Mají kliku, že na jaře nebudou hrát o život. Šestý tým „Fotbalové národní ligy" (tak zní nový název druhé ligy) nezabouchl okno a v jeho kádru nastal přes zimu slušný průvan. Čtyřiadvacet bodů po podzimu může být zlatých. Díky slušnému náskoku by se ho záchranářské práce týkat neměly. I když…


„Někteří lidé jsou v klidu až moc a to taky není dobře. Stačí na chvilku vypnout, chytne se špatná šňůra a dostanete se do potíží. Ty pak útočí na psychiku a tabulkou se rychle sunete dolů. Takovým problémům bychom se rádi vyhnuli," varuje necelé tři týdny před ostrým startem soutěže trenér Martin Svědík (na snímku).
Jestli bude mít po zimní přestávce o pár vrásek navíc, nedivte se.

Problémů si užil docela dost. Místo aby kádr naboptnal, tak se spíš smrskl. „Stejně bych ale nechtěl, aby se náš herní projev nějak měnil, i když těch změn proběhlo docela dost," připouští pardubický kouč.

Ze základní sestavy jsou pryč Jan Javůrek, Jaroslav Dittrich a Tomáš Prorok. „Mám trochu strach z toho, že najednou zmizelo třináct gólů," přiznává Svědík. Vedle nich odešel ještě David Sklenář zpět do Dukly Praha.

Aby toho nebylo málo, na začátku přípravy se zranil střední záložník Jan Řezníček. Diagnóza? Zlomená kůstka v nártu. Doba léčení? Zatraceně dlouhá.
„Už jenom z hlediska konkurence v kádru to je problém," mračí se trenér.
Prognóza ohledně návratu nevypadá nijak optimisticky. „Ještě to vypadá, že bude tak dva měsíce mimo. Byl na operaci, má v noze šrouby a pak bude nějakou chvíli trvat, než se dostane na druholigovou úroveň," dodal Martin Svědík.

S Řezníčkem tak oproti podzimu ubylo pět hráčů. Přišli čtyři.
Tahle matematika se zvládá i na prvním stupni základní školy. Výsledkem je mínus jedna.
Přitom, jestli Pardubice kvůli něčemu na jaře trpěly, byl to úzký kádr…

Posila „last minute" je sice ve hře, ale její příchod je zatím dost na vodě. „Chtěli bychom, aby alespoň jeden hráč ještě do startu soutěže přišel, potřebovali bychom někoho na kraj zálohy. Na jméno je ale v tuto chvíli brzy," poznamenal pardubický kouč.

Zatím tak stále platí, že může počítat jen s navrátilcem Lukášem Rešetárem, krajním obráncem Tomášem Pospíšilem a dvojicí nových útočníků Radim Nečas, Jan Hodas.
První z nich byl měl být schopen velkých věcí, jenže šikula, kterého vychovala Slavia Praha, poslední dobou trpí na zranění. „U něho je důležité, aby se dal co nejdřív dohromady a dostal do sebe nějaké zápasové tempo," uvědomuje si i Svědík.

Hodase zase v minulém přípravném utkání s Kunicemi vyzkoušel na kraji zálohy. „Lukáš Rešetár byl zraněný, tak jsme ho tam postavili. Při systému 4-2-3-1 se na ten vrchol stejně dostane. Chceme po něm, aby útok hodně podporoval," prozradil trenér šestého týmu soutěže.

Ví, že čas na experimenty má do prvního březnové soboty, kdy budou Pardubice hostit Znojmo.
„Hra dozadu a systém se dají zvládnout, tam snad potíže nepřijdou. Jenom se trochu obávám, abychom neměli problémy vepředu. Šance si teď v zimním období připravujeme, ale horší je to s jejich proměňováním," chápe Svědík, kde jeho soubor tlačí bota. Do 2. března musí najít způsob, jak z plonkové ofenzivní eskadry udělat soubor krvelačných zabijáků!