Fotbal je krásná hra, která nepřináší jen krásné okamžiky, ale i chvíle, kdy tuhne krev v žilách. Hodně by o tom mohl vyprávět Jan Javůrek, dvacetiletý obránce, který v této sezóně hájí barvy B a C-týmu pardubického klubu.

Jsou to necelé dva týdny, kdy se C-tým FK Pardubice představil v utkání 11. kola I.A třídy v Přelouči ve víkendovém šlágru této soutěže. Výsledek? Souboj předních týmů skončil nerozhodně 1:1, nicméně to nebylo po závěrečném hvizdu to nejdůležitější. V posledních vteřinách utkání šel pardubický Javůrek, jinak také jmenovec zadáka A-týmu, srdnatě do souboje v pokutovém území Přelouče a po střetu s domácím brankářem Pořízem zůstal s bolestivou grimasou ležet na hrací ploše…

„Bylo to po odpískání, takže jsem byl hodně uvolněnej a vůbec jsem to nečekal, gólman mi přilehl celou nohu,“ popisuje s několikadenním odstupem zmíněné okamžiky. „Sám jsem hned věděl, že je to špatné. V první chvíli sem byl spíš v šoku, než že by to byla nějaká obrovská bolest, ta přišla až po chvíli, když jsem se trochu uklidnil.“ Nejhorší podle Javůrka byly minuty krátce poté, kdy ležel pod dekou na již poměrně studeném přeloučském trávníku.

„To čekání na sanitku bylo hrozné, v hlavě mi toho běhalo tolik, že si teď ani pořádně nevybavím, na co jsem v těch chvílích myslel.“ Spoluhráči ho v těch chvílích zejména utěšovali, a právě oni mu prý hodně pomohli. „Byli super, nikdo z nich nezmatkoval a spíš se mě snažili uklidnit. Pár z nich přijelo i do nemocnice a byli se mnou, když jsem čekal na operaci,“ byl rád.

Následoval bleskový převoz do nemocnice a už v prvních chvílích bylo jasné, že nepůjde o běžné zranění. Javůrek, jehož spoluhráči znají i pod přezdívkou Javi, a který do svého zranění nastoupil ve všech divizních zápasech B-týmu, ještě ten den podstoupil operaci. Poté, co mu byla diagnostikovaná zlomenina lýtkové i holenní kosti, se není co divit. „Kosti mi teď drží tři šrouby, jeden pod kolenem a dva někde u kotníku,“ říká talentovaný hráč. „Podle všeho jsem měl štěstí v neštěstí, protože koleno i kotník vypadají v pořádku, i vše ostatní je zatím bez komplikací,“ snaží se optimisticky naladěný hráč najít na svém současném stavu něco pozitivního.

V nemocnici nestrávil příliš času, už ve středu po sobotním utkání ho doktoři pustili domů. „Doktoři mi toho k době, kterou strávím mimo fotbalové dění, moc neřekli, ale více bych se měl dozvědět tento pátek,“ očekává nějaké konkrétnější datum. „Jdu na vyndání stehů, tak se třeba dozvím více i o předběžné délce rekonvalescence, měli bychom se domluvit i na rehabilitaci.“ Aktuálně se tedy Javůrek zotavuje doma. „Leduju, co to dá, snažím se zlehka procvičovat achilovku a koleno,“ prozradil nám. „Osobně už se těším až budu moct začít alespoň plavat, což bude nejspíš to první, co mi doktor dovolí.“ (rk)

Víkendový program Pardubic


Muži A sobota, 10.15: FK Pardubice - Arsenal Česká Lípa (hřiště Pod Vinicí).

Muži B neděle, 14.00: FK Pardubice B - FC Pěnčín/ Turnov, (hř. Pod Vinicí č. 2 nebo UMT Ohrazenice - bude rozhodnuto zítra).

Muži C sobota 14.00: FC Titanic Srch - FK Pardubice C .

U-19 - pátek, 13.00: SFC Opava - FK Pardubice .

U-18 neděle, 10.00: FK Pardubice - FC Hradec Králové, (hř. Ohrazenice).

U-19, 18 B sobota, 9.00: Olympia Hradec Králové B - FK Pardubice B.

U-17 neděle, 10.15: FK Jablonec -FK Pardubice.

U-16 neděle, 12.30: FK Jablonec - FK Pardubice.

U-15 sobota, 12.30: FK Jablonec - FK Pardubice.

U-14 sobota, 14.45: FK Jablonec - FK Pardubice.

U-15, 14 B sobota, 10.00: FK Pardubice B - ŽSK Třemošnice (hř. Dolíček).

U-13 sobota, 10.00: FK Pardubice - FK Jablonec (hř. Ohrazenice).

U-12 sobota, 11.45: FK Pardubice - FK Jablonec (hř. Ohrazenice).

U-13, 12 B sobota, 11.45: FK Pardubice - ŽSK Třemošnice, (hř. Dolíček).