Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAUZA VNUK: Jeslínek: Rozhodčí to nezvládl

Holice - /AKTUALIZOVÁNO/ Fotbalové ozvěny: První tříbodový zisk, přes šokující nepřízeň sudího Vnuka, byl reálný

30.9.2008 12
SDÍLEJ:

Zákrok Františka Koubka na holického Jaroslava Jelínka. Tohle nechávalo rozhodčího Vnuka naprosto v klidu..Foto: Luboš Jeníček

Zdejší divizní fotbalisté sahali s Kunicemi po prvním divizním vítězství. Čtyři minuty před koncem vedli 3:1.
Jenže tři minuty před koncem vstřelil neobsazený Kobek vcelku laciný gól a sudí avizovali, že se bude prodlužovat sedm minut. Běžela druhá minuta nastaveného času a Doležal zblízka vyrovnal: „Gólman Pišta neměl odvahu opustit brankovou čáru, měl si pro míč jít a pohodlně ho sebrat, vysvětlili jsme si to po utkání,“ sdělil holický trenér František Dvořák, ale to již bylo posuzování chyby, která vyplynula s nervózního průběhu zápasu, který nenechal fotbalového diváka ani klidným.

Kunický trenér Jiří Jeslínek – bývalý slávista – byl po utkání smutný, i když jeho svěřenci zachránili bod v hodině dvanácté. „ Byl to na můj vkus hektický zápas, domácí nebyli horší než náš tým, který si v tomto utkání bod ani nezasloužil. Zápas zjevně ovlivnili rozhodčí. Není mě příjemné o tom mluvit.“

V čem vidíte nejmarkantnější chyby rozhodčího Vnuka? „Vyloučení Myšáka bylo za běžný faul, za přistrčení se nevylučuje a následně odehraný míč nepovažují za zakopnutý. Nechci hovořit o detailech, rozhodčí zápas prostě nezvládl. Zápas uvrhl do nervózní atmosféry.“
Holice začaly dobře, ale po vedoucím gólu Kunic jakoby vypadly z role. „My jsme v těchto momentech mohli zápas rozhodnout. Koubek tam měl dvě gólovky, jednu výborně zmařil domácí gólman. Místo, abychom zvýšili na 2:0, soupeř po rohu vyrovnal. Bohužel, to nás v posledních zápasech potkává až příliš často,“ zlobí se Jeslínek. Domácí pak v devítí lidech vstřelili dva góly. „Právě to mně zlobí, to se nemělo stát. V závěru jsme vrhli vše do útoku, abychom alespoň vyrovnali, a neodjížděli s ostudou,“ smutně řekl kunický kouč Jiří Jeslínek. Z výsledku i z průběhu podivného zápasu byl hodně rozčarovaný.

Některé výroky sudího Vnuka vyvolávaly zlobu

Trenér domácího SK Holice František Dvořák po utkání ocenil oba týmy, že se k sobě chovaly korektně a nepodlehly provokativně řízenému zápasu.
Sponzor holického fotbalu Petr Bajer prožíval bezprostředně po utkání těžké chvíle. Tendenčnost řízení zápasu byla neskutečně zjevná. „Pocity mám hodně rozporuplné. Kluci zahráli po většinu utkání dobrý fotbal, za výkon jim děkuji. Bohužel rozhodčí tlačil výsledek někam jinam, než vyjadřovala hra obou týmů,“ sdělil Petr Bajer. Holice o devíti vstřelily soupeři dva góly a zápas spěl k jejich prvnímu vítězství. Přesto se tak nestalo. Proč? „To nešlo, téměř čtyřicet minut jsme hráli v devíti, síly samozřejmě ubývaly. Pro mně je i bod úspěchem, kluci se dokázali vyrovnat s nepřízní rozhodčího a přesvědčili se, že mohou hrát v divizi i vyrovnané partie. Ale nesmí nás tak neskutečně řezat rozhodčí, tak jako to v tomto utkání dokázal sudí Vnuk…“

Otevřený dopis adresovaný na ČMFS do Prahy

Do naší redakce přišla kopie otevřeného dopisu Petra Bajera z Holic na Českomoravský fotbalový svaz určený do rukou Josefa Nikodéma jako reakce na ostudné řízení divizního zápasu Holic s Kunicemi rozhodčím Vnukem. Zde je jeho podstatná část (se souhlasem autora redakčně upravena).

Vážený pane, již se nemohu dívat na to, co se děje ve fotbale, konkrétně v divizi skupiny „C“. Jsem velkým příznivcem a sponzorem fotbalového oddílu SK Holice. S tímto oddílem jsem prožíval všechny radosti i strasti při postupu do divize i jeho záchraně v prvním roce divizního působení. To, co se však děje v novém ročníku soutěže mě stále více znechucuje a přesvědčuje o nesmyslnosti vkládání finančních prostředků ze strany sponzorů, do fotbalu na této úrovni.
Mám totiž pocit, že o některých sestupujících je rozhodnuto již před započetím soutěže. Chodím na všechny divizní zápasy SK Holice a to, co vidím na hřišti, mě v tomto názoru stále víc utvrzuje.
Po osmi odehraných kolech mají SK Holice dva body a krčí se v suterénu tabulky. Samozřejmě, že hlavní příčinou je výkonnost mužstva, ale v nejednom případě bohužel i chyby rozhodčích. V osmi našich utkáních ve čtyřech nebyli rozhodně nestranní.
Vrcholem všeho byl sobotní zápas osmého kola mezi SK Holice a TJ Kunice. Tento duel rozhodčí nejenom nezvládli, ale očividně vedli cíleně proti SK Holice. V utkání nám byly upřeny tři zjevné penalty (první již v úvodní minutě) byly přehlíženy fauly soupeře, některé provokativně s cílem vyvolat nesportovní chování našich hráčů a to trestat vyloučením ze hry. Musím říci, že celý stadion viděl blamáž v podání sudích, kteří se předvedli v nejhorším světle a fotbal doslova ZAVRAŽDILI!
Na tom se shodli jak domácí diváci, trenéři z okolních oddílů, fotbaloví funkcionáři, přítomní novináři, ale paradoxně i trenér hostí Jiří Jeslínek a též i hráči hostujícího týmu, kterým po zápase rozhodně nebylo do smíchu ač uhráli šťastnou remízu.
Řekněte mi jak je možné,že takový rozhodčí může celorepublikovou soutěž pískat? Zvláště po tom, co na něj byly velké stížnosti již v zápase mezi Dvorem Králové a Teslou Pardubice a jeho následná nominace do Pardubic byla proto správně změněna. Z každého zápasu jsou snad pořizovány záznamy, které mě jistě dají za pravdu, tak jako ten v Holicích.
Řekněte mi, jak má trenér pracovat s hráči, kteří jsou výkonem rozhodčích tak rozladěni, že ztrácí motivaci. Mimochodem jeden z nich ihned po zápase ukončil působení v divizních soutěžích.
Jak mají pořádající oddíly zvyšovat návštěvnost, tedy i popularitu kopané, když pak diváci vidí taková nechutná jatka a odchází z fotbalu domů naštvaní. V tomto zápase se jen zodpovědnou prací pořadatelů (v průběhu zápasu byl jejich počet zesílen na dvojnásobek), nemohlo dojít k možnému fyzickému napadení rozhodčích.
Děkuji hráčům, že nesklouzli k násilným projevům a věnovali se především hře, která se musela líbit. Já osobně jsem velmi znechucen děním v divizním fotbalu a zvažuji další postup, nejen v případě tohoto zápasu, ale fotbalu samotného. Myslím si, že by si divizní soutěž zasloužila větší pozornost svazu.
Toto je můj osobní pohled, není konzultován ani nijak ovlivněn vedením SK Holice. Jen si myslím, že po tom, co jsme v Holicích zažili, by bylo správné se tímto podrobněji zabývat a o to bych Vás chtěl osobně požádat. Podle mého jde o závažný problém a někdo ho již musí řešit. Jde přece o čistotu fotbalu.
Pokud budeme mlčet, fotbalové nešvary nezmizí

Vážení pánové, již několik let každý víkend objíždím krajské a divizní fotbaly v Pardubickém kraji. Již sem viděl ledacos. Jednou se nedaří hráčům, poté rozhodčímu. Některé zápasy jsou klidné, někde však byl na místě i policejní zásah proti našim méně přizpůsobivým spoluobčanům. Nedávno jsem také navštívil utkání divize \"C\" Dvůr Králové - Tesla Pardubice. Divize je čtvrtá nejvyšší soutěž v zemi, tudíž by člověk čekal profesionální přístup všech zúčastněných. Bohužel výkon hlavního rozhodčího pana Vnuka měl k tomuto velmi daleko. Ale co, říkal jsem si, všichni jsme jen lidé a každý člověk má někdy špatný den, tak proč by také rozhodčí nemohl mít nárok zakolísat. Zklamání hráčů a diváků se jistě napraví v dalších kolech a pan rozhodčí se jistě do příště poučí, nebo lépe připraví, nebo prostě učiní vše pro to, aby jeho výkon byl příště na úplně jiné úrovni.
Dočetl jsem se, že uplynulý víkend byl pan Vnuk nasazen do utkání v Holicích. Pojedu se tedy na něj podívat, určitě to bude něco úplně jiného…říkal jsem si. Bohužel skutečnost byla jiná. Není mi jasné a ani nechci spekulovat o tom proč, ale pan sudí od první minuty zápas nezvládal. Nechci hodnotit jeho rozhodnutí, od toho jsou jiní a povolanější než já, ovšem skutečnost, že po hodině hry někteří diváci odcházeli s tím, že na fotbal již nepůjdou, protože divat se na tuto \"šaškárnu\" nemá smysl, je skutečně na pováženou, jelikož zejména pro diváky se fotbal hraje. Zároveň musím pochválit hráče obou týmů, kteří některé opravdu nesmyslné výroky přecházeli, až na jednu vyjímku, s pokorou a klidem a pochválit pořadatelskou službu, jelikož jenom díky ní pan rozhodčí odjel domů zdráv a bez ujmy…
K výkonu rozhodčího byl v pondělí a úterý zároveň na místní poměry rozsáhlý článek v Pardubickém deníku, kde i trenér hostí a bývalý slávista pan Jeslínek hovoří o (hektickém zápase ovlivněném rozhodčím o kterém mu není příjemné mluvit)…
Je s podivem, že rozhodčí s takovouto pověstí a takovým počtem špatně odpískaných zápasů může ještě pískat čtvrtou nejvyšší soutěž. Zřejmě poté, co se udělal pořádek v první a druhé lize nastalo jakési vakuum kvalitních rozhodčích v nižších soutěžích. Možná by stálo za úvahu se nad tímto stavem zamyslet a něco s ním udělat, ale to je již na Vás v Praze, já jako divák mohu být jenom znechucen. Nelze však mlčet, jinak se nic nezmění.

S pozdravem a vírou v lepší zítřky ve fotbale Jaromír Bartoň Pardubice

Autor: Jaroslav Mach

30.9.2008 VSTUP DO DISKUSE 12
SDÍLEJ:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY

Velká pardubická 2017.

Na závodišti bude síň slávy

Ilustrační foto

Mistři světa! Zlato z Tuniska má i Rosůlek

Proměnu z ruiny na národní památku připomene koncert

Pardubice - Dílo, které rod Pernštejnů vybudoval jako výkladní skříň a své mocenské centrum, doputovalo do druhé poloviny 20. století jako ruina.

Okresní přebor: Fotbalová Křičeň si nedělala velkou hlavu

Pardubice - Dalšími zápasy pokračovaly o víkendu okresní fotbalové soutěže. Ve šlágru kola vedoucí celek okresního přeboru druhé Ostřešany absolutně nešetřil.

Chystáme on-line: Kolovratník bude odpovídat čtenářům

Pardubice - Poslanec a lídr krajské kandidátky hnutí ANO pro volby do Poslanecké  sněmovny Parlamentu ČR Martin Kolovratník bude čtenářům Deníku ve středu od 10 hodin k dispozici v on-line rozhovoru.

Stotisící návštěvník Východočeského divadla je „za dveřmi“

Pardubice – Východočeské divadlo včera oznámilo, že v nejbližších dnech očekává příchod letošního stotisícího diváka. Jubilejním návštěvníkem, který získá předplatné a hodinky, se může stát kdokoli, do celkového počtu diváků se vedle volně prodaných vstupenek započítávají i abonentky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení