Před několika týdny se upsal na tři roky prvoligovým Teplicím. Dnes by se měl na Kypru dočkat premiérového startu za žlutomodré.

Rozhodl jste se pro přestup do Teplic. Jak se pekl?
V průběhu podzimu jsem přemýšlel o tom, že bych rád změnil prostředí. V listopadu mi bylo nabídnuto prodloužení smlouvy. Odmítl jsem to s odůvodněním, že bych si rád srovnal v hlavě všechny možnosti a rozhodl se až po Novém roce. Začal jsem porovnávat konkrétní varianty: prodloužit smlouvu v Hradci, vydržet půl roku do jejího vypršení a pak odejít do Teplic, Dukly Praha nebo Pardubic. Nakonec jsem vedení Hradce oznámil, že kontrakt neprodloužím.

Jak vedení Hradce Králové reagovalo?
Nejdříve mi bylo oznámeno, že mě klub nikam nepustí. Nicméně, když viděli, že své rozhodnutí nezměním, přistoupili na výměnu s Teplicemi za Urmu. Uvědomili si, že bych v létě odešel jako volný hráč.

Jaká je délka vašeho nového kontraktu v Teplicích?
Do Teplic jsem šel na přestup a podepsal smlouvu na tři roky.

První dojmy z teplické kabiny byly jaké?
Kluky v týmu stále ještě poznávám. A nějaký čas to potrvá. Soustředění na Kypru nám k tomu pomáhá. Nicméně nemám obavy z toho, že bych měl mít s někým problém.

V realizačním týmu Teplic, co jméno to fotbalová perla…
Ano. Trenérem je Daniel Šmejkal, asistentem Radim Nečas, sportovním ředitelem Jakub Dovalil a vedoucím mužstva Pavel Verbíř. Jsou to ale normální lidi a platí o nich to samé, jako o klucích v kabině.

A co masér, pověstný Eduard Poustka? Už něčím pobavil?
Edu jsem ještě rozjetého nezažil. Ale myslím, že to brzy přijde. Je to však od pohledu sympaťák. Jeho masérna je přeplněná podepsanými dresy a fotkami. Když tam člověk leží na masérském stole a kolem Ronaldinho, Zidane, Cristiano Ronaldo, Kaká, ocitá se v opravdu vybrané společnosti (směje se). Při prvním příchodu do kabiny mi bylo řečeno, že se k Edovi dostanu na masáž, až mi bude minimálně třicet let.

Ápropos, co váš zdravotní stav? Psalo se, že máte problémy s achilovkou.
Ano, to byl největší kámen úrazu při jednání o mém přestupu. Po týdnu zimní přípravy mě začala zlobit achilovka. Zjistilo se, že v ní mám zánět. V Hradci už jsem netrénoval a pak jsem musel projít téměř hodinovou lékařskou prohlídkou v Teplicích. Lékaři naštěstí zjistili, že by se nemělo jednat o dlouhotrvající problém. Pod dvou týdnech jsem už tady na Kypru absolvoval plnohodnotný trénink. Achilovka sice ještě pobolívá, ale její stav se nezhoršuje. Takže je to na dobré cestě. Akorát teď musím pracně dohánět tréninkové manko.

V Teplicích působí i další bývalí hráči Hradce. S kým jste ubytován na pokoji?
Na soustředění bydlím s Danielem Trubačem.

Teplice zvolily přípravu v teple. Je to asi obrovský rozdíl než pobývat někde v zimních východních Čechách…
Samozřejmě, že ten rozdíl je obrovský. Jsme ubytováni v nádherném resortu s all inclusive v letovisku Ayia Napa. Hotelový komplex leží u moře a nachází se v něm několik bazénů. Já navíc první tři dny pouze posiloval a kluci si dělali srandu, že tu jsem na dovolené.
V sestavě proti Górniku Zabrze i Soligorsku vás roveňští příznivci hledali marně. Už víte, kdy nastoupíte na pažit?
Nerad bych něco zakřikl. Pokud se bude vyvíjet vše správným směrem, snad bych se mohl objevit na chvíli na hřišti v posledním utkání soustředění. Dnes hrajeme s Partizanem Bělehrad. Tak uvidíme.

V rozhovoru pro web FK Teplice jste uvedl, že se na novou štaci těšíte. Jaké jsou vaše cíle?
Jsem hlavně rád, že se mi podařilo přestoupit do takového klubu, jakým je FK Teplice. Pohybuje se pravidelně v horní polovině tabulky, což je lepší než hrát o záchranu. Už tohle považuji za svůj úspěch. Jinak mým hlavním cílem i přáním je zůstat zdravý. Dále pak sbírat nové zkušenosti, stále se fotbalově zlepšovat. No a bojovat o to, abych se dostal co nejvíce na hřiště.

Najdou se však i škarohlídové, kteří vaše nové angažmá ohodnotili slovy: A co tam chce dělat tenhle uvadlý talent… Vzkážete jim něco?
Nedělám si z toho hlavu. Lidé mají právo na svůj názor. Pokud ode mne dříve měli nějaká velká očekávání, tak mě mohou považovat za uvadlý talent. Každopádně já se snažím hrát tak, jak nejlépe umím. Moje kariéra je, jaká je. Někdy se mi dařilo, někdy zase ne. Bohužel často jsem býval zraněný, a proto jsem tam, kde, jsem. Jeden to může vnímat jako neúspěch a druhý naopak jako úspěch. Záleží na úhlu pohledu.

Pocházíte z Rovně, tedy vyrůstal jste ve venkovském fotbalovém prostředí. Vnímáte také fakt, že s fotbalem to jde v malých obcích od desíti k pěti?
Čím delší dobu hraji fotbal, tak si všímám toho, že se fotbal na vesnicích vytrácí. Již od mládeže ubývá lidí, co mají zájem fotbal hrát i se v něm nějak dobrovolně angažovat. Chápu, každý musí chodit do práce a pak je rád, když tráví čas s rodinou. I fotbal je ale přeci jedna velká rodina. Dříve to tak fungovalo. Poslední roky to však upadá. A je to škoda, protože podstata fotbalu spočívá právě ve vesnickém fotbalu hraném pro radost s přáteli. Bohužel to platí i pro náš Sokol Proto jsem rád, že se v Rovni najdou ještě nějací nadšenci! (jp, zz)

Šmejkal: Honzu už jsem chtěl do Slavie
Fotbal. Kouzelné slovo, které učarovalo milionům sportu chtivých jedinců po celém světě. Živit se fotbalem, to se již nepovedlo úplně každému, kdo o tom kdy snil. Jedním z těch, kdo svůj sen v praxi aktuálně naplňuje je Jan Shejbal (1994). S fotbalem začínal v TJ Sokol Roveň (znak ve článku). V deseti letech přestoupil do Pardubic. Na sklonku dorosteneckého věku se posunul fotbalově výš. Stal se hráčem FC Hradec Králové. S ním nahlédl i do nejvyšší soutěže, kde odehrál patnáct utkání. Nastoupil mimo jiné v zápase proti mistrovské Plzni nebo na Letné proti Spartě Praha.

V průběhu angažmá v Hradci strávil podzim 2016 na hostování v Nitře. Další půlrok se objevil v dresu „svého“ FK Pardubice. V podzimní části 2017 pomohl vyřadit Hradci z poháru Teplice.

Rok 2018 pro něj začal, jako když sjede blesk z čistého nebe… Na začátku zimní přípravy přestoupil do prvoligových Teplic. Přišel další bod zlomu v jeho kariéře. Pomalu si ani nestačil zabalit a jeho nový klub odletěl na Kypr.

Shejbal také úspěšně reprezentoval Českou republiku v mládežnických kategoriích. „Jsme rádi, že jsme dotáhli jeho příchod. Honzu znám ho ještě z dorostenecké kategorie, kdy jsem ho chtěl do mládežnických týmů Slavie Praha, ale on dal přednost Hradci Králové. Je to levonohý rychlostní typ hráče, který nám vstřelil na podzim krásnou branku. Navíc pravou nohou. Věříme, že nám pomůže,“ charakterizuje nového hráče teplický trenér Daniel Šmejkal.