Tomu se ani trochu nedivím. Klenot, nejcennější zboží, útočník, kterého klubu většina týmů záviděla, je v tahu. Cena za Davida Petruse? Z Ostravy dorazily tři vagony černého uhlí a jedny rubací kalhoty.

Bez urážky, ale tak to je. Tabulková cena 450 tisíc? Za takového hráče výsměch.
Chápu i to, že v Pardubicích budou pěkně nabroušeni na Davida Petruse. V pořádné bryndě nechal hlavně trenéra Jiřího Krejčího. Ačkoliv útočník udělal před dvěma týdny průšvih, zůstal příliš dlouho na slunci a kvůli úpalu byl pro fotbal nepoužitelný, kouč mu eskapádu odpustil. Počítal s ním do základní sestavy pro další zápas. Večer, pár hodin před odjezdem, se dozvěděl, že z toho nic nebude a Petrus se rozhodl utéct do Ostravy.
To aby se z toho jeden zbláznil.

Hráč myslel na sebe, na svoje vysněné angažmá a šel za ním za každou cenu. Fajn. Jenže tohle se prostě nedělá. Minimálně Krejčímu měl v týdnu říct: „Trenére, sorry, ale pro zápas se mnou nepočítejte."
Čemu ale nerozumím ani za mák, je zloba, která padá na hlavu trenéra Baníku Martina Svědíka. Vedení Pardubic mu vyčítá, že krade hráče. Vzal Petruse a prý přemlouvá někoho dalšího.

Hernajs, co je na tom divného? Tým zná, několik hráčů si v něm za minulé roky vypiplal a mezi tuhle skupinu právě patří i Petrus. Je přeci logické, že zkusí vedení Baníku nadhodit, aby přivedlo esa, na která je zvyklý.
Protože ruku na srdce, v Ostravě má docela mizerný soubor. V základní sestavě pobíhají plejeři, co by museli ještě pořádně potrénovat, aby si kopli za nějaký tým z horní poloviny druhé ligy.

Baník je silná značka. Jenže na téhle adrese se miliony nepřehazují vidlemi, v pokladnici se neválejí haldy „Masaryků". Možná není daleko doba, kdy se tyhle kdysi plné prostory budou pronajímat jako levná noclehárna, aby byly aspoň nějaké kačky.
Pro mě tedy není žádným překvapením, že Svědík vedení ostravského klubu pošeptá přání: „Chci někoho z Pardubic."  Tihle chlapci totiž přijdou na výrazně levnější peníz, než fotbalista s prvoligovým životopisem. Pak přichází vysoká hra manažerů…
Největší problém celé kauzy vidím v tom, že Petrus odešel za směšné tabulkové odstupné, že Pardubice neinkasovaly pořádný balík.
Vidím jenom dvě možnosti.

První: ve fotbalových řádech má FAČR neskutečný bordel.
Druhá: někdo uvnitř klubu pár věcí (v hráčské smlouvě) těžce zanedbal a podcenil.

Pokud je na vině možnost číslo jedna, měly by Pardubice ostře tepat do svazu, ať se něco děje. Klidně se i soudit! Přeci není možné jenom lusknout prsty, hodit na dřevo tabulkovou cenu a odvést si, koho chci, když je pod smlouvou.
Jestli je to ale jinak, měl by nést hlavní zodpovědnost někdo uvnitř klubu, kdo Baníku takové jednání, byť nečestné a nesportovní, umožnil.

Házet všechno na Svědíka je podle mě úlet a trochu i maskování skutečného problému. Měla by se řešit příčina, proč klub za Petruse dostal peníze, za které ani náhodou nepřivede náhradu a pořádně tratí.
Snad se další vyhrocená situace stane pro Pardubice poučením. Ve zlém odcházel Martin Svědík, ve zlém a za málo peněz mizí David Petrus. Snad nikdo třetí už nebude!