát smazal pardubický náskok, aby nakonec prohrál 3:4, když v nastaveném čase nastřelil břevno Shejbalovy branky. Měla to být hladká výhra, ale nakonec neskutečné drama.

Další zápas v Novém Bydžově byl jako z kategorie snů. Pardubický celek se  ujal vedení 2:0, když domácí si vstřelil dva vlastence. Výhra 3:1 a body z Bydžova byly signálem pro soupeře, že Pardubice skutečně útočí na první příčku tabulky, tím spíš, že Horní Měcholupy začaly ztrácet body.

V posledním domácím zápase pak rozdrtily Pardubice celek Převýšova 5:0 a bezbranková remíza v Horních Měcholupech v posledním kole uzavřela jejich skvělou podzimní bilanci.

Celkem podzim: 1. místo, 15 zápasů, 12 výher, 2 remízy, 1 prohra; skóre: 31:8, 38 bodů (+14).

Podzim doma: 1. místo, 8 zápasů, 8 výher, 0 remíz, 0 proher; skóre: 20:4, 24 bodů

Podzim venku: 1. místo, 7 zápasů, 4 výhry, 2 remízy, 1 prohra; skóre: 11:4, 14 bodů

Střelci (celkem 9 hráčů): 5 – Kudrna, Petrus, 4 – Fikejz, Hudec, 3 – Fidra, Kakrda, vlastní, 2 – Prorok, 1 – Třešňák, Jeřábek.

Starty (celkem 18 hráčů): 15 – Shejbal, Hudec, Prorok, Voženílek, Kudrna, Fidra, Fikejz, Petrus, 14 – Jeřábek, 13 – Kakrda, Brychta, 12 – Třešňák, 11 – Vanžura, 8 – Chvála, 6 – Škvrňák, 3 – Hlaváček, 1 – Branda, Baldrych.

Odehráli v minutách: 1350 – Prorok, 1324 – Kudrna, 1305 – Shejbal, Voženílek, 1294 – Hudec, 1260 – Fikejz, 1250 – Jeřábek, 1193 – Fidra, 1105 – Petrus, 1080 – Třešňák, 962 – Kakrda, 478 – Škvrňák, 349 – Brychta, 302 – Chvála, 246 – Vanžura, 45 – Branda, 8 – Hlaváček, 1 – Baldrych.

Červená karta: 1 – Jeřábek.

Velkou pozoruhodností byl fakt, že gólman Martin Shejbal z patnácti zápasů desekrát neinkasoval gól.

(jma, ašo)

Rozhovor s trenérem divizních Pardubic Martinem Svědíkem

Pardubice – Fotbal v tomto městě dává o sobě výrazně vědět. Vedoucím celkem divize skupiny C je FK Pardubice – pokračovatel Tesly, která se před časem spojila s FC Loko. V podzimní části si FK Pardubice vytvořil slibný devítibodový náskok a před jarními odvetami bude nepochybně považován za hlavního kandidáta na postup do České fotbalové ligy (ČFL) – tedy třetí nejvyšší fotbalové soutěže v ČR. Podzimní bilance lídra divizní tabulky je skvělá. První místo, dvanáct výher, dvě remízy, jediná prohra. Trenér mužstva MARTIN SVĚDÍK (na snímku) má po podzimu důvod ke spokojenosti, ale ta se brzy promění v pořádné starosti. Pardubický fotbal na všech frontách dostává velkou výzvu…

V hodnocení podzimní sezony nepochybně převažují klady. Přesto, zkuste sdělit, v čem tkví tak výrazný úspěch mužstva?

“Úspěch týmu spatřuji v týmovém duchu, v kompaktnosti mužstva – vždyť v patnácti zápasech se v základní sestavě představilo jen třináct hráčů. Prezentovali jsme se výbornou obrannou činností celého mužstva, která byla zvýrazněna spolehlivým gólmanem Martinem Shejbalem, který z patnácti zápasů udržel v deseti čisté konto. Osa týmu byla stabilní, bez výraznějších výkonnostních rozdílů. Nestalo se nám, že bychom jako celek v některém utkání vyhořeli, útlum byl ryze individuální. Kromě Škvrňáka se nám vyhýbala zranění. To je také důležité. V ofenzívě jsme rovněž uspěli, 31 vstřelených branek – to vůbec není špatná bilance. To však neznamená, že bychom zejména ve střelecké produktivitě neměli rezervy.“

Celkové podzimní skóre (31:8) je fantastické, čtrnáct kladných bodů v tabulce pravdy jen potvrzuje, že mužstvo bylo na podzim jasně nejlepší doma i venku.

„Mohu jen potvrdit, že se všemi zmíněnými aspekty jsem spokojen. Zvláště si cením již zmíněné skvělé bilance gólmana Shejbala, který nám doslova vychytal domácí zápasy s Českým Dubem (1:0) a s Živanicemi (1:0), výrazně mužstvo podržel v Náchodě a doma s Převýšovem. Potvrzoval, že dobrý brankář je základem divizního celku.“

Jste považován za náročného trenéra, jistě byste našel i nějaké zápory v týmu nebo měl výhrady k individuálním výkonům.“

„Určitě by se nějaké zápory našly, ale po tak úspěšném podzimu bych teď o nich nerad mluvil. Určitě však na jejich odstranění budeme pracovat v zimní přípravě. Pokud se týká individuálního hodnocení, jako trenér vyznávám týmovou práci, proto chválím celý tým, i když podíl na úspěších je u jednotlivých hráčů rozdílný… “

Na internetových stránkách FK Pardubice je „běží“ anketa o nejlepšího hráče podzimu, ve které vévodí Petr Kudrna. Není to pro trenéra překvapení? Máte svého kandidáta na nejlepšího hráče?

„Anketám nepřikládám velký význam. Petr Kudrna dostal v mužstvu od prvního zápasu hodně prostoru a jeho výkony šly postupem času nahoru, i když v začátku určitě nepatřil k nejlepším hráčům. Ve druhé polovině podzimu ale jeho hra dostávala takové parametry, jaké jsem si představoval. Navíc se podílel na několika důležitých brankách. Musím konstatovat, že on hraje na postu, který považuji za jeden z nejdůležitějších. Sám bych však volil jinak. Hlas bych dal svému týmu a pokud by to musel být hráč z pole a nikoliv brankář, tak nejstabilnější výkony podával zcela jistě Tomáš Prorok.“

Mužstvo prohrálo jediný duel v Letohradě. Byl to skutečně nejhorší zápas?

„Ano, mužstvo si v tomto utkání vybralo slabší chvilku, ale tato prohra nám nakonec pomohla v dalších zápasech. Následných pět duelů za sebou jsme totiž vyhráli.“

Který zápas svého týmu považujete za vůbec nejpovedenější?

„Určitě to byla výhra 5:0 v Náchodě, stejný výsledek doma s Převýšovem a 3:0 s Chrudimí. Pro diváky byl asi nejatraktivnější zápas doma se Dvorem Králové (4:3). V tomto duelu nám chyběl Třešňák a navíc se zranil Hudec. V naší obranné hře tato absence byla znát. Soupeř třikrát smazal naše vedení, ale v závěru jsme strhli vítězství na svou stranu. Prokázali jsme vnitřní sílu mužstva a to je také změna oproti minulé sezoně.“

Podle historických statistik divize C první celek po podzimu vždy vyhrál celou soutěž a postoupil do ČFL? Je postup do třetí ligy reálný?

“Historickým tabulkám nepřikládám žádnou vážnost, bude záležet jen na nás a našich výkonech, jak se soutěž bude dál vyvíjet. Žádné statistiky za nás jaro neodehrají. Pokud navážeme na podzimní výkony a budou splněny další předpoklady, máme určitě šanci hrát o postup.“

Výtečné postavení v tabulce však nutí se zamýšlet nad perspektivností kádru. Vždyť mužstvo v podobném složení bylo loni po podzimu desáté, na konci sezony jedenácté?

“Pokud máme myslet na postup, bylo by třeba kádr posilovat, do každé řady jeden hráč, ale takový, který by byl opravdovou posilou. Mužstvo je o rok starší, vyzrálejší, pomohl mu příchod Hudce. Jeho síla je v semknutosti, pomohlo nám i nepovedené pohárové utkání v Ústí nad Orlicí. Dobře jsme odstartovali soutěž, s přibývajícími výhrami si tým zdravě zvýšil sebevědomí a dokázal vyhrát i vyrovnané zápasy. V neposlední řadě nám přálo i fotbalové štěstí, i když to zpravidla přeje připraveným.“

(jma)

24.11.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Jan Matuch z ODS.

Starostu Poličky dostaly do sněmovny preferenční hlasy

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Pardubický kraj - Volby do Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR skončily. Ve 14 hodin se uzavřely volební místnosti a nyní se budou sčítat odevzdané hlasy. Výsledky mají být známé ještě dnes večer. 

Pardubice v Třinci prohrály po gólu v nastavení

Pardubice – V posledních vteřinách přišli o bod. Fotbalisté Pardubic po více než měsíci prohráli, když v souboji čtvrtého týmu se třetím podlehli těsně domácímu Třinci. Východočeši své šance v utkání 12. kola FNL neproměnili, na konci utkání pak inkasovali po standardní situaci.

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

Odvolí všichni a zavřeme místnost dřív? To nepůjde

Pardubice - Volební komisaři navštěvovali s přenosnou urnou také domácnosti voličů, kteří si o to požádali. Jednalo se zejména o hůře pohyblivé seniory.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení