Na druhý pokus to českému národnímu týmu na fotbalovém mistrovství Evropy vyšlo. Porazil 2:1 Řecko a v sobotu si může uhrát postup.

„Je ale jenom škoda, že aby se dostavil lepší výkon, musí přijít takový kartáč od novinářů a fanoušků," říká bývalý vynikající záložník Martin Frýdek, který má doma  stříbro z ME v Anglii. Bitvu s Řeckem si nemohl nechat ujít.

Čekal jste takhle rychlý nástup?
Překvapilo mě to. Na klucích ale najednou bylo vidět, jak moc jim to pomohlo. Když v šesté minutě vedete 2:0, je to začátek jako ze snu. Je jenom škoda, že i když bylo Řecko na lopatě, nedorazili jsme ho třetím gólem.

Neměl jste pocit, že Řecko, pod dojmem českého výbuchu s Ruskem, národní tým podcenilo?
Na mistrovství Evropy snad ani nikoho podcenit nejde. Spíš bych řekl, že zaspalo úvod. Na začátku ho srazil krásný balon Tomáše Hübschmana a gól Jiráčka.

S příchodem Hübschmana do základní sestavy vypadal střed zálohy daleko lépe než proti Rusku. Souhlasíte?
Stoprocentně. Byl to jeden z našich nejlepších hráčů. Díky jeho zkušenostem a fotbalovému přehledu šla naše hra nahoru. Zvedli se i ostatní kluci, trenér s nimi vedl po Rusku určitě pohovory, rozebraly se chyby. Nebylo možné, aby přes střed chodil další soupeř tak snadno jako Rusové.

Čeští fotbalisté dostali po prvním utkání na Euru pořádný „kartáč" od médií i fanoušků. Mohla je kritika stmelit?
Kolikrát mi bylo kluků až líto, jak moc se do nich šlapalo. Ale je pravda, že je to  mohlo nakopnout. Známe to všichni. Když vás někde kritizuje, chcete dokázat, že fotbal umíte. A kluci ho umí. Vzali to za správný konec. Je ale jenom škoda, že aby se dostavil lepší výkon, musí takový kartáč přijít.

Právě, před Polskem bude klid…
(usmívá se) Teď se už nebojím. Naši mají postup ve svých rukou a dobře si to uvědomují. Vítězství nad Řeckem jim zvedne sebevědomí. Proti Polákům se o čtvrtfinále porvou a věřím, že to zvládnou.

Jediným minusem souboje s Řeckem tak bylo zranění Tomáše Rosického. V čem chyběl ve druhém poločase nejvíc?
Je to jeden z našich nejlepších ofenzivních hráčů. Má skvělou myšlenku, dovede dát perfektní kolmý míč dopředu a scházel hodně. Na druhou stranu se tam místo něho rval Dan Kolář statečně. Byla by velká škoda, kdyby  Tomáš nemohl hrát proti Polákům. Ale do zápasu zbývají tři dny, snad bude úplně v pořádku.

Včera se objevily zprávy, že by měl být fit. Ale dovedete si představit, že by v klíčovém zápase nehrál? O kolik by klesly české šance na postup?
Tak bych to nebral. Ano, ve hře dopředu by nastal problém, jeho kreativita by scházela. Kdyby šlo ale do tuhého, nebál bych se tam místo něho poslat mladého Daridu. Je to velmi dobrý fotbalista. Míša Bílek už v minulosti několikrát zariskoval a vyšlo mu to. V klíčovém zápase by měli hrát asi hlavně zkušení hráči, ale Darida už toho dost odkopal v Plzni, mohl by to zvládnout.

Extrémní nebezpečí bude v sobotu hrozit od útočníka Lewandowského. Může ho šéf české defenzivy Tomáš Sivok úplně vymazat?
Tomáš je ohromně silný v osobních soubojích. Má skvělý výskok a je na tom dobře i rychlostně. Lewandowski je ohromně kvalitní hráč, ale Tomáš má na to, aby ho uhlídal.

V roce 1996 jste byli na Euru v Angli ve stejné situaci, po dvou zápasech mělo Česko v tabulce tři body. Postup jste urvali až v posledním dramatickém zápase  s Ruskem. Mohou to být znovu takové nervy i teď?
Vedli jsme 2:0, pak prohrávali 2:3 a zápas nakonec skončil remízou. Moc dobře si vzpomínám (usmívá se). I na tomto Euru jsou k vidění nečekané výsledky, zase to může být drama, ale za sebe doufám, že se nic podobného konat nebude. Kluci to teď mají těžší v tom, že je čeká zápas s domácím týmem, který požene zaplněný stadion, navíc může Polsku přidat nějaké to procento i rozhodčí. Věřím, že to ale náš tým zvládne a o nás se u obrazovky žádný infarkt pokoušet nebude.

Konečně by to mohl být i velký zápas Petra Čecha, který v souboji o nejlepšího brankáře turnaje zatím ztrácí…
Petr o chybách, které udělal, ví. Říká se, že do třetice všeho dobrého, tak snad mu ten poslední zápas ve skupině vyjde, mančaft podrží a vychytá postup.