Před deseti lety se uskutečnilo v Pardubicích setkání ke stému výročí organizovaného fotbalu ve městě.

Tehdejší primátor Jiří Stříteský při této příležitosti vyslovil přání, aby se na našem Letním stadionu opět hrála 1. liga. Připomněl slavnou éru SK Pardubice v poválečných letech, kdy klub v tabulce třikrát skončil na třetím místě za Spartou a Slavií. V nejvyšší ligové soutěži si úspěšně vedla v letech 1957 – 1960 Dukla Pardubice a v ročníku 1968 – 1969 VCHZ Pardubice. Za zmínku stojí, že dres Dukly oblékali reprezentanti Kvašňák, Zikán, Lála, Kos, Nepomucký, Masný, Vengloš.

V týmu „chemiků“ nastupovali např.: Karel Jarolím, František Cipro, Josef Čaloun, Jaromír Možíš, Vladimír Kára, Roman Sokol, Robert Segmüller i pozdější mezinárodní sudí, brankář Jiří Stiegler.


Město má spoustu skvělých sportovců


Do Slavie Praha přestoupil stoper Jan Mareš, do Sparty Meduna. Vysoké kvality prokázal v dorostu Radim Holub, Karel Jarolím, brankář Přibyl, Martin Hašek, mladší bratr hokejové legendy Dominika, a v týmu reprezentační jedenadvacítky a Hannoveru Jiří Kaufman a jeho mladší bratr Josef.
Celý svět zná Velkou pardubickou, plochodrážní Zlatou přilbu, hokejové legendy Dominika Haška, Milana Hejduka, Otu Janeckého, útok Martinec – Novák – Šťastný, kanoistu Martina Doktora.

Atletické začátky spojil s Pardubicemi rekordman v desetiboji Roman Šebrle. Na start v tenisové juniorce vzpomínají s úctou světové jedničky Ivan Lendl a Martina Navrátilová. Mnoho světových titulů přivezli do města perníku kanoisté za slavné éry Josefa Hendrycha. Občanem města je dvojnásobný mistr světa v jízdě tandemů Roman Řehounek i československý reprezentant v jízdě za vodiči Stanislav Venclovský, který zvítězil ve 217 závodech.
Také olympijské hry v Melbourne v roce 1956 jsou zapsány zlatým písmem – členové Dukly Pardubice Václav Machek a Ladislav Fouček stanuli na stupních vítězů. Před nimi na OH v Tokiu získal zlato ve stíhačce další člen Dukly Jiří Daler.


Sudí nás v roce 1934 připravil o medaile


Na oslavy padesáti let holického fotbalu v roce 1956 si klub pozval bývalého reprezentanta dr. Káďu – Peška. Hovořil o setkání s hlasatelem Josefem Laufrem, který se 20. 4. 1961 dožil sedmdesáti let. Za nejhorší den svého života považoval výkon švédského sudího Eklinda, který nás na druhém mistrovství světa v Itálii v roce 1934 připravil o zlaté medaile. Přehlížel fauly Italů na brankáře Františka Pláničku. Vítězný gól zaznamenali Italové v nastaveném čase. Několik našich opor zápas pro zranění nedohrálo.

Plánička byl ve 30. letech považován společně se Zamorou za světovou jedničku. Rád na něho vzpomínal i herec VČD Milan Sandhaus, který mě při jednom z posledních rozhovorů řekl, že s ním byl zaměstnán v pražském Penzijním ústavu.

Dělal si legraci i z nových názvů klubů. Ze Slavie se stalo Dynamo, ze Sparty Spartak Sokolovo a název Bohemians se změnil na Spartak Stalingrad. Věčný rival Spartak Hradec Králové se stal v sezoně 1959 – 1960 mistrem ligy, zvítězil i v soutěži slušnosti. Funkcionáři Lokomotivy Pardubice litovali, že jejich odchovanec a opora Jiří Hledík přestoupil do Hradce za „hubičku“ a klubová pokladna tím mnoho financí nezískala.


Pardubické opory odcházejí do Hradce


Majitelem fotbalu v Hradci Králové je město. V Pardubicích není o fotbal zájem. Bývalé opory Jiří Kaufman a Pavel Němeček oblékají hradecký dres. Jediným navrátilcem je Jiří Pospíšil, který po desetiletém angažmá v Ružomberoku posílil divizní Teslu Pardubice. Reprezentantem kraje je překvapivě Letohrad, který sestoupil ze 3. ligy.

Je to smutná bilance. Když si v roce 1961 vybojovala Lokomotiva Česká Třebová postup do divize, získala z Pardubic Medunu, Jasanského, Bohuslava Tomáška a Sládečka. Klub nezískal sponzora a pak opět po roce chodili diváci na utkání krajského přeboru.

Letní stadion potřebuje modernizaci. Mladí hráči z Pardubic odcházejí do velkých klubů. Trenér mládeže Jiří Kovárník nemá o talenty nouzi, ale odchodům nemůže zabránit.

O Pardubicích se psalo, že jsou městem sportu. Naše nejpopulárnější odvětví – fotbal, ale zůstává stále popelkou!

Miroslav Motyčka