VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Falta: Velkou bolestí ženského fotbalu je kondice

Pardubice - Asistent trenéra DFO Pardubice ví, že má v družstvu málo hráček, které dokáží proměňovat šance. Nejvíce branek obstarává středová řada

29.1.2011
SDÍLEJ:

Ivana MachatkováFoto: foto oddílu

Vlajková loď klubu, které moc vlajka nevlaje… Tato nadsázka se dá použít pro vystoupení ženského družstva DFO Pardubice v první lize. Alespoň pro podzimní část. Asistent trenéra JAROSLAV FALTA se zamýšlí nad tím, proč je jeho tým až na sedmé příčce se ziskem pěti bodů.

Sedmá příčka z devíti vás asi nemůže uspokojovat, není–liž pravda?

 Nedá se říci, že bychom byli spokojeni. Tým se po úvodních dvou kolech se Spartou a Slavií dostal do velmi dobré formy, a proto se očekávaly daleko lepší výsledky, než ve skutečnosti byly dosaženy.

Pět získaných bodů ze čtyřiadvaceti možných je asi bez diskuzí málo…

 Ani zde samozřejmě nepanuje příliš spokojenosti. Zejména bodové ztráty doma se Slováckem, venku s Plzní a s Ostravou byly ve vztahu k průběhu utkání jednoznačnou ztrátou.

A co předvedená hra? Najdete alespoň zde nějaká pozitiva?

 Zcela jistě se herní výkon týmu oproti loňské sezóně zlepšil. Příchod nového trenéra přinesl změnu herního systému, který pozitivně ovlivnil defenzivní činnosti týmu. Výkonnostní nárůst zaznamenala i středová řada. Ovšem konečná fáze, tedy ofenzivní činnost, zůstala zcela za očekáváním. Ke spokojenosti je daleko, přesto jsme snad na podzim položili dobrý základ k lepším výsledkům.

Při pohledu na tabulku udeří do očí dvě věci. Nevstřílíte branky a poměrně hodně jich dostáváte?

 Největší slabinou týmu je již zmiňovaná koncovka. V družstvu je málo hráček se schopností proměňovat šance. Potvrzuje to fakt, že nejvíce branek obstarala středová řada. Dalším prvkem, který nás trápí, je také již zmiňovaná kondice, zejména pak silové a rychlostní schopnosti. Pokud chceme zlepšit výsledky, je třeba na těchto činnostech výrazně zapracovat.

V první lize žen je DFO Pardubice již dlouho. Protivníky moc dobře znáte, můžete se ještě něčím překvapit?

 Je pravdou, že takto úzký profil špičky ženské kopané přináší, co se týká herního i hráčského potencionálu, velmi málo nového. Přesto lze zejména zavedením nových přístupů ke sportovní přípravě docílit výraznějšího výkonnostního nárůstu v poměrně krátkém časovém období. Hovořím zde zejména k nově zaváděným metodikám v dosahování fyzické kondice se zpětnou vazbou kontrolních testů na úrovni první ligy. Očekáváme, že vytvoření těchto výkonnostních tabulek zefektivní práci trenérů v kondiční přípravě týmu. Že kondice je jedním z největších bolestí ženského fotbalu, potvrzuje fakt angažování kondičních trenérů v několika prvoligových týmech.

Můžete zhodnotit úroveň nejvyšší soutěže obecně?

 Z pohledu výkonnosti lze první ligu rozdělit na dvě části. Samostatnou kapitolou jsou týmy Sparty a Slavie Praha, které utíkají ostatním o dvě až tři výkonnostní třídy. Zbylých sedm celků v čele s mírně dominujícím Slováckem představuje poměrně vyrovnaný peloton.

Největší motivací jsou pro vaše hráčky asi zápasy s Hradcem Králové oběma pražskými S…

 Zcela jistě se jedná o Hradec a kromě Sparty a Slavie jsou velmi motivující duely se Slováckem s Brnem. Oba dva kluby ještě nedávno patřily k naprosté špičce a dnes již stabilně s nimi hrajeme vyrovnané zápasy, což dříve nebylo zvykem. Novodobým rivalem může být celek Baníku Ostrava. Ten je atraktivní především svými fanoušky. Doma na něj chodí kolem pěti stovek diváků. Ven jezdí s Baníkem kolem sto padesáti příznivců, se všemi atributy fandovství jako jsou dělobuchy, vlajky, bubny či dýmovnice.

Jak si vůbec stojí ženský fotbal mezi pardubickými sporty a pak mezi ženskými sporty ve městě?

 V tomto směru máme co dohánět. Svůj okruh zájemců o tento sport zcela jistě máme, ovšem vždy to může být lepší. Myslím, že poctivě pracující hráčky, realizační týmy i funkcionáři by si zcela jistě větší publicitu zasloužili.

Hráčský kádr

Brankářky: Pavlína Cvrčková (ročník narození 1985), Veronika Holátková (1985), Klára Záplatová (1991). Obrana: Lucie Kroutilová (1987), Veronika Sehnoutková (1984), Aneta Merklová (1990), Eva Kubantová (1992). Záloha: Kristína Bottová (1984), Silvia Kunáková (1989), Michaela Strachotová (1990), Michaela Krejcarová (1979), Barbora Faltová (1983), Žaneta Závišková (1993). Útok: Ivana Machatková (1978), Martina Dostálová (1988).

Realizační tým

Trenér: Emanuel Vyhlídal. Asistenti trenéra: Petr Šmeral, Jaroslav Falta. Vedoucí družstva: Helena Marková. Masér: Miroslav Žierik.

Autor: Zdeněk Zamastil

29.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Volby skončily, začíná sčítání hlasů. Snímky jsou z volební místnosti v Základní škole Bratranců Veverkových v Pardubicích.
AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: V Pardubickém kraji má ANO čtyři mandáty

Vysypávání volební urny během voleb do poslanecké sněmovny.
AKTUALIZOVÁNO
20

Volební místnosti se zavřely. Začíná sčítání hlasů

Kvůli tričku s mešitou bylo v Pardubicích u voleb opět rušno

Pardubický kraj – Volby v Pardubickém kraji byly poklidné. Až na xenofobní aktivisty je nikdo nenarušoval.

VÍME PRVNÍ / AKTUALIZOVÁNO

VIDEO: Člen komise agitoval ve volební místnosti za Blok proti islamizaci

Pardubice - Místopředseda volební komise v Pardubicích vítal voliče v tričku s přeškrtnutou mešitou.

Policie pátrá po seniorovi. Nevrátil se z tancovačky

Pardubicko - Pardubická policie prosí veřejnost o pomoc při pátrání po Jaroslavu Malimánkovi.

AKTUALIZUJEME / AKTUALIZOVÁNO

Z třináctého patra v Chrudimi vyskočil muž

Chrudim - Nešťastné úmrtí šetří v sobotu dopoledne chrudimská policie.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení