Žádné přehánění, zastavovali rozjetý parní válec. Tomáš Prorok a Martin Tischler, dva stopeři fotbalových Pardubic, kteří měli tu čest krotit při třetím kole Ondrášovka Cupu sparťana Leonarda Kweukeho.

Mohutný Kamerunec se jako bájný obr Atlas zjevil u postranní čáry v 66. minutě.
To sparťanský trenér Martin Hašek usoudil, že je čas, aby vyslal svoji největší zbraň na hřiště.
„Kdyby hrál od začátku, bylo by to pro nás ještě těžší, ale přivítal bych to. Jen tak se nepoštěstí si proti takovému hráči zahrát. Strašně jsem se na něj těšil“ nemohl se Tomáš Prorok dočkat na souboje s možná nejlepším útočníkem české ligy .

Podobně si radostí poskočil i Martin Tischler: „Také jsem se na něho těšil. Na druhou stranu jsme už s Tomášem mleli z posledních sil, měli jsme toho plné zuby. Když jsem ho viděl za čarou, tak jsem si říkal, že teď to teprve začne.“
A nepletl se.

Oba se s metrákovým Afričanem zapotili. „Je mohutný, v soubojích strašně silný. Když si míč pokryje, dostává se k němu už hodně těžko. Nesmí dostat prostor, aby se rozběhl. Pak se zastavit asi nedá. Nejdůležitější je, dostat balon nějakým způsobem od něj,“ popisoval Tischler střety s Kweukem.
„Když si ještě roztáhne ruce, o předskočení moc být řeč nemůže. Spíš je potřeba ho jednoduše vystát a zkusit míč vypíchnout. Brání se strašně těžko, od balonu se prakticky nedá odstavit. Je to hodně složité,“ ulevoval si po čtyřiadvaceti minutách ve společnosti sparťanského střelce zkušenější z pardubické stoperské dvojice Tomáš Prorok.

Vyhlášený tvrďák Svědíkova výběru Kamerunce dokonce i jednou „sroloval“. „Myslíte tam v rohu? Nojo, asi trochu ztratil koordinaci,“ rozesmál se pardubický brousek.

Kweuke ale jednou dvojici Tischler, Prorok převezl. V 78. minutě zůstal ve vápně úplně sám a zvýšil na konečných 3:1 pro Spartu. „Vybíhal jsem, abych pokryl prostor, aby nemohla projít nahrávka. Kušnír se zastavil, dal míč pod sebe a Kweuke zůstal sám. Trefil to nějak v pádu,“ vybavoval si klíčový moment Tischler. Podle Proroka měl útočník Sparty i trochu kliku: „Trefil to milimetrově mezi námi. Měl i štěstí, střílel na dlouhou nohu. Nikdo jiný by to asi do branky dostat nedokázal. On se prosadil díky tomu, jak je strašně dlouhý.“

Ruská tragédie zasáhla i fotbal

Před zápasem Ondrášovka Cupu mezi Pardubicemi a Spartou všechny zamrazilo.
Hlasatel oznámil, že se bude držet minuta ticha za oběti leteckého neštěstí v Jaroslavli. Dvě tisícovky diváků úplně ztuhly. To samé všichni aktéři zápasu.

„Četl jsem to už před utkáním na inernetu, hodně mě to rozhodilo,“ těžko hledal slova pardubický trenér Martin Svědík.
Podobným způsobem zasáhla katastrofa i sparťanského kouče Martina Haška: „Taky jsem působil v Rusku a létal jsem tam. Stejně tak brácha Dominik, který v Rusku chytal v minulé sezoně. Taková zpráva působí, jako když na vás sáhne smrt. Nevím, jak to popsat. Pro mě to byl šok, těžko jsem se na zápas soustředil. Je to strašná tragédie,“ díval se Martin Hašek do prázdna.