Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Domluveno. Jsme připraveni Petruse uvolnit, říká Pitter

Pardubice - O nejlepšího střelce Pardubic ve Fotbalové národní lize bude v létě zájem. Klubový boss Vladimír Pitter ví, že ho nejspíš v klubu neudrží.

13.6.2013 1
SDÍLEJ:

Vladimír Pitter.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Nováček se nebál, ve Fotbalové národní lize pořádně kousal. Pardubice nakonec skončily sedmé. Drobný minus? O jejich hráče bude zájem.

Předseda představenstva VLADIMÍR PITTER si danou situaci moc dobře uvědomuje. Nejžhavějším zbožím je momentálně útočník David Petrus. „Jsme realisté. Protože hrajeme druhou ligu, dá se čekat, že někteří hráči budou mířit do Gambrinus ligy. Jednou třeba přijde den, kdy nebudeme vychovávat fotbalisty pro někoho jiného," naznačuje velké plány klubový šéf.

Z první druholigové sezony musíte být nadšený. Nebo se pletu?
Nepletete, převládá spokojenost. Do druhé ligy jsme šli hodně narychlo místo Chrudimi a sedmé místo je skvělý výsledek. Uvidíme, jak to půjde příští rok. Říká se, že druhý rok bývá hodně těžký. Chtěli bychom tuhle pozici obhájit.

Nebyl jste překvapený, jak snadno se Pardubice na druhou nejvyšší fotbalovou soutěž adaptovaly?
Od začátku jsem byl přesvědčený, že s vhodným doplněním, které se provedlo, bychom měli v soutěži hrát důstojnou roli. Navenek jsme si žádný cíl nedávali. Ale říkali jsme si, že bychom se kolem osmého místa pohybovat mohli.

Vladimír Pitter.Kariéru ukončili Tomáš Prorok s Martinem Shejbalem, trenér Martin Svědík odešel do Baníku Ostrava. Není vám líto, že úspěšná parta, která Pardubice vytáhla z divize nahoru, se pomalu rozpadá?
Líto mi to být může. Přesně tohle přináší vývoj. Začínáte v úzkém kolektivu, a pak to celé spěje někam dál. Na druhou stranu, všichni tři skončili ze svého rozhodnutí, ne proto, že by je v klubu někdo nechtěl nebo byli nepotřební, proto vás to mrzí.

Bude těžké udržet kádr z premiérové druholigové sezony pohromadě?
Nebude, máme už hodně kmenových hráčů. Jen nás mrzí, že po sestupu Hradce Králové se Jan Hodas musí vrátit do přípravy tam. Jinak myslím, že dojde ke standardnímu doplnění, další šanci dostanou hráči z U19. Příchody zvenčí budeme dělat znovu hodně citlivě.

Spíš mi šlo o to, jestli se povede udržet třeba Davida Petruse nebo Ondřeje Vencla… O ně by v nejvyšší soutěži mohl být zájem.
To je pravda, nějaké nabídky máme. Než se zranil Jan Řezníček, ptaly se prvoligové kluby i na něj. Dnes je v největším kurzu David Petrus. Jsme realisté. Protože hrajeme druhou ligu, dá se čekat, že někteří hráči budou mířit do Gambrinus ligy. Jednou třeba přijde den, kdy nebudeme vychovávat fotbalisty pro někoho jiného. Ale momentálně je jasné, že pokud tihle hráči podávají nadstandardní výkony, někdo si jich všimne. Tak to prostě je. Pro nás je momentálně klíčové, že hrajeme tuhle soutěž a agenti nám nepřetahují do jiných klubů hráče mládežnických týmů, jako tomu bylo v minulosti.

Třeba jako reprezentanta Jana Shejbala?
Ano, ten odešel do Hradce. Další kluci zmizeli v Mladé Boleslavi, Jablonci, Slavii… A to dnes už není. Díky druhé lize jsme tomu zamezili. Stejně nejvíc záleží na rodičích, pokud nejsou schopni kluka nasměrovat, tak je to těžké. Třeba Shejbal se do Hradce hrozně těšil. A teď se klidně může stát, že budeme hrát proti nim a on nebude ani na lavičce. Dnes tohle rozhodnutí vypadá jako krátkozraké.

Vladimír Pitter.Může druholigový vsadit na strategii, že jednou ročně prodá svého hráče nahoru a vylepší tak svůj rozpočet?
Úplně jsme si to ještě nezkusili, zatím jsme do ligy nikoho neprodali (Javůrek byl v Pardubicích na hostování). Problém českého fotbalu je, že mu scházejí finance, tudíž kluby v Gambrinus lize mají problém s placením za přestupy a kluby si vzájemně dluží. Jedna věc je částka, druhá, kdy ji dostanete. Jestli se dá s touto položkou počítat v rozpočtu, ukáže až čas.

Jaké si dáváte šance, že střelce Davida Petruse udržíte v Pardubicích i pro podzim?
Žádné šance si nedáváme. Dohodli jsme se, že jsme připraveni Petruse uvolnit. Zájem o něho nemá jenom Baník, kam odešel trenér Svědík. Záleží nyní na dohodě klubů, jak se domluví.

Jste připraveni Petruse uvolnit. To znamená, že máte vyhlédnutou náhradu?
To řeší sportovní manažer Vít Zavřel. Ale ano, někoho vytipovaného máme.

Mluví se, že prakticky hotový je už příchod chrudimského Tomáše Dostálka. To je pravda?
Ano, měl by přijít. Máme nějakou spolupráci nastavenou s Duklou Praha a něco podobného je možné i se Slavii. Druhá liga je docela vhodná, aby se tady kluci, kteří jsou na hraně kádru, otrkali a ukázali. Tomáš Pospíšil z Dukly tohle u nás na jaře splnil dokonale. Prospělo mu to.

A jak to vlastně vypadá se stadionem? Pod Vinicí je, dejme tomu, krásné, romantické fotbalové prostředí. Ale dá se tam hrát Fotbalová národní liga navždy?
Nevím, jestli je romantické (usmívá se). Snažíme se tam pro zázemí udělat maximum. Člověk by fotbal v Pardubicích rád někam posunul. Víme, že je ve městě nedořešený Letní stadion vedle ČEZ Areny a něco se s ním dělat musí.

Pravda. Jinak by taky mohl spadnout…
Ano, nebo spadne. Ale chci věřit, že lidé, co sedí dnes na radnici, si toho jsou vědomi. Otázkou je, jak rychle se tahle věc dá vyřešit. V plánu rozvoje města fotbalový stadion je. Já si pořád myslím, že nejlepší variantou by bylo předělat Letní stadion. Podle mě by fungovalo to samé jako u hokeje, když máte hezký moderní stánek, bude vám na zápasy chodit zase o pár lidí víc. Pod Vinicí je to útulné, ale Pardubice by si fotbalový stadion zasloužily. Věřím, že díky kvalitní práci s mládeží jednoho dne do nejvyšší soutěže výkonnostně doplujeme. A tam stadion bude potřeba.

Kdy by měl podle vás v Pardubicích stát? Abyste taky nedopadli jako Slavia, která jenom představovala makety a v Edenu dlouho rostla jenom tráva…
Byl bych potěšen, kdyby vyrostl v horizontu pěti let. Já pro to budu dělat maximum. Když se začne na zelené louce, trvá do tří let příprava a zhruba dva roky stavba. Nejjednodušší variantou by rozhodně byla přestavba Letního stadionu. Nepotřebujeme tady nic pro 10 tisíc. Ale třeba to bude i dřív (usměje se). Podívejte se na Znojmo, postoupilo do ligy a najednou se všechno mění a prostředky na stavbu jsou. V této době je klíčová podpora radnice a kraje. Sehnat dnes soukromého investora bez ní je velmi obtížné.

Čisté jedničky pro kanonýra a talentovaného Vencla

První sezona ve Fotbalové národní lize dopadla pro Pardubice parádně, skončily sedmé. Deník oznámkoval výkony všech hráčů za jaro.

BRANKÁŘI

Luděk Frydrych známka 2

Přebírá žezlo, od příští sezony bude jasnou pardubickou jedničkou. Nemá výraznější slabinu, na jaře toho odchytal víc než veterán Shejbal. Co myslíte, taky v kleci vydrží skoro do čtyřiceti?

Martin Shejbal 2

Nevyšel mu zápas s Opavou a zdálo se, že za dlouhou kariérou bude kaňka. Nakonec se v závěru soutěže do branky přece jenom dostal a rozloučil se po svém, znovu tým držel.

OBRÁNCI

Pavel Němeček 2

Byl slyšet na hřišti, na tribuně a možná i na hlavní silnici vedle stadionu. Když nastoupil, snažil se řídit obranu a dařilo se mu to. V příští sezoně z něj bude hrající asistent.

David Norek 2-

Ze své rychlosti mrštný levák neztratil ani chlup. Jenom bylo vidět, že mu chybí podzimní parťák Javůrek. Když hráli tihle dva za sebou, byla to velká jízda!

David Přibyl 1-

Nezklame, nekazí, skvěle brání… Neexistuje trenér, který by tichého beka a experta na situace jeden na jednoho nechtěl mít v týmu.

Martin Tischler 1-

Roste z něj velký šéf. Blíží se doba, kdy bude mít celou defenzivu na povel. Má výbornou rozehrávku, skvěle hraje hlavou a problémy mu nedělá ani rychlost.

Ondřej Vencl 1

Kometa jara. Zlepšoval se v každém zápase, devatenáctiletý tvrďák může mít před sebou velkou kariéru. Jestli bude stejně pokračovat dál, v Pardubicích dlouho nezůstane.

ZÁLOŽNÍCI

Tomáš Dubský 5

Na hřišti se hodně trápil, dost kazil rozehrávku a v průběhu podzimu byl vyřazen z kádru.Velké zklamání.

Martin Hundák 3

Asi se už nikdy nezmění. Deset minut je nepolapitelný, pak se na hřišti plouží a potřebuje mapu, aby našel vlastní vápno. Kdyby vydržel dřít celých 90 minut, byla by z něj hvězda.

Jan Jeřábek 2

Ne, nezdá se vám to. Začíná být postupně zodpovědnější, už tak moc neriskuje. Jako kdyby se už tolik nekoukal na svoje zasekávačky, ale čím dál tím víc mu záleží na výsledku týmu. Spoluhráče se nebojí okřiknout. Že by aspirant na kapitánskou pásku po brankáři Shejbalovi?

Petr Kudrna 2-

Konečně se tenhle sympatický bojovník dočkal a dostal šanci. Asi nikdy nebude lídrem, kolem kterého se točí celá hra, ale na druhou ligu má úplně s přehledem.

Tomáš Pospíšil 1-

Klobouk dolů. Přišel jako alternativa na místo krajního obránce, ale místo toho si vybojoval místo v základní sestavě na kraji zálohy. Sebevědomé průniky a centry, to bylo jeho. Kéž by byla Dukla slepá a v Pardubicích ho nechala…

Lukáš Rešetár 2-

Futsalová hvězda s přehledem zvládala i druhou ligu. V roli žolíka dokázal přinést do hry oživení. Od vedení to byl dobrý tah, že ho pro jaro zlákalo z palubovky na trávu.

Tomáš Rezek 4-

Jeden kloudný mač v Mostě je hodně málo. Většinu zápasů se zdálo, že tahá nohy z medu. Nestačil rychlostně a nijak zvlášť nebodoval ani při hře dozadu. Na druhou ligu po vleklých zraněních už nemá.

ÚTOČNÍCI

Jan Hodas 3

Práce v útoku odvedl hodně, zády k bráně je strašně silný a v klidu si poradí i se dvěma protihráči. Jenže v koncovce tápal, proto za tři.

Josef Janecký 4

Na podzim ukázal svůj instinkt lovce, jenže po zimní pauze mu střelecký prach navlhnul. Nedokázal prodat svoji rychlost ani orientaci ve vápně. Potenciál však pořád má!

David Petrus 1

Líbejte mu nohy. Když tým na začátku jara tápal po odchodech Dittricha a Javůrka, on ho střelecky držel. Nejspíš skončí v první lize.

Dominik Fusek 3

Občas drží míč víc, než je zdrávo, při bránění taky není úplně stoprocentní. Ale ta rychlost! Až do sebe natluče návyky z dospělého fotbalu, budou ho fanoušci zbožňovat.

Poznámka: Známkování je stejné jako ve škole, nejlepší je jednička. Adam Fousek a Vojtěch Kakrda odehráli málo zápasů, nebyli hodnoceni. 

Autor: Pavel Ryšavý

13.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci 14. pluku logistické podpory vyrazili za školáky do Dolní Rovně a Rosic u Chrudimi.
11

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Tendr na stavbu dálnice D35 k Vysokému Mýtu finišuje

Pardubicko - Z hlediska předvolební kampaně s křížkem po funuse, totiž v pátek v první den voleb otevře pardubické Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) obálky s nabídkami stavebních firem na stavbu prvních dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem k Vysokému Mýtu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení