„Doufám, věřím a chci na pozici nového předsedy FAČR Petra Fouska,“ předesílá Špaček.

Teď již „jen“ čestný předseda TJ Sokol Živanice se nechtěl smířit s tím, že, že jeho klub byl ve třetí nejvyšší soutěži řezán hlava nehlava.

„Živanice dlouhodobě podporují změnu ve vedení asociace, a tím celkové atmosféry v českém fotbalu, tak je pro mě Fousek jediným možným kandidátem. A jsem hrdý, že náš klub se proti praktikám vedení FAČR staví dlouhodobě a konzistentně, i když byl za to trestán,“ připomíná.

Protikandidátem Petra Fouska je fotbalová legenda Karel Poborský. Na trávníku by svého soka zválcoval. Jak to dopadne na diplomatickém poli?

„Pana Poborského jsem si vážil jako fotbalisty, avšak jako kandidáta na vedení FAČR je pro mě naprosto nepřijatelný,“ tvrdí rezolutně Špaček a dodává: „Jeho vazby a vzájemné podpory se stávajícím vedením jsou markantní. V této volbě obklopil lidmi, jejichž pokračování ve strukturách FAČR by mělo být pro velkou většinu fotbalové veřejnosti neakceptovatelné.“

Přímo se děsí toho, kdyby nevyhrál jeho kůň…

„Všichni víme, kdo ze stávajících struktur za Poborským stojí a tito lidé jistě nebudou nakloněni velkým změnám, ani očistě českého fotbalu. Nebudou chtít zpřetrhat pavučiny a vazby na rozhodčí, delegáty a hrozí, že budou přetrvávat praktiky, které byly nastaveny za vedení místopředsedy Berbra a předsedy Malíka. Jako normy v celém fotbale,“ otírá si pot z čela živanický předseda.

STRACH NEVYMIZEL

Jedna věc je, jak dopadly volby v okresech a krajích, druhá a ta zásadní, koho budou volit delegáti celorepublikového „sjezdu“.

Podle sondy do fotbalového zákulisí se zdá se, že jich je hodně nerozhodnutých. A nebo mlží. Zkrátka se zdráhají vyslovit jméno svého favorita nahlas.

„Atmosféra strachu, ale i slibů a vazeb z fotbalu stále ještě nezmizela. Často se někteří pořád ještě bojí. Někteří by se rádi přidali k vítězům, a tak vyčkávají… I proto je potřeba změnit a předsedou je třeba zvolit Fouska,“ burcuje Petr Špaček.

Původně se do boje o předsednické křeslo přihlásili tři muži. I když. Vladimír Šmicer později než jeho protivníci. Nicméně v případě Fouska se o rivalovi mluvit nedá. Jeli na společné vlně.

„Vláďa Šmicer odpracoval obrovský kus práce jak na okresech tak i krajích, za což mu velmi děkuji. Jeho odstoupení z kandidatury rozumím a považuji ho za správné, neboť tím podpořil Fouska a nebude tak tříštit hlasy pro změnu ve fotbale. Věřím, že se i nadále bude podílet na řízení ve FAČR a váhou své osobnosti bude garantem změn,“ míní.

Živanickému „rebelu“ leží na srdci ještě jedna věc. Česká republika nemá v poslední době v Evropě renomé. Stačí se jen podívat na rasistickou kauzu Kúdela.

„Petra Fouska považuji za vhodného kandidátka i vzhledem k jeho znalostem cizích jazyků a rovněž zkušenostem v mezinárodní fotbalové diplomacii. I na tomto poli je totiž po třeba zapracovat na očištění a zvýšení váhy našeho fotbalu,“ podotýká Petr Špaček.