Víte jaký je nejlepší recept na postup? Zeptejte se v Moravanech. A víme, co vám odpovědí. Vytvořte si na podzim dostatečný náskok a pak už ho jen udržujte. Udělejte to ale trochu jinak! Zůstaňte na první příčce. Moravany jí totiž ve finále ztratily a do krajského přeboru skočily „až" ze druhého místa. Trenér MILAN BAKEŠ využíval širokého kádru. Dá se říci, že na každém postu měl rovnocennou náhradu. Na I. A třídu až neskutečná věc…

Moravany se vracejí do krajského přeboru. Berete to po loňské nevydařené sezoně jako zadostiučinění?
Je to odměna za práci, která se tady za poslední tři roky udělala. Naposledy se krajský přebor hrál v Moravanech v sezoně 2006/07 a jednalo se o roční epizodku. Bohužel, tenkrát jsem u toho nemohl být, z důvodu stěhování druhé ligy z Pardubic do Sokolova. Tentokrát už si to utéct nenechám (rázně).

Porušili jste tradici, že jaro bývá v Moravanech lepší než podzim. Proč tomu tak bylo?
Musíme brát v potaz, že jsme v podzimní části udělali třicet bodů a to je myslím solidní porce. Dosavadní maximum jsme zde překonali o čtyři body, takže laťka byla tentokráte nasazena hodně vysoko. No a když jsme si dovolili v úvodu jara zbytečné výpadky, bylo zřejmé, že zopakovat stejnou porci bodů bude už složité. Po podzimu jsem předpokládal, že k postupu bude stačit dvacet čtyři bodů. Sekl jsem se pouze o bod dolů (mrkne).

Nakonec vás předstihl pouze jeden tým, a to ještě pouze o skóre. Přitom jste na pardubické céčko měli po podzimní části náskok osmi bodů a ještě přesvědčivou výhru ze vzájemného duelu v zádech…
Mrzí nás to, ale takový je fotbal. Pardubické céčko mělo výbornou jarní část a vyvarovalo se poklesu formy. My jsme tak perfektní nebyli a proto se náskok osmi bodů rychle ztenčoval. Navíc jsme pak ve vzájemném utkání podlehli také o tři branky, ale podle pohárových pravidel jsme měli výhodu v podobě vstřelené branky na půdě soupeře. To, že jsme získali na konci sezony stejný počet bodů s céčkem a o pořadí rozhodovalo celkové skóre jsme my neurčovali?!

Historie se sice nebude ptát, z kolikátého místa jste postoupili, ale vidět na prvním místě své Moravany by byl zřejmě lepší pohled, nemyslíte?
(zamračí se) Je to černá kaňka na jinak úspěšné sezoně. Ale připravili jsme se o to sami svým laxním přístupem a všichni si to dobře uvědomujeme. Dovolili jsme si totiž luxus v podobě dvou porážek s velmi slabými soupeři ze Stolan a Valů z kraje jarní části. Nebýt těchto zaváhání, bylo by o vítězi soutěže rozhodnuto dávno před koncem soutěže. Ale na kdyby se ve fotbale nehraje a tak postupujeme z druhého místa. Podobně jako před šesti lety. Bohužel pro nás, historie si pamatuje jen vítěze.

Na podzimního lídra se chtěl každý na vás vytáhnout. Jaké to je čelit takovému náporu?
Nejsložitější na tom všem je, prokazovat herní kvalitu v každém utkání, do kterého nastupujete jako lídr tabulky. A to se nám v některých jarních zápasech nedařilo. Ono to potom totiž nahrává všem těm škarohlídům, kteří přijdou na jedno utkání v sezoně a řeknou si, jak takový tým může vést tabulku. Naši hráči však byli před sezonou seznámeni s jakým cílem do ní jdeme, takže na nějaký tlak byli dopředu připraveni. A myslím si, že se s tím vyrovnali solidním způsobem.

Už jste to naznačil. Hned prvním jarním kole přišla facka v podobě prohry ve Stolanech a stejné to bylo při dalším venkovním výjezdu do Valů. Důvod?
Ten je jednoduchý. Fotbalový zápas se hraje na dva poločasy, ale my jsme v těchto utkáních pracovali vždy jen pětačtyřicet minut. Ve Stolanech jsme odflákli druhý poločas a ve Valech pro změnu první. K tomu ještě o týden později přišlo jediné domácí zaváhání v jarní části s Dolním Újezdem a náskok se po prvních čtyřech kolech skoro rozplynul.

Podobně špatný rozjezd jste měli i na podzim. Je to podobnost čistě náhodná nebo co za tím vězí?
Nevím, čím si to vysvětlit. V loňské sezoně se nám rovněž nepodařil vstup do podzimní části. Jenže tehdy se to na nás podepsalo a už jsme se v jejím průběhu nezvedli. Letos to bylo jiné. Hráli jsme totiž dobře, jenom neproměňovali brankové příležitosti. Věděli jsme však, že kvalitu máme a je to jen otázka protrhnutí střelecké smůly. Jarní špatný rozjezd přisuzuji přílišnému sebevědomí hráčů, které mělo neblahý dopad na jejich výkonnost v první polovině jarní části. Navíc se na týmu asi podepsala i moje třítýdenní zdravotní absence, která mu na klidu nepřidala.

Ztratili jste náskok a najednou se k vám pronásledovatelé úplně přiblížili. Stupňoval se tlak na vaše hráče?
Nevím, jestli i v I. A třídě hrají týmy pod tlakem, ale určitě jsme po prohře v Pardubicích ještě více začali sledovat tabulku a los našich konkurentů. Bylo rozhodující, že jsme si jako po špatném výkonu na pardubickém céčku vyjasnili mezi sebou určité věci a od tohoto momentu jsme šli všichni za jedním cílem. Jasným důkazem tomu byly výsledky ve zbývající části, kdy jsme prohráli jen utkání v Srchu. To už ale měli hráči v podvědomí, že jsme jistým postupujícím.

V domácím prostředí jste si počínali suverénně. Prohráli jste pouze v prvním kole celé sezony. Jinak vyhráli jedenáctkrát a jednou remizovali. V čem je tak kouzelná moravanská tvrz?
S výsledky v domácím prostředí panuje velká spokojenost. Navíc byly ve většině případech podloženy kvalitním výkonem. Myslím si, že takhle úspěšnou domácí bilanci si nepamatují ani naši fanoušci. Možná to je naším menším hřištěm, na kterém dokážeme soupeře přehrát aktivní a fyzicky náročnou hrou. Možná to je prostředím a našimi diváky, kteří nás dokážou správně nabudit a strhnout k maximálnímu výkonu. Prostě se to letos sešlo.

Špatně jste si nevedli ani venku. Nicméně tam jste inkasovali dvakrát tak více branek. To už stojí za zamyšlení souhlasíte?
Ano. Venku jsme měli rezervy. Do každého zápasu jdeme s cílem vyhrát. Máme ofenzivně laděný tým, který ví, že si v jakémkoli zápase dokáže připravit řadu příležitostí. Ve většině utkání jsme prakticky nastupovali se čtyřmi útočníky a velice ofenzivně laděnými krajními beky. To pak nese svá rizika na venkovních hřištích, kdy domácí jsou přece jen odvážnější směrem dopředu. My jsme navíc inkasovali několik laciných gólů. Abych byl upřímný, inkasovat za celý ročník celkem osmatřicet branek je na můj vkus moc.

V podzimní části jste v zápasech s okresními rivaly získali plný počet bodů. Na jaře pouze sedm. Můžete to vysvětlit?
Prostě jsme neměli v těchto zápasech potřebnou kvalitu, jako tomu bylo v podzimní části. A další faktor je, že jsme oproti podzimní části hráli ve většině případech na soupeřově hřišti. Ve Valech jsme proflákali první poločas. Pod Vinicí jsme zaslouženě prohráli. Nutno však podotknout, že proti nám nenastoupilo klasické céčko, ale tým s devíti hráči, kteří pravidelně zasahovali do divize. V Přelouči se hrál důležitý zápas, kdy žádný z týmů nechtěl prohrát a konečná remíza byla spravedlivá. A nakonec v Srchu jsem už postrádal větší touhu kluků porvat se o výsledek.

Určitě vás potěšilo probuzení kanonýra Kříže. Jeho sedmnáct branek tvrdilo muziku v moravanské ofenzivě…
Tak samozřejmě. Přece jen tým s jeho příspěvkem počítá. Sezonu pře tím jsme doplatili na to, že mu to nelepilo. Nejen, že sedmnáct branek dal, ale na spoustě dalších se podílel. Celkově musím říct, že se nám oproti loňsku zlepšila produktivita v útočné fázi. Čtveřice útočníků se zasloužila o dvaatřicet branek, což je solidní číslo. Na zbylých gólech brankách se podílelo dalších jedenáct hráčů, což je další příjemné zjištění.

Často měníte sestavu a kvalita tím netrpí. Znamená to, že máte vyrovnané hráče na jednotlivých postech?
Začal jsem to praktikovat od mého návratu na lavičku do Moravan a zatím se to vyplácí. Snažím se mít široký kádr pro sezonu, pokud možno co nejvíce zdvojených postů. Možná to je na téhle úrovni luxus. Musím však poznamenat, že ze sedmdesáti procent tvoří kádr vlastní odchovanci. A všichni kluci dobře vědí, že svojí příležitost dostanou. Tedy pokud na sobě budou pracovat.

To je asi radost skládat sestavu?
(úsměv) Jasně. Měl jsem možnost vybírat optimální sestavu pro dané utkání. Pro mě jako pro trenéra to je obrovská výhoda. Přece jenom děláme fotbal na amatérské úrovni a pro kluky není na prvním místě. Proto, když potom někteří z pracovních důvodů nemůžou dorazit, nemá to takový zásadní vliv na týdenní tréninkový proces. Vím, že i tak budu mít dostatečný počet hráčů.