Korespondence Blaschkeho s Berbrem
Roman Berbr, 14. března 2012: Do pátku mě pošlete vybrané kluby zpět na můj mail. Vyberte jen ty zpřízněné a co vás volí. Celková suma musí být mezi 1,5 – 1,6 mil. Čest

Michal Blaschke, 15. března 2012: Čest, zde jsou vhodné kluby, pokud jich má být méně, opravím obratem.

Poznámka: Jedná se o doslovný přepis komunikace. Originální mail má Deník k dispozici.

Všichni se znají. Vědí, jak si pomáhat. A všechno souvisí se vším. Přesně tyhle věty platí o českém fotbale. Dosavadní šéf Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta už si shání podporu pro červnovou volební valnou hromadu.

Jak? Zvláštně. „Pomáhá" mu  Roman Berbr. Ano, silný zákulisní hráč, někdejší rozhodčí a člen výkonného výboru.

Na tom by ještě nebylo nic tak špatného, že? Ale pozor: na jeho praktikách už něco divného je. Chcete důkaz? Mají ho v Pardubicích.
Pozadí odkryl někdejší šéf tamního krajského fotbalového svazu Vladimír Janata.

V posledních volbách prohrál. Proč? „Pan Berbr, případně pan Pelta, mají zájem, aby jim člověk neviděl moc pod ruce," říká bývalý první muž pardubického svazu.
Přes palubu ho hodil také rozhodčí Drahoslav Drábek. Ano, ten který odřídil skandální zápas České Budějovice – Příbram a jenž sedí v křesle předsedy pardubického okresního svazu: „Dostali nařízeno mě nevolit. Ať se nezlobím, ale fotbal je i politika, a oni musí poslouchat," tvrdí Janata.

Koho? A jsme na začátku. Romana Berbra. V pardubických krajských volbách se předsedou svazu stal „jeho" rozhodčí z divize a ČFL Michal Blaschke.
Ten podle e-mailu, který dal bývalý šéf pardubického svazu k dispozici Deníku, podezřelým způsobem rozděloval peníze ze státní dotace. Berbrova instrukce zněla: „vyberte spřízněné kluby a ty, co vás volí".

„Pan Janata má korespondenci k dispozici rok a teď říká, že je něco špatně? Pokud by vyhrál volby, bylo by to v pořádku?" logicky se brání Blaschke.

„Když jsem zjistil, jak náš původní návrh dopadl, málem mě trefil šlak," vypálí ale Janata, který na FAČR návrh porcování dotace také poslal. Jen tak mimochodem, při posledních volbách předsedy FAČR zvedl ruku pro Jindřicha Rajchla. Tedy žádný Pelta. Měl Roman Berbr strach, že ho Janata nyní neposlechne?

Těžko hádat. Na dotazy Deníku v minulých třech dnech nereagoval. Ne, fotbal už dávno není jenom o tom, jak dotlačit merunu do branky.

Klidně se vsaďte, že červnová volba předsedy FAČR dopadne přesně tak, jak si ji namaluje Roman Berbr. To on teď vládne fotbalu.

Kdo je kdo - rozklikněte si infografiku

Kdo je kdo v celé kauze?

Pelta s Berbrem si nenechají koukat pod ruce

Nejspíš si teď vyslechne, že neuspěl při volbách o předsedu Pardubického krajského fotbalového svazu, a tak se mstí. Na druhou stranu, i kdyby byla na slovech VLADIMÍRA JANATY jen polovina pravdy, dokazovala by, v jaké špíně se český fotbal topí.

Bývalý šéf pardubického kraje se pustil do svého nástupce Michala Blaschkeho i mocného zákulisního hráče Romana Berbra.
Proč? Třeba kvůli zvláštnímu způsobu porcování státní dotace. „Kluby, které potřebovaly peníze, nedostaly nic. Někdo jich dostal zase dost. Rozhodně to nebylo košer," říká. Blaschke měl za úkol vybrat jen ty „spřízněné"…
Během své čtyřleté vlády toho Janata zažil dost. Třeba skandální sestup Živanic z divize, který způsobil rozhodčí Vídeňský penaltou, která se pískala za zákrok mimo vápno.

Byl tenhle letní příběh roku 2010 největší kauzou, která se v regionu za dobu vašeho úřadování stala?
Samozřejmě, bylo to asi rok po tom, co začal pracovat náš výkonný výbor. Smutné je, že v celé kauze měli prsty lidi, kteří se dostali do současného výkonného výboru. Tenkrát jsme poprvé vyhlásili baráž, ale neuskutečnila se, protože Živanice šly z divize dolů. Z I. A třídy tenkrát kvůli tomu spadl Semanín a Libchavy skončily až v okrese.

Můžete být konkrétní, kdo měl v sestupu Živanic prsty?
Podle toho, co jsem slyšel, tak i současný šéf pardubického svazu pan Blaschke. Měl za úkol referovat z tribuny jiné osobě, co se na hřišti děje. To mně několik lidí, kterým věřím, dosvědčilo.

Kdo měl zájem v tom, aby Živanice tehdy spadly?

Turnov-Pěnčín, farma pana Pelty (předseda FAČR). Letohrad dostal za úkol, udělat všechno pro to, aby Živanice nevyhrály a farma Jablonce se v divizi zachránila.

Uvědomujete si, že tohle všechno jsou dost silná obvinění?

Ano, ale hlavně je to skutečnost. Tak to prostě bylo.

Přesto vás pořád mrzí, že nevyšly poslední volby a z fotbalu jste musel odejít?
Hlavně mě mrzí, jakým způsobem můžete ve funkci skončit. Takhle jsem si to vůbec nepředstavoval. A v poslední fázi volební kampaně se proti mně postavili i vlastní spolupracovníci a kolegové.

Vladimír JanataCo máte na mysli?
Ještě měsíc před volbou jsem se ptal každého člena výkonného výboru, kdo bude kandidovat. Kromě pana Fryše šli všichni do výkonného výboru, na předsedu nikdo. Najednou se to celé zlomilo po aktivu ligových rozhodčích na Kanárských ostrovech a aktivu delegátů někde na jihu Čech. Dozvěděl jsem se, že se na mě šije bouda, že se proti mně tajně chystá protikandidát.

Jaká byla vaše reakce?

Vyrazil jsem za předsedou pardubického okresního svazu panem Drábkem (prvoligový rozhodčí) a panem Vanišem  (místopředseda výkonného výboru okresu Pardubice). Řekli mi, že to vypadá špatně. Pak mě pozvali na jejich výkonný výbor, kde mi oznámili, že s jejich podporou nemohu počítat a dostali nařízeno mě nevolit. Ať se nezlobím, ale fotbal je také politika, a oni musí poslouchat. Byl u toho celý výkonný výbor pardubického okresu.

Od koho to dostali nařízeno?
Od pana Berbra, případně pana Pelty. Mají zájem na tom, aby jim člověk neviděl moc pod ruce. A podívejte se na jejich kumulované funkce ve fotbalovém hnutí. Delegáti, rozhodčí, eventuálně funkcionáři oddílů mají klidně tři různé funkce na všech fotbalových úrovních, ať je to okres, nebo kraj.

Je za takovým jednáním záměr ovládnout červnovou volební valnou hromadu FAČR?
O tom nemám pochyb. Novým předsedou jižních Čech je prvoligový rozhodčí Jílek. Ve středních Čechách zase uspěl Miroslav Liba, u nás na Pardubicku Drábek… a takových případů by se našlo mnohem víc. Všichni ti, co se někdy proti něčemu ozvali, už ve funkcích nejsou. A nebo nebudou.  Za pana Macely (bývalý šéf komise rozhodčích) nesměli být aktivní sudí v těchto funkcích. Nyní jim je to nařizováno.

Prosím?

Dle pana Vaniše je jim to jen doporučováno. Říkal jsem mu, že mi přijde docela zvláštní že předsedou okresního svazu je pan Drábek, který se jím stal bez jediné minuty práce pro okresní fotbal.

Byl jste zklamaný, že vás při volbě předsedy krajského svazu hodily přes palubu „vaše" Pardubice?

Hodně. Týden před výkonným výborem jsem Drábkovi s Vanišem říkal: „Doufám, že se na mě jako můj vlastní okres nevykašlete, abych tam pak nestál jako blbec." No a přesně to se stalo. Chtěl jsem tomu předejít.

Dobrá, ale co jste udělal pro vaše zvolení? Michal Blaschke říká, že on pracoval, objížděl oddíly, zajímal se, co potřebují a vy ne…
To je totální nesmysl. Byl jsem na všech valných hromadách i na výkonných výborech všech okresů. Jednal jsem se sekretářem nebo předsedou každého klubu, který měl volební hlas na krajské valné hromadě. U několika klubů jsem byl na jejich výkonných výborech. Výjimkou byly asi dva oddíly na Orlickoústecku. Jinak jsem mluvil s každým a od všech jsem měl slíbenou podporu.

Zajímal jste se, proč kluby najednou obrátily a nevolily vás?

Samozřejmě. Řekli mi, že je to politika a mají nařízeno zvolit pana Blaschkeho.

Roman Berbr se bál, že nebudete dostatečně loajální a nepodpoříte ho v červnových volbách?
Přesně tak. Má strach z lidí, kteří mají vlastní názor. On potřebuje jednotný šik, který ho bude poslouchat.

O Berbrovi se říká leccos, ale žádnou levárnu mu nikdy nikdo neprokázal. Jak je to možné?
Je šikovný. On navíc tvrdí, že jezdí po všech klubech. Nejezdí, má pod sebou svoje rozhodčí, kteří mu připravují půdu. Někam ven vyrazí jednou za půl roku. Když ví, že Svitavy postoupí, ukáže se tam. Nachystá si to tak, aby mohl ovlivňovat, koho potřebuje.

Roman BerbrOvlivňuje kluby, nebo rozhodčí?
Kluby i rozhodčí. Schválně se podívejte, kdo třeba jezdí pískat divizní Jirny. Je to tak sedm, osm rozhodčích, třeba kolega Blaschke tam byl třikrát, čtyřikrát. Já jsem nikdy nechtěl dopustit, aby tady vznikly party, jako jsou právě Jirny, které vám budou ovlivňovat soutěže. I když i k nám se doneslo, že se u nás něco takového děje, ale tak ve velkém to nebylo.

Můžete být konkrétní?
Vysoké Mýto mělo, říkejme tomu, podporu jednoho člověka. Když jsme chtěli v jeho utkání v Hlinsku (skončilo 4:4) změnit dva dny před výkopem rozhodčího, tak byste koukal, co se dělo. Předseda komise rozhodčích Fryš dostával výhružné telefonáty, SMS zprávy. I mně ten dotyčný volal, co si to předseda komise rozhodčích dovoluje.

Od koho?
Od M. B.

Michal Blaschke?
Přesně tak. Pan Fryš má tu zprávu dokonce schovanou. Mohl by vám ji klidně ukázat. A to jsme jenom změnili rozhodčího. Pískat přijel Lukes, který zápas zvládl znamenitě. Proti domácím odpískal penaltu, která byla. Nebyl s ním jediný problém.

Kam se bude kraj pod Michalem Blaschkem podle vás ubírat dál?
Mám strach, aby se nedělalo vše ve prospěch pár klubů. Aby se na někom ostatní nedohodli, že má spadnout. Prostě, aby se nestalo to, co funguje ve vyšších soutěžích.

Jenže to je pouhé tvrzení. Důkaz nemáte…
Protože to kluby na sebe neřeknou. Vím o tom, ale na seancích, kde se o tom rozhoduje, jsem nebyl, protože tam jako předseda kraje nepatřím. To samé platí pro delegace oddílů Řídící komise pro Čechy na velké volby – valnou hromadu FAČR.

Bojíte se, že bude z krajského fotbalu džungle. Nejsou ale obranou proti ní nově zavedené videopřenosy?
Jenže přenos bude jenom z krajského přeboru. I. A třída může být pole neorané, dokonce se tam zrušilo povinné nahrávání zápasů, které jsme my zavedli. Třeba se pletu, ale nahrává to k tomu.

Na volební valné hromadě krajského svazu jste měl docela zajímavý projev. Naznačoval jste, že se šmelilo se státními dotacemi. Je to velký průšvih?
Zodpovědně by to dokázala posoudit tak možná protikorupční policie. Já nevím, rozhodně to nebylo košer. Kluby, které potřebovaly peníze, nedostaly nic. Někdo jich dostal zase dost.

Přibližte, o co šlo v dotačním programu číslo čtyři…

Klub vykáže, kolik utratí na údržbu svých sportovních zařízení a dostane poměrnou část, poděleny měly být všechny. Tak tomu bylo i v jiných krajích. Na severu Moravy nebo na Zlínsku dostala peníze i poslední vesnice.

A na Pardubicku?
Dostali jenom ti, co jsou poslušní.

To znamená ti, co slíbí, že budou volit Michala Blaschkeho předsedou pardubického krajského svazu?
Ano.

V tom případě by byly ale státní peníze použity jako úplatek.
Tak to nevím. Největším překvapením pro mě ale bylo, že pana Blaschkeho volily Živanice, které ale nedostaly také ani korunu.

Počkejte, nedostaly ani korunu, podle vás jim pomohl Blaschke se sestupem z divize a pak si ho zvolí? To přece nemá logiku.
Živanice mi řekly, že podpoří mě a Blaschkeho v žádném případě. Ve volbách se ale chovaly úplně jinak. Všechno totiž koordinoval pan Zavřel (sportovní ředitel FK Pardubice). Ten je ve velice dobrém holportu s Berbrem. Živanicím pohrozil, že pokud budou volit mě a ne pana Blaschkeho, nepůjčí jim žádného hráče na hostování. To je těžký kalibr.

Vrátil bych se ještě k penězům. Při volbách jste na aktivu pronesl, že krajským klubům bylo nakonec přiklepnuto 1 737 000, ale oddíly si přitom rozdělily jen 1 237 000. Kde létá ten zbytek?
To je dobrá otázka.

To byste měl ale jako předseda krajského svazu vědět, nebo ne?
Šel jsem po tom a podívejte, jak to dopadlo. Už nemám s fotbalem nic společného.

Co vám na svazu řekli, když jste pátral po ztracených penězích?
Ani korunu nedostaly okresy Svitavy a Chrudim. Zašli jsme za Peltou, ten se nám omluvil, že danou věc delegoval na jiné členy výkonného výboru a že to doplatí. Sice až v listopadu, ale půl milionu skutečně přišlo. Oba okresy peníze dostaly z nějaké svazové zálohy. Půl roku před tím ale ta částka někam zmizela, a na rovinu říkám, že nevím kam.

Kdo rozhodoval o tom, kolik který oddíl dostane?
Podle dokumentů, které mám k dispozici, tak návrh dal pan Blaschke.

Michal BlaschkeProč ne vy, když jste byl šéfem regionu?
My jsme to ale udělali s Karlem Braunem (předseda STK) taky. Poctivě jsme rozpočítali částku na všechny oddíly, které by dostaly poměrnou sumu.

Jak je možné, že to ale Michal Blaschke rozdělil jinak?
Byl jsem zrovna na neschopence s nohou… V té korespondenci, kterou mám  k dispozici, je celý příběh delegace kompetencí pro rozdělení jasně patrný. On to pojal takhle, dost klubů vyházel. Když jsem zjistil, jak náš původní návrh dopadl, málem mě trefil šlak.

Bouřily se oddíly, které nedostaly nic?

Právě že ne.

Divné, ne?
Bouřil jsem se já a pak pan Fryš, předseda Opatovic, které potom pan Blaschke také vyřadil, když se to dozvěděl.

Nikomu nevadilo, že jeden dostane desítky tisíc a druhý ani korunu?
Ne. Z toho jsem taky strašně zklamaný.

Vládne teď v kraji strach?
Co se ke mně doneslo, tak ano, kluby se bojí, že nepostoupí, nebo spadnou.

To má český fotbal docela hezké vyhlídky…
Ve vyšších patrech to vypadá docela dobře. Výsledky jsou, docela se daří práce s mládeží. Ale nižší fotbal není pod takovou kontrolou a někteří si z něj dělají docela dobrý byznys. Jdete na fotbal a nemůžete si být jistý, jestli tam nejsou nějaké jiné zájmy. Tři a tři čtvrtě roku ve funkci jsem se snažil, aby platilo, že vyhrál ten lepší nebo šťastnější, ne ten, kdo by měl uspět podle něčího přání.

Nebojíte se, po tom všem, co jste nyní řekl, že mocné prsty fotbalového zákulisí na vás dosáhnou?
Můžou mi vyhrožovat, ale to je tak to jediné. Nebo poškrábat auto. Ničeho jiného se nebojím. Vyšel jsem s tím ven, protože bych chtěl fotbalu pomoci. Jenom tedy nevím jak, protože tohle je začarovaný kruh.

Reakce FAČR na rozdělování dotací z Programu IV,
Jaroslav Kolář, ředitel PR oddělení: „Fotbalová asociace ČR (FAČR) rozdělovala v roce 2012 finanční prostředky od MŠMT určené na údržbu a provoz poprvé. Dosud se tak dělo přímo prostřednictvím ministerstva. Prostředky na Program IV jsou určeny na zajištění provozu sportovních zařízení a jsou rozdělovány podle podmínek stanovených ministerstvem.
V roce 2012 bylo na Program IV přiděleno celkem 23 564 100 Kč, které byly rozdělovány do jednotlivých klubů ve všech krajích. S ohledem na fakt, že se s touto problematikou setkával FAČR poprvé, na skutečnost, že vybraní příjemci musí splňovat přísná kritéria stanovená ministerstvem a v neposlední řadě i na časovou tíseň, ve které musel proces proběhnout, aby prostředky nepropadly, rozhodoval o přidělení finančních dotací výkonný výbor, za který s kraji komunikovali  Roman Berbr a Dalibor Kučera.
Dotace na Program IV prošla výkonným výborem FAČR v říjnu loňského roku a součet částek tvoří sumu 23 564 100 Kč, na kluby KFS Pardubice připadlo 1 237 000 Kč. Ani koruna  nezůstala nevyúčtována. Na stejném zasedání VV FAČR rozhodl o navýšení dotace do Programu IV o pět milionů korun, které byly použity z Programu V (organizace sportu). Právě z navýšené částky pěti milionů korun pochází 500 tisíc, o kterých hovoří bývalý předseda FKS Pardubice pan Janata. Nejde tedy o výplatu z „nějaké" zálohy ani o nápravu nějaké pohledávky. I tato suma podléhá kontrole MŠMT a je doložitelná.
Jako vždy, kdy se přidělují prostředky výběrovým způsobem,  je na pořadu dne diskuse o tom, jak se při dělení postupovalo. VV FAČR se po zkušenostech s loňským rokem rozhodl upřesnit způsob dělení dotace z Programu IV na rok 2013, který by měl činit cca 20 milionů korun. Do krajů přidělí částky odpovídající členské základně. Výhodou je, že díky Projektu členství, zná FAČR rozdělení členů do krajů přesně. Jednotlivé výkonné výbory KFS si pak rozdělí přidělené sumy podle vlastního výběru. Vedení FAČR má za to, že jde o krok správným směrem."