Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Fotbalová revoluce nebude. Chybělo osm hlasů

Pardubice - Aktiv oddílů krajského svazu neodsouhlasil ustavení společného východočeského přeboru dospělých a jarní soutěže tak zůstávají bez změn

21.1.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Luboš Jeníček

Olympia Hradec Králové proti Vysokému Mýtu? Polička proti Rychnovu nad Kněžnou? Týniště nad Orlicí proti České Třebové? Tak na takové souboje mohou fotbaloví příznivci pro nejbližší budoucnost zapomenout.


Aktiv oddílů Pardubického krajského fotbalového svazu ve čtvrtek neschválil ustavení společného východočeského přeboru dospělých a podoba regionálních soutěží se zatím nebude měnit.

V hlasování šestnácti zástupců klubů z pardubického krajského přeboru zvedlo ruku pro devět, proti sedm. Z devíti, kteří souhlasili, podpořilo sedm návrh, aby společná soutěž vznikla hned od sezony 2012/2013. Z oddílů I. A a I. B třídy bylo pro šestnáct, proti devět a dva se zdrželi.
A protože svaz stanovil nutnost tříčtvrtinové podpory, tak celkových 25 hlasů nestačilo. Bylo jich třeba o osm více.

„Výkonný výbor v tuto chvíli nebude dále pracovat na projektu společného krajského přeboru,“ vyřkl zásadní ortel šéf Sportovně – technické komise PKFS Karel Braun.

Těmto slovům předcházela bezmála dvouhodinová debata, v níž se střídaly zásadní argumenty na obě strany.

Jde o vyšší kvalitu

Vedení obou krajských svazů vysvětlovalo důvody, které je vedly k předložení nového projektu. „Vycházeli jsme z toho, že po rozdělení východočeské oblasti poklesla fotbalová kvalita v obou krajích. Myslíme si, že společný přebor by ji mohl zlepšit a zvýšit prestiž kopané,“ uvedl předseda pardubického krajského svazu Vladimír Janata.

„Máme dobrou zkušenost u mládeže, protože východočeský přebor dorostenců, který se hraje od této sezony, své opodstatnění rozhodně má,“ přidal se místopředseda KFS Hradec Králové Vladimír Blažej. Podle jeho slov byla jedním z motivů i situace ve vyšších soutěžích, kdy doposud nikdo netuší, co se stane na úrovni ČFL a divizí po plánovaném zavedení soutěže juniorek. „I proto jsme si řekli, že pokud do toho jít, tak hned. Společný přebor má představovat kvalitativní nadstavbu nad kraji.“

Námitky a nesouhlasné připomínky, které se ozývaly, se dotýkaly několika bodů. Mimo jiné i ztráty přímého postupu do divize, protože podle navržených pravidel by postupovaly první dva týmy konečné tabulky bez ohledu na krajskou příslušnost. „Ano, to je pravda, ale kde je řečeno, že by ty dva celky nebyly z Pardubického kraje? To samé se týká sestupů. Je to teorie a až samotná soutěž by ukázala, jak by se naše kluby uplatnily,“ reagoval Karel Braun.
Řadě klubů vadilo, že by se společný přebor ustavil již od příští sezony 2012/2013, což by znamenalo razantní zásah do jarních mistrovských soutěží, třeba zrušení sestupů i baráží.

„Jsem rád, že se ve fotbale něco dělá, ale vadí mi načasování. Myšlenka to určitě není špatná, ale je pro mě nepochopitelné měnit takto zásadně systém v rozehrané sezoně. Vždyť soutěže by se mohly stát neregulérními,“ shrnul svoje dojmy Petr Urbánek ze Svitav.

Chyběla by derby

Ekonomika a zvýšení cestovních nákladů. I na to mnozí upozornili, protože k němu by beze všech pochybností došlo. „Spočítali jsme si nárůst kilometrů, jaký by nastal, a nedomnívám se, že by to znamenalo něco dramatického. Určitě by se nejednalo o zásadní položku v rozpočtu klubů,“ argumentoval Vladimír Janata.

„Nejedná se jen o dopravu. Jde i o návštěvnost. Vím, že vyšší počet diváků mi přijde na derby se Svitavami, Poličkou, Litomyšlí. Ale když budeme hrát se soupeřem z Hradecka, tak s ním nikdo nepřijede a ani našim lidem to nic neřekne. A je jedno, jaký bude mít mančaft,“ upozorňuje Martin Tylšar, předseda SKP Slovan Moravská Třebová. Ano, ztráta většího počtu derby proti současnému krajskému přeboru, to je další faktor, který by společný přebor nutně přinesl.

Krajský fotbalový svaz se rozhodl, že hlasování o změnách v soutěžích bude společné pro přebor, I. A i I. B třídu (na rozdíl od Hradce Králové, který oslovil pouze družstva KP a vedoucí celek I. A třídy, od nichž získal většinový souhlas). „Myslím, že není správné, aby byly oddíly z přeboru, kterých se to přímo týká, nakonec přehlasováni kluby z I. A a I. B tříd,“ mínil Tylšar.

K tomu však nedošlo. Pětadvacet oddílů, jejichž zástupci řekli: „Pojďme to zkusit,“ nestačilo. Návrh nebyl schválen a jarní část krajských soutěží se odehraje bez změn a včetně postupů, sestupů a baráží.

Autor: Radek Halva

21.1.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu.

Dlouhý, Široký a Bystrozraký navštíví v sobotu Dubinu

Cvičení Agens 2017 v Pardubicích. Město zkouší evakuaci velkého počtu osob v případě teroristického útoku otravnou látkou. V první evakuační zóně to znamená do bezpečí dostat děti z MŠ Pastelka.

Evakuace školky? V případě ohrožení za děti odpovídá město

Vojáci vyrazili za žáky do škol

Dolní Roveň/Rosice – Vojáci pardubického 14. pluku logistické podpory zavítali mezi žáky dvou základních škol (ZŠ) – v Dolní Rovni a Rosicích u Chrudimi. Kromě ukázky zbraní a techniky nabídli i přednášky či výuku výroby improvizovaného protichemického obleku, ale převedli i první pomoc. 

Stávkovali lékaři a někde i lékárny

Pardubice – Několik tisíc praktických lékařů dnes zavřelo své ordinace kvůli stávce. Nesouhlasili totiž s přílišným papírováním, elektronickými recepty a nedostatkem peněz. Mimo provoz bylo na půl hodiny také asi 400 lékáren.

Jeden se schoval v popelnici, další byl drogový dealer

Pardubice - Zamotaný příběh s telefonní budkou na začátku skončil dopadením distributora narkotik.

Komedie o manželských vztazích zavede diváky Z postele do postele

Pardubice – Východočeské divadlo v Pardubicích zařazuje do svého repertoáru komedii anglického dramatika Alana Ayckbourna s názvem Z postele do postele. Premiéry se uskuteční o nadcházejícím víkendu vždy od 19 hodin v Městském divadle.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení