Její jméno má v ženském fotbalu zvuk, vždyť v letech 2001 – 2008 se stala dvakrát fotbalistou roku, dvakrát byla druhá, dvakrát třetí. Prostě stálice ženského fotbalu. Včera absolvovala první trénink na Letním stadionu. Jejím trenérem bude v Pardubicích paradoxně její bratr Petr Šmeral, jinak hráč FK Slovan Pardubice…

Co ji z velkoklubu táhne zpět do Pardubic?
„Ve Spartě jsem odehrála osm sezon. Protože žiji a pracuji v Pardubicích, to věčně cestování do Prahy mně již docela zmáhá. Do Prahy jsem jezdila týdně ke třem tréninkům ze čtyřech. V září minulého roku jsem při kvalifikačním utkání s Anglií utrpěla můj nejvážnější úraz v kariéře a tak si myslím, že bych měla zvolnit. Pardubicím chci dát své zkušenosti, pracuji zde i ve vedení klubu na poli funkcionářském, studuji na Univerzitě Palackého v Olomouci III. ročník obor Managament sportu a trenérství,“ naznačuje část svých aktivit Eva Šmeralová.

Reprezentantační mančaft však ještě neopouští.
„Není podmínkou hrát za nároďák a být současně hráčkou Sparty Praha, ale zvažuji, zda dále reprezentovat. Příležitost by měly dostávat mladé hráčky. Rozhodne moje forma a celkový zdravotní stav.“

Nebude znamenat příchod do mladého týmu Pardubic, že ofenzívní hráčka se posune spíše do zadních pozic, kde výrazněji uplatní svoje zkušenosti a přehled ve hře?
„To bude záležet na trenérovi, s ohledem na zmíněné zranění je možné, že moje role v týmu může být jiná než ve Spartě,“ sděluje Šmeralová, která se již na jaře podílela funkcionářsky na činnosti pardubického SK DFO Pardubice, navíc pracuje i ve sportovní komisi města Pardubice. Ženský fotbal je v tomto městě dobře rozjetý. Zájem dětí a mladých děvčat o fotbal je zřejmý, zdejší klub se může pochlubit všemi kategoriemi, od přípravek, žákyň juniorek až po dvě družstva dospělých. “Je velmi důležité děvčata u tohoto sportu udržet až do dospělosti,“ sdělila zkušená hráčka ženského fotbalu.