Sever zdolal Jih aneb všechno je jednou poprvé. A někdy se jedná opříjemné věci. O tom by mohli čerstvě vyprávět starší žáci FK Baumit Jablonec nad Nisou. Poprvé v historii klubu totiž vyhráli žákovský turnaj v Přelouči. Na východ Čech už jezdí severočeši dlouho, ale dočkali se až při 55. pokračování této prestižní akce.

„Turnaj má velký zvuk a když se podíváte na jeho tradici a vidíte jak ti lidé, co se kolem něho pohybují, tím neuvěřitelně žijí, zanechá to ve vás nezapomenutelné zážitky. Také proto si tohoto vítězství nesmírně vážíme,“ vysekl na klubovém webu poklonu přeloučským pořadatelům Petr Bulíř, jablonecký trenér.

Své zastoupení měl „doma“ i pardubický okres. Nejvíce se očekávalo od FK Pardubice, který silně omlazen skončil šestý. Tým pořadatele obsadil poslední místo, když v souboji o tuto nelichotivou příčku podlehl výběru Přeloučska. Ten byl narychlo svolán den před zahájením turnaje. Odřekl totiž Tábor a na okamžitou nabídku nemohly zareagovat Rosice nad Labem ani jiné kluby z okresu.

Zlaté medaile a putovní pohár města Přelouče si z tradičního žákovského turnaje odváží celek Jablonce, který ve finálovém utkání zvítězil nad obhájcem loňského prvenství, SK Dynamo České Budějovice v poměru 2:1. Zatímco putovní pohár města předala vítěznému celku starostka města Irena Burešová, zlaté medaile pak předsedkyně klubu Fair play při Českém olympijském výboru bývalá lyžařka Květa Jeriová.

Na třetím místě skončil Baník Most, když porazil žáky FC Tescoma Zlín v poměru 2:1. V boji o pátou příčku podlehl pardubický FK pražskému Motorletu 1:3.

Přeloučský turnaj už není ryze tuzemskou záležitostí. Díky účasti slovenských družstev do stal nálepku mezinárodní. Nejlepší zahraniční účastník FK Dukla Bánská Bystrica obsadil sedmou pozici po vítězství nad týmem TJ Vítkovice v poměru 5:0. Na deváté příčce skončila Viktoria Žižkov, která přehrála Junošport Stará Ĺubovňa (4:0). V řeži o Černého Petra turnaje raketově poskládaný výběr Přeloučska porazil 3:2 „samostatnou“ Přelouč.

Nejlepším brankářem se stal Martin Frey z družstva FK Baumit Jablonec, obráncem David Tomášek z Českých Budějovic, záložníkem Lukáš Bálek rovněž z Českých Budějovic, nejlepším útočníkem byl vyhlášen Vojtěch Karvánek z družstva SK Motorlet Praha.

Nejlepším střelcem byl Petr Pastecký z Budějovic, který zatížil konto soupeřů sedmi brankami. V soutěži slušnosti zvítězili žáci FK Baníku Most, kteří získali putovní pohár pojišťovny Kooperativa. Soutěž aktivity vyhrál Jablonec, který vsítil 22 gólů.