Geny se nesekly aneb Jablko nepadlo daleko od stromu.  Navíc zůstalo ve stejném sadu. V překladu: hráč měsíce září v projektu Kopeme za fotbal, kterým byl zvolen TOMÁŠ FENYK (19. června 1990, na snímku uprostřed) pokračuje ve šlépějích svého otce. Oba zasvětili svůj fotbalový život SK Starý Mateřov. Fenyk junior v loňské sezoně prostřílel svůj tým do okresního přeboru. Po dlouhých   sedmi letech.

Tomáši jak by se představil nejlepší střelec Starého Mateřova v loňském ročníku?
Ve Starém Mateřově hraji odmalička. Výjimkou byla sezona 2007/2008, kdy jsem jako dorostenec působil v Rozhovicích. Mým prvním trenérem byl táta. Pod jeho vedením jsme jako starší žáci dosáhli vítězství v okresním přeboru v sezoně 2002/2003. Většina tehdejších mých spoluhráčů je součástí nynějšího týmu dospělých. Do něj jsem naskočil v roce 2009.

Váš tým se po sedmi letech vrátil do okresního přeboru. Proč po tak dlouhé době, když v minulosti patřil ke stálým členům této soutěže?
Myslím, že po pádu z okresního přeboru do třetí třídy byl Starý Mateřov v útlumu. Nebyla ustálena sestava, hrálo se od zápasu k zápasu. Navíc nebyl stanoven žádný dlouhodobější plán a cíl. Vše se otočilo až s příchodem trenéra Zacha, který vtiskl týmu tvář. Zmínit musím i práci vedení v čele s panem Sehnoutkem, který zajišťuje zázemí. Podle mě je na vysoké úrovni. I díky tomu jsme se dokázali vrátit.

Postup jste si zajistili „až" ze druhého místa. Ve finále vám to ale to radost nezkalilo, viďte?
Radost nám to určitě nezkazilo. Ale. Několik dnů, kdy nebylo jisté, zda se okresní přebor rozšíří na šestnáct týmů a druhé místo bude postupové, bylo dost napjatých (oddychne si).  Za ty nervy si můžeme sami. Prohráli jsme poslední loňský podzimní i první jarní  zápas.  Byla to ztráta šesti bodů, které pak chyběly k prvnímu místu.

Zpátky k působení ve třetí třídě. Mateřov tam neměl na růžích ustláno. Většinou se umísťoval v dolní polovině tabulky, několikrát hrál dokonce o záchranu. Jaké proto máte vysvětlení?
Ano. Po pádu z okresního přeboru se třetí třída zachraňovala, jak se dalo. Poslední tři roky se ovšem situace začala obracet. Stali jsme se vyrovnaným soupeřem i pro týmy z horní poloviny tabulky. Jenže s těmi  slabšími jsme zbytečně ztráceli body. Vlastně až do minulé sezony.

Jaké jsou ambice, cíle, plány vašeho týmu pro tuto sezonu?
Jako nováček v okresním přeboru bychom  považovali za úspěch umístění v horní polovině tabulky. Zatím jsme s výsledky spokojeni tak na půl. Vozíme bodu z venku, ale doma je to teď bída.

Přitom vstup do soutěže měl Mateřov parádní. Pak se kolečko zadrhlo. Proč? Soupeři si začali dávat větší pozor?
Nemohli jsme si přát lepší začátek: deset bodů z dvanácti možných. Třeba nás soupeři podceňovali. Pak ovšem přišla zranění některých klíčových hráčů a nám trvá než se s tím vypořádáme.

Jaká je role Tomáše Fenyka v mateřovském týmu?
Vzhledem k tomu, že patřím k nejmladším, jsem nosičem vody (úsměv). Po herní stránce jsem ofenzivní záložník, příležitostně útočník. Fotbalem se bavím a taky jím žiju.

V loňské sezoně jste se stal králem střelců vašeho týmu. jaký na to máte recept?
Poslední roky jsem se vždy umísťoval na předních příčkách střeleckých tabulek ale dát nejvíce branek se mi podařilo až minulou sezonu. Myslím že za to může změna stylu naší hry, která je teď ofenzivnější. A také změna mého postu, paradoxně z útočníka na krajního záložníka. Tam nejsem osobně bráněn  a více se dostanu do hry.

Také letošní sezonu jste zahájil dobře. Po dvou gólech vám ale nějak zvlhl prach. Je znát větší ostražitost vašich hlídačů?
Určitě je znát větší kvalita soupeřových obránců než třeba ve třetí třídě. Problém ale spatřuji jinde. Bohužel patřím mezi ty hráče, kteří bojují se zdravotními problémy. Už čtyři týdny před startem sezony mě postihly potíže se zády, tudíž jsem neabsolvoval téměř žádnou přípravu. Dosud nejsem úplně v pořádku a to se zákonitě podepisuje na mých výkonech.

A otázka na závěr. Co říkáte projektu Kopeme za fotbal?
Je suprový. Dresy od projektu jsou skvělá věc, ale zahrát si proti týmu z Gambrinus ligy či zatrénovat si pod ligovým trenérem to musí být teprve zážitek (zasní se)…