VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FK Pardubice ve třetiligovém podzimu 2010

Pardubice - 'Ještě máme kam růst,' věří Martin Svědík. Pardubice by časem chtěly městu nadělit vyšší soutěž, proto se téměř vylučuje odchod opor jakými jsou střelec Petrus nebo šikula Jeřábek

25.11.2010 1
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Luboš Jeníček

Pohádka. Nováček vletěl do třetí fotbalové ligy jako utržený ze řetězu a po podzimní části si Pardubice pod trenérským vedením MARTINA SVĚDÍKA (36) zajistily sedmým místem klidnou zimu. „Trenér by ale nikdy neměl být úplně spokojen. Mohli jsme získat i víc bodů. Ale myslím, že na nováčka je docela slušný počin, že se nyní nacházíme jenom dva body za druhým místem,“ pochvaloval si mladý kouč. Pocit klidu jeho celku přinesl především vydařený úvod. Čtyřikrát z pěti prvních zápasů jásal ze zisku tří bodů.

Ulevilo se vám po vynikajícím začátku, že jste tým přes léto dobře připravil a že má na třetí ligu?
Nechci teď sebevědomě něco vykřikovat, ale byl jsem přesvědčen, že mužstvo je připraveno dobře. I když je pravda, že z toho začátku jsem trochu strach měl. Byl jsem zvědavý, jak se popasujeme s hrou zkušenějších týmů, protože ten náš je pořád ještě dost mladý. Dokázali jsme, že můžeme hrát s každým, ale na druhou stranu jsme se přesvědčili, že když do zápasu nevložíme všechno, co umíme, můžeme mít také z každým problémy.

Třeba jako s Chomutovem, který vás jako jediný dokázal porazit na vašem hřišti…
To byl jediný domácí zápas, který nám nevyšel. Zvládli jsme těžký začátek, navíc jsme hráli i pohár a s Chomutovem jsme si vybrali trochu slabší chvilku. V ostatních domácích zápasech nebylo klukům moc co vytknout.

Mluvil jste o obavách ze začátku soutěže. Bál jste se i toho, co by se stalo, kdyby se zranil sedmatřicetiletý brankář Martin Shejbal, neotřesitelná jednička?
Jestli jsem se bál… Martin je člověk, který dělá všechno pro to, aby se na zápas co nejlépe připravil. Hráli jsme spolu, tak mám k němu trochu specifický vztah.

Jak se projevuje?
Vidím, že si nebudu ničit brankáře tím, že ho budu pětkrát týdně tahat na tréninky. Martinovi v jeho letech stačí třeba dva. Hlavně se potřebuje připravit na zápas. A v nich je vždycky stoprocentní.

Myslíte, že vydrží zdravotně v pořádku i na jaře?
Jsem přesvědčený, že ano (klepe na stůl).

Shejbal svoje kvality potvrdil. Že ale stabilně začali nastupovat mladíci Václav Sklenář a Filip Jarosz, to bylo trochu překvapení…
Vaškovi trvalo o něco déle, než si uvědomil přechod z dorostu do mužů. Má předpoklady a teď je otázka, zda na sobě bude pracovat. Jestli bude, věřím, že má na to se v základní sestavě usadit. Filip je hráč, který třeba ztrácel často balony, ale snažil se být neustále aktivní, těžil ze své rychlosti a individuálních schopností. U obou je znát, že zatím nemají zkušenosti, ale teď záleží, jak si všechno srovnají v hlavě. Jenom talent nikdy nestačí. S ním musí jít ruku v ruce i píle, pokora a ctižádost na sobě dál pracovat. Oba byli lídry v dorostu, najednou se dostali mezi zkušené hráče a začínají od začátku. Kdo si tohle uvědomí, není ten přechod pro něho zase tak moc těžký.

Díky tomu, že se Sklenář v týmu zabydlel, máte v útoku konkurenci. Na dvě místa můžete vybírat ze tří hráčů. Ale v záloze i v obraně tlačenice o místo na podzim poněkud chyběla. Přejete si přes zimu posily?
Rozhodli jsme se jít cestou vlastních odchovanců, takže nepředpokládám, že by přišel hotový hráč. Uvidíme, jak to bude dál s působením Davida Přibyla. Zájem bych o něho měl, ale kdyby se nepodařilo domluvit jeho angažmá, tak by se asi nějaký univerzál musel řešit. V závěru podzimu se uzdravil Vojta Kakrda, takže máme zase o záložníka navíc. Tři čtvrtě roku byl zraněný, a třeba naposledy s Boleslaví odvedl poctivý výkon. Letní přestávka nebyla tak dlouhá a věřím, že po zimní pauze mladší kluci ještě narostou. Mančaft má výkonnostně ještě kam růst.

Může být jedno z témat delší zimní pauzy nastartování Jana Fidry, který začal sezonu skvěle, ale po pár zápasech uvadal?
Od zápasu s Libercem šel jeho výkon dolů, to je pravda.

A máte vysvětlení?
Řekl bych, že to klidně může být tím, že začal chodit do nové práce. Vždycky ho zdobilo velké sebevědomí, ale i to bylo najednou pryč. Jeho výkony dobré nebyly, chyběla mu lehkost. Když bude absolvovat celou přípravu, věřím tomu, že zase půjde nahoru.

Vzpomínám, že Karel Brückner jednou říkal, že je mu jedno, v jaké formě mu hráč přijede na sraz. Že on ho do ní dostane. V případě Fidry to nešlo?
(usměje se) V lize máte ale předpoklad, že dostanete do ruky nejlepší hráče. Honza, když k nám přišel, měl problém hrát divizi. Teď hrál třetí ligu, takže jeho výkonnost nahoru určitě šla.

Skvělé výsledky v ČFL jsou pro trenéra nebezpečné. O vaše hráče bude určitě zájem. Když neplánujete příchody, nebojíte se, že přijde nabídka, kterou vedení neodmítne?
Cíle našeho klubu jsou dlouhodobé. V plánu je výstavba stadionu a časem bychom Pardubicím chtěli dát ještě vyšší soutěž. Proto se hráčů jako Jeřábek nebo Petrus zbavovat nesmíme. Jasně, třeba bychom je mohli prodat za zajímavý finanční obnos, ale je potřeba vidět, že takové hráče se nám nikde nepodaří koupit.

Na týmy ve spodní části tabulky máte velký náskok. Těšíte se, že se na jaře nebudete muset koukat dolů a jenom si budete zápasy užívat?
Tohle nehrozí. Třetí ligu znám, klidně se v ní můžou stát velké věci. Jaro bývá výsledkově často šílené. Jestli budeme v klidu, to si budeme moci říct třeba až po nějakých osmi jarních kolech.

Vysvědčení: Nikdo nepropadl, čistá jednička jenom jedna

BRANKÁŘI
Martin Shejbal (37 let) známka 1-
Jednička s velkým „J“. Přes bolavá kolena dokázal téměř v každém zápase vytáhnout klíčový zákrok. I s menší postavou suverénně sbírá centry, navíc hraje obstojně nohama. Až mu zdraví doslouží, bude to pro Pardubice velký problém.

OBRANA
David Přibyl (24 let) 2–
Začátek? Katastrofální. Bylo vidět, jak je nervózní, měl strach něco vymýšlet. Ale čím víc se blížil konec soutěže, tím hrál lépe, má v týmu budoucnost. Z kraje obrany si navíc dokáže jako falešné křídlo naběhnout do útoku, jen zatím žádnou tutovku neproměnil.
David Hudec (26 let) 3-
Opak Přibyla. Začal výborně, ale končil hrozně. Na kraji obranné čtveřice nebyl moc aktivní, dopředu se nehrnul, navíc mu totálně nevyšel zápas na Bohemians. Je potřeba ovšem zdůraznit, že většinu podzimu nebyl zdravotně v pořádku.
Tomáš Prorok (30 let) 2
Velký šéf se svým čapím během vypadá na první pohled neohrabaně. Omyl! Vždy se ukáže tam, kde ho je třeba, ve vzdušném souboji si na něho jen tak někdo nepřijde a jako jediný z kádru Pardubic pouští na soupeře taky trochu hrůzy.
Martin Tischler (22 let) 2-
Ten tišší ze stoperské dvojice. Talentovaný bek má v Prorokovi skvělého učitele. Podobně jako on neuhne ani před rozjetou lokomotivou, skvěle hraje hlavou a téměř nefauluje. Na hráče ze středu obrany je i poměrně dobře rychlostně vybaven. Jediné minus? Občas mu nevyjde dlouhá rozehrávka.
Vlastimil Voženílek (26 let) 4
Ze tří možností si k rozehrávce zaručeně vybere čtvrtou, tu nejhorší možnou. Podzim ve třetí lize mu ani trochu nevyšel. Hořel při bránění, nedařilo se mu ani zakládat útok. Zatím si na ČFL nezvykl.

ZÁLOHA
Jan Fidra (22 let) 3-
Nechat ho propadnout za poslední zápasy, to by bylo příliš snadné. Forma mu totálně odešla. Ale v létě byl král, proti Liberci B byl jasně nejlepším hráčem na place. Na pravé záloze připomínal Francouze Ribéryho. Co si usmyslel, to udělal. Bohužel pro Pardubice už další takový zápas nepřidal.
Filip Jarosz (19 let) 2–
S míčem dovede neskutečné věci. Jenže je na něm vidět, že si na ně zatím moc netroufne. Často jenom hledal nejbližšího spoluhráče, nebo míč vracel dozadu. Na jaře by mohl být už otrkanější a drzejší, klidně by se v budoucnu mohl stát klíčovým hráčem Svědíkova výběru.
Jan Jeřábek (26 let) 1–
Vynálezce fotbalového bekhendu. Když už si soupeř myslí, že mu sebere míč, přehodí si ho na šajtli a nečekanou kličkou doprava pláchne. O jeho kvalitách se při poháru přesvědčila i pražská Slavia, kterou několikrát pořádně zamotal. Minus má za zápasy venku, kde často tak dominantní nebyl.
Petr Kudrna (21 let) 3
Že by se vykašlal na souboj s o hlavu vyšším protihráčem? To spíš narostou hadovi nohy. Má navíc výstavní střelu, škoda, že jí nevyužívá víc. Často na hřišti působí nenápadně, takže se nabízí otázka, jestli to není u ofenzivního záložníka spíše na škodu…
Lukáš Rešetár (26 let) 2
Hodně toho na podzim promarodil. Když ovšem mohl nastoupit, Pardubice v něm měly ohromnou sílu. Většinou si na levém kraji zálohy s bránícími hráči dělal, co chtěl. Jen dozadu se mu moc nechtělo…

ÚTOK
Martin Brychta (20 let) 3–
Vloni si v divizi počínal daleko lépe. Ve třetí lize moc výrazný není, ani se tolik nedostává do hry. Výstavní kousek předvedl až v závěru podzimu, kdy proti Hlavici vykoumal gólovou přihrávku na Jarosze. Jinak nevýrazný.
Radim Fikejz (23 let) 3-
Od vytáhlého střelce se čekalo hodně. Začal skvěle v dal gól proti Budějovicím a sestřelil Slavii B. Jenže pak nadlouho jako když utne. Čtyři branky jsou na útočníka jeho kvalit zatraceně málo. Do šancí se dostává, ale vždycky mu nějaký ten centimetr k proměnění chybí.
David Petrus (23 let) 1
Pan střelec. Za podzim zvládl dvanáct branek, jednoznačně největší pardubický postrach, určitě o něho bude v zimě zájem. Jen mu občas škodí, když opustí hrot a vrací se pro míče doprostřed hřiště, několikrát o balon přišel a soupeř mohl do brejku.
Václav Sklenář (19 let) 2–
Měl disciplinární prohřešek, ale srovnal se, další hráč s velkou budoucností. Jen se podívá a z dvaceti metrů dovede zatočit míč pod horní tyč, jako by nebylo nic snazšího. Jestli ještě přidá na tvrdosti a odolnosti v soubojích, může být hvězdou týmu. (ry, ašo)

Autor: Pavel Ryšavý

25.11.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Muž stál uprostřed rušné silnice

Co je podle obyvatel Pardubic největším problémem v dopravě? Odpovídat budou Pardubičtí.

Tazatelé zkoumají dopravu. Navštíví tisícovku pardubických domácností

Výhru pardubické rezervy ukoval Kovář

Pardubice - Dvě nejtěsnější, ale tříbodová vítězství si připsaly oba týmy z regionu v 11. kole fotbalové Divize C.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Vítěz voleb: Post ministra bych neodmítl

Pardubický kraj – Vítězné hnutí ANO, které vyluxovalo voliče většině českých stran, bujaře slaví. V Pardubickém kraji, jenž má ve sněmovně deset mandátů, získalo hned čtyři z nich.

Poražený voleb: Na Titanicu se stále hraje a zpívá

Pardubický kraj – K potápějícímu Titanicu přirovnal ČSSD včera, den po volbách, její pardubický hejtman Martin Netolický. Není se čemu divit. Jinak než debakl jednociferný volební výsledek sociálních demokratů, před čtyřmi lety vítězné a hlavní vládní strany, nazvat nelze. Svůj mandát obhájil ve víkendových volbách jen její zdejší lídr Jan Chvojka.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT