Trenér Půlpit již v I. lize je, v nastávající sezoně povede Sigmu Olomouc. Proč ne Pardubice? Protože zde nemají potřebný stadion a nebyla vůle tento handicap změnit. Druholigová licence byla prodána do Sokolova a na západ Čech se přesunul celý hráčský kádr, ač mnozí borci mají bydliště a rodiny v Pardubicích. Někteří skončili v I. lize, ale v jiných klubech. Pardubice jsou rok bez profesionálního fotbalu. Někdejší B tým před rokem spadl do krajského přeboru a minulé léto se lepil nový kádr z mladých hráčů, převážně odchovanců. Tento celek pod vedením trenérů Romana Olivy a Zdeňka Hanuše skončil v uplynulé sezoně na třetím místě. Zklamání? Nikoliv. V porovnání se silným kádrem Živanic a konsolidovanějšími Holicemi, byla třetí příčka maximem reálných možností. Rok v amatérském fotbalu uplynul, hodně věcí se mění. Jen Letní stadion nedoznává potřebných změn, místo slibované přestavby připomíná nedůstojnou trosku. Přitom čas letí. Proto jsme požádali v současné době prvního muže FK AS Pardubice ZDEŇKA NEVEČEŘALA o odpovědi na otázky, které si zejména roztrpčená fotbalová veřejnost nuestále klade.

FK AS Pardubice má za sebou první sezonu bez profesionálního fotbalu. Existuje nějaká vize o návratu na ztracené pozice?

Před rokem jsem převzal odpovědnost za pardubický fotbal a to nám v klubu zůstalo pět hráčů, kteří hráli za B tým divizi. Během tří neděl jsme museli budovat zcela nový mančaft. To se nakonec společnými silami podařilo. Podzimní část jsme odehráli na špici a nakonec skončili třetí, pouhé tři body za velkým favoritem Živanicemi a pět bodů za postupujícími Holicemi. Konečný výsledek celé sezony proto považuji za úspěch. O profesionálním fotbalu zatím nemůže být řeč.

Mnozí mladí hráči v mužstvu FK AS získali zkušenosti, jistě se o ně zajímají ekonomicky silnější kluby z vyšších soutěžích?

Naší výhodou je, že máme mladý a perspektivní mančaft. V současné době je doplňován asi pěti dorostenci z naší mládežnické základny. K nim potřebujeme získat dva až tři zkušenější hráče a pak bychom mohli pomýšlet na vyšší cíle, postup do divize a perpektivně do třetí nejvyšší soutěže ČFL. O naše hráče samozřejmě je velký zájem. Lukáš Kopřiva je dokonce na zkoušce ve Slavii Praha a moc se tam trenérům líbí. Je proto otázkou, jak naši mladí hráči dokáží odolávat lákavým nabídkám. Snažíme se pro ně vytvářet podmínky, aby zde chtěli zůstat, budovat potřebné zázemí Letního stadionu s kvalitní hrací plochou i na Slovanu, motivovat je finančně. Oni sami si musí vytvořit vytvořit potřebnou partu, která by v budoucnu úspěšně mohla reprezentovat pardubický fotbal a město Pardubice.

Lidé se ptají, co bude s Letním stadionem, vzpomínají na výroky z radnice, že ztráta profesionální licence není tragédií, stadion se v klidu přebuduje a pardubický fotbal si ztracené pozice vybojuje. Jenže nakonec se odchod druholigového týmu do Sokolova stal hlavním argumentem, proč se stadion přestavovat nebude, prý na stávající soutěž stačí v té podobě, v jaké se dnes nachází.

Prioritou pardubického fotbalu je postoupit do vyšších soutěží. Profesionální fotbal se v Pardubicích za současných podmínek hrát nedá. Letní stadion nemá potřebné parametry projektu ČMFS Stadiony 2003, na který navazuje projekt 2010. Byli jsme na několika schůzkách na magistrátu města Pardubic. Domnívám se, že nové vedení radnice by mělo být přínosem pro další jednání. Naší vizí je, že budoucí stadion by měl stát na stejném místě, jako ten dnešní, měl by mít kapacitu cca 8 000 diváků. Věříme, že zastupitelé v září našemu záměru dají zelenou, byť zpoždění za ostatními velkými a srovnatelnými městy je už značné.

Co se změnilo v klubu z hlediska personálního, kdo je vlastně jeho současným majitelem?

Klub jsem převzal ještě pod hlavičkou FK AS Pardubice, a.s.. Zůstala nám celá mládežnická základna a jeden celek dospělých v krajském přeboru. Majitel klubu Jiří Rýva se stal manažerem Viktorie Žižkov a Zdeněk Koukal také zůstal v Praze… O problémech s mužstvem dospělých již byla řeč, mládežnickou základnu jsme podstoupili místním lidem, kteří se pohybují v mládežnickém fotbalu, Ladislavu Slezákovi, Jiřímu Kovárníkovi, či představiteli firmy DOMEC panu Dostálovi… Ti se o mládež od elévů po ligový dorost starají a za tímto účelem si vytvořili občanské sdružení FK Junior. Pro A mužstvo bylo vytvořeno občanské sdružení FK AS Pardubice a v současné době jsou převáděna fotbalová práva z FK AS, a.s. na nově vzniklé občanské sdružení. Po převedení těchto práv oficiálně přestává figurovat v klubu Jiří Rýva a v jeho čele zůstávají jen Pardubáci – tedy Zdeněk Nevečeřal, Rostislav Špulák a další.

Údržba Letního stadionu v současné době dost pokulhává, ale v červnu jste investovali finanční prostředky na rekultivaci hrací plochy. Znamená to, že tréninky i podzimní zápasy krajského přeboru se již budou hrát zde v centru města?

Nepříliš kvalitní hrací plocha Letního stadionu byla totálně zničená nešťastnou havárii. Již na podzim minulého roku jsme provedli jakousi pologenerálku, hrací plocha byla propíchána a propískována. Na jaře hřiště prošlo totální generálkou, hřiště se prořezalo, doselo, byly vydrnovány brankoviště. Plocha se renenerovala a do poloviny srpna hřiště projde další generálkou. Myslíme si, že travnatý pažit bude srovnatelný s tím, který máme na Slovanu. Letní stadion bude využíván ve větší míře než dosud.

Udržovat dvě plochy je asi finančně dost náročné. Dostáváte nějaké dotace či jinou f inanční pomoc?

Samozřejmě, že náklady máme výčísleny. Jedno takové kvalitní hřiště jako máme například na Slovanech činí 60 000 ročně, od magistrátu dostáváme na každou plochu 15.000 Kč. V tom samozřejmě není zahrnuta energie ani mzda správce.

V minulé sezoně jste všechny zápasy krajského přeboru sehráli na Slovanech. Rekultivace plochy Letního stadionu je tedy nadějí na návrat. Je tomu tak?

Na Slovanu máme problém s tím, že tam není žádná krytá tribuna či nějaký přístřešek. V případě nepříznivého počasí nám tato skutečnost vyhání diváky, protože se prostě nemají kam schovat. Proto některé zápasy s lepšími soupeři, kdy lze očekávat větší návštěvu, chceme hrát na Letním stadionu, kde je zároveň mnohem lepší zázemí klubu než je tomu na Slovanech a hlavně krytá tribuna.