Čtyři jedenáctky. No řekněte, komu se poštěstí mít v soutěži tak početný kádr… Na vysvětlenou je ale nutné dodat, že takové množství se objevilo v dresu pardubické rezervy za celý podzim. Trenér FRANTIŠEK KOVÁRNÍK nejlépe ví, že béčko je jen název. Na trávníky totiž nastupují borci z prvního týmu a dorostů.

Jak byste v kostce zhodnotil podzimní část?
Splnila přesně to, co jsme očekávali. Myslím si, že je dobře, že jsme postup akceptovali. Prioritou pro nás je vytíženost všech hráčů v klubu. Tedy zejména z A týmu mužů a dorostu U19. V některých zápasech dostali prostor i hráči U19 B a dokonce U17, kteří tak nabrali cenné zkušenosti.

Asi je lepší, když mladí hráči, kteří kryjí záda borcům z prvního týmu, nastupují v divizi a ne krajském přeboru. V čem jsou soutěže rozdílné?
Vzhledem k tomu, že naše áčko hraje druhou ligu, tak je pro rezervu divize optimální soutěž. Zvlášť skupina C je považována za tu nejkvalitnější a nejtěžší. Rozdíly mezi soutěžemi jsou prakticky ve všech aspektech. Zejména v síle kádrů, kvalitě a organizaci hry, taktice, rychlosti i nasazení.

Při pohledu na sestavy podzimních utkání lze zjistit, že jste protáčeli množství hráčů. Kolik jich bylo a na základě čeho byli nominováni?
Hráčů jsme nasadili opravdu hodně, přesně 44. O nominaci na jednotlivé zápasy rozhoduje trenér A týmu dospělých. Společně si sednem a určíme sestavu. Ta se však může ještě aktuálně před zápasem změnit v návaznosti na utkání prvního týmu. Následně ji ještě doplňujeme o hráče dorostu, hlavně tedy U19.

To patrně není pro trenéra komfortní situace, co říkáte?
Jsem zvyklý. Pokračovali jsme v modelu, který jsme nastavili již vloni v krajském přeboru. Béčko nemá prakticky žádný kádr. Hráči trénují ve „svých" týmech a skládáme to až na zápasy. Nejhorší pro nás byli, jsou a budou zranění hráčů áčka. Rezervě odčerpávají možné varianty sestavy. Kdyby byli vždy všichni zdraví, tak by to pro nás bylo ideální a daleko jednodušší.

V úvodu se zdálo, že bude chvíli trvat, než se hráči adaptují na kvalitní soutěž dospělých. Nicméně moc propadáků jste v první půlce podzimu nezaznamenali…
S tím nesouhlasím. Naším problémem nebyla adaptace na vyšší soutěž, ale těžký los. V prvních čtyřech kolech jsme hráli třikrát venku. Navíc s papírovými favority. Měli jsme svoji kvalitu, i když ne všichni hráči měli s divizí zkušenost. Nicméně vzhledem k tomu, že byli v kádru A týmu, se kterým absolvovali letní přípravu, včetně zápasů s kvalitními soupeři, tak by měli úroveň divize zvládat.

Za to druhá polovina podzimu byla výborná. Uvědomovali jste si v klubu vážnost situace a byli obezřetnější při nominacích?
Určitě nešlo o vážnost situace. Šli jsme zápas od zápasu. Divizi hrajeme jako servis pro hráče áčka, aby měli herní vytíženost. No a ti mladší získávají zkušenosti. U nás v podstatě nejde o umístění jako takové. Samozřejmě, že chceme být co nejvýše v tabulce, rozhodně nechceme sestoupit. Ale naším cílem je herní praxe. Nominace se dělaly stejně jako na začátku soutěže. Přesto k dispozici jsme měli přeci jen o trochu více uzdravených hráčů dospělých i dorostu.

Vše vyvrcholilo výhrou nad lídrem z Ústí, kdy jste si pořádně načechrali bodový polštář na zimu, viďte?
Klíčem k bohatému bodovému zisku byl zápas v Turnově, kdy jsme hráli od čtvrté minuty v deseti a bez gólmana. Tam jsme podali neskutečně obětavý a týmový výkon, který nám i přes změny v sestavě vydržel až do konce podzimu. Výhra nad Ústím byla jen třešinkou na podzimním dortu a hráči si to za ten závěr zasloužili.

Jak jste spokojeni s tím, že jste zůstali silným hráčem ve hře o záchranu?
Bez ohledu na umístění jsme spokojeni s bodovým ziskem. Umožní nám klidné přípravné období. Jisté je, že budeme opět závislí na situaci našeho A týmu.

Jak už to v divizi chodí, jsou rozdíly mezi domácím a venkovním prostředí. Proč?
My v první řadě hrajeme ve venkovních zápasech v méně zkušené sestavě, než doma. Dalším faktorem je i los, kdy nemůžeme ovlivnit termíny zápasů a občas dojde ke kolizi s prvním týmem. Doma si to samozřejmě naladíme lépe, abychom hráli až po zápasech áčka a dorostu. Tudíž měli větší možnost výběru hráčů.

Co jste naplánovali před jarní částí soutěže?
Čtyři přípravné duely, a to v době jednoho měsíce před soutěží. Do té doby se budou všichni hráči připravovat ve „svých" družstvech. Tedy áčku a dorostu. Béčko začneme ladit až v únoru.