Neutrál… Prostřední v hierarchii krajských soutěží je I. A třída. V uplynulé sezoně se skládala také z kvarteta týmů z pardubického okresu. Žádný z nich nepostoupil, ani zmíněnou společnost neopustil.

Sezonu zhodnotili trenéři:

Václav Slavík (Přelouč – 5. místo),
Ladislav Vašíček ml. (Valy – 7. místo),
Milan Bakeš (Moravany – 8. místo),
Jaroslav Mudroch (Staré Hradiště – 9. místo).

1. Jak jste spokojeni s průběhem sezony z pohledu vašeho týmu?

Slavík: Ze začátku soutěže se nám nedařilo výsledkově, tím myslím první čtyři kola. Dále už to ale bylo z naší strany v pořádku. Takže v Přelouči vládne spokojenost. Jako nováček jsme byli důstojným partnerem každému našemu soupeři.

Vašíček: Podotýkám, že jsem mužstvo přebral v zimní přestávce, proto se budu věnovat pouze hodnocení jarní části. S jejím průběhem jsme velice spokojeni. Abych byl upřímný, nepočítali jsme s tím, že se vyhoupneme až na sedmou příčku.

Bakeš: Já osobně jsem velmi zklamaný. Jako celek jsme propadli a ani v nejmenším nenaplnili předsezonní cíle. Po zpackaném podzimu jsem věřil, že v jarní části budeme ještě bojovat o třetí místo, a úvod jarní části tomu i napovídal. Bohužel nepochopitelná domácí prohra s Morašicemi vše zhatila a zbytek sezony nám posloužil jako příprava na nadcházející ročník.

Mudroch: Spokojeni se sezonou nejsme. Cílem bylo umístit se v horních patrech tabulky, tím nechci říct, že bychom pomýšleli na postup.

2. Očekával jste podobný vývoj soutěže nebo vás něčím překvapil?

Slavík: Budu stručný. Překvapil mě sestup Načešic a více jsem očekával od letohradského béčka.

Vašíček: Podobný průběh jsme opravdu neočekávali. Chtěli jsme hlavně udržet I. A třídu i pro příští ročník. To se nám nakonec podařilo. A několik kol před koncem.

Bakeš: Předpokládal jsem, že boj na samotné špici bude vyrovnanější a ne že se po podzimu odtrhnou dva týmy. Kvarteto, které nakonec postoupilo potvrdilo roli favoritů. Cerekvice s placenými hráči a ekonomickými možnostmi to měla za prvořadý cíl. Heřmaňáku se povedla podzimní část a v té jarní si i díky zaváhání ostatních týmů svůj náskok pohlídal. Moravská Třebová si to za výkony v jarní části sezony, kdy byla jednoznačně nejlepším týmem, zasloužila. A Litomyšl disponuje perspektivním týmem. Na druhém konci tabulky jsou Choceň i Načešice, po právu sestupujícími týmy.

Mudroch: O Cerekvici se vědělo, její herní projev a výsledky proto nikoho nepřekvapily, Heřmanův Městec sice na jaře trochu polevil, ale své postavení si v malé konkurenci v pohodě uhlídal. Osobně jsem nepředpokládal, že by Moravská Třebová dokázala po nevydařeném podzimu zaútočit na postup.

3. Co vás během sezony potěšilo a co vás naopak zklamalo?

Slavík: Moc mě potěšilo, jak kluci zvládali zápasy s celky, které postoupily do krajského přeboru. Naopak jsem trochu zklamaný z toho, že jsme produkovali fotbal dle mých představ jen v jednom z poločasů našich zápasů.

Vašíček: Určitě mě nejvíce potěšil přístup kluků k tréninku i v samotných zápasech. Marně pátrám po tom, co by mi nějak zásadně vadilo.

Bakeš: Moc pozitivního toho nenajdu. Potěšilo jen to, že se dokázal do sestavy propracovat dorostenec Novák a také návrat Krpaty před jarem. Ten výrazně pozvedl kvalitu hry na naší pravé straně. Negativem byla spousta zranění, která nás provázela po celou sezonu. Potom jsme měli v některých utkáních problémy, jak mužstvo vůbec sestavit. To se samozřejmě projevilo v samotném tréninkovém procesu.

Mudroch: Myslím, že v některých utkáních jsme dokázali předvést na hřišti náznaky fotbalu, jaký bych si představoval. Mrzí mě, že jsme zlepšenou hru v některých venkovních utkáních nepodpořili výsledkově. Vystoupení na domácím hřišti nebylo z naší strany povedené.

4. Jaké jsou příčiny vašeho umístění, ať už pozitivní či negativní?

Slavík: Hlavně musím zopakovat, že s umístěním jsme spokojeni. Hlavní důvod vidím v tom, že kostra týmu hraje spolu už delší dobu. Druhým důvodem je skutečnost, že při absencích hráčů stále máme kam sáhnout pro náhradu. Tím mám na mysli hráče béčka a dorostu.

Vašíček: Jednoznačná odpověď: Dobré doplnění kádru v zimní přestávce. Následně se vytvořila dobrá parta, která táhla za jeden provaz.

Bakeš: Nejvýraznější spatřuji ve výrazném poklesu výkonnosti u většiny kluků. Ten u některých zapříčinila častá zranění a u některých přílišné uspokojení z předcházející sezony. Prakticky žádný na ní nedokázal výkonnostně navázat. Druhou příčinou je nepovedený start, kdy jsme naprosto zbytečně až lajdácky poztráceli body v Přelouči a ve Slatiňanech. Třetí příčinou byl problém s obsazením gólmanského postu na podzim, kdy se v našem brankovišti protočili tři brankáři. To mělo výrazně negativní vliv na defenzivní činnosti celého týmu. A čtvrtou příčinou byla střelecká impotence, která nás provázela po celý ročník.

Mudroch: Po celkem vydařené zimní přípravě jsme v jarních odvetách hned v prvním zápase v Morašicích smolně prohráli. Jako bychom tím naznačili trápení, které nás na jaře bude čekat. Ve druhé polovině jarních odvet jsme měli mimo hru množství hráčů, kdy hlavním důvodem byla zranění. Pokud bychom oživili mužstvo dvěma třemi hráči, bylo by to ku prospěchu věci. Ale byli jsme v situaci, kdy se sestava změnila na pěti šesti postech a pak logicky trpěla sehranost mančaftu.

5. Který zápas považujete za nejvydařenější a také za nejhorší?

Slavík: Na jaře jsme pěkný zápas sehráli s Heřmanovým Městcem. Naopak tragický druhý poločas jsme předvedli s Morašicemi. To byl chaos, jaký jsem od nás nikdy předtím neviděl.

Vašíček: Za nejvydařenější zápas považuji zápas v Moravanech. Naopak nejhorší vystoupení jsme ukázali doma s Načešicemi.

Bakeš: Bohužel si marně vybavuji, že bychom odehráli utkání, které by splnilo přísná měřítka v průběhu celých devadesáti minut. V jarní části jsme zahráli dobře v Hradišti, kde jsme dominovali sedmdesát minut a také v Heřmaňáku. Tam jsme však ztroskotali na brankáři. Špatně si nevedl ani omlazený tým v Letohradě. Naopak herním propadákem bylo podzimní vystoupení v Morašicích a druhý poločas ve Slatiňanech. V jarní části jsme propadli v domácím utkání s mužstvem Valů a střelecky vybouchli opět v utkání s Morašicemi a s Dolním Újezdem.

Mudroch: Herně se nám velice vydařily podzimní zápasy ve Valech a v Přelouči. Na jaře potom první poločas ve Slatiňanech, kdy již mužstvo režíroval zkušený Lexman. Dobrý fotbal jsme také předváděli v Heřmanově Městci. Zato nepovedených zápasů bylo víc než dost. Na podzim jsme nejhorší zápas sehráli s Cerekvicemi, Heřmanovým Městcem a Morašicemi. Na jaře to bylo proti Moravanům a Dolnímu Újezdu. Právě zápas s Dolním Újezdem byl zlomovým. Věřím, že kdybychom ho zvládli, mohli jsme svých plánů docílit. Ale na kdyby se nehraje.

6. Které hráče můžete pochválit a od koho jste očekával více?

Slavík: Stabilní výkony podávali gólman Poříz, obránci Hladík a Dušek. Tahouny mužstva byli také Koch, Ročín a Cichra, ale od nich jsem očekával více gólů. Trochu horší konec jara měl Heřmánek. Doufám, že to zlepšenou tréninkovou morálkou na podzim dožene.

Vašíček: Z našeho kádru vyčnívali gólman Šutovec, bratři Václav a Michal Bažantové, Trupl, Hačko a do zranění také Betlach. Ostatní si odehráli svůj standard.

Bakeš: Nikdo z kádru nedostal ke svému nadstandardu. Většina hráčů se potýkala s průměrnou až podprůměrnou výkonností. Největší zklamání panuje s výkonností útočníků Kříže a Veselého, kteří zaznamenali všeho všudy dohromady pouze dvě branky. Ale abych nekritizoval pouze tyto dva kluky, měli by si do svědomí sáhnout i ostatní a zamyslet se nad tím, kolik toho, kdo odvedl ve prospěch týmu. Kdo se nemusí stydět za své výkony a přínos v utkáních v jarní části, tak to jsou Hynek a Krpata.

Mudroch: Podzimní příchod zkušeného Bílka byl pro nás velkým přínosem. Své si odehrál Deutsch, Pitterle a Smutný. Na podzim bych k nim přiřadil Urbance, který se vrátil do sestavy po vážném zranění. To se mu přihodilo při domácím utkání s Valy. Po roce přišla satisfakce, kdy jsme Valy porazili brankou právě Urbance. Hráčem, který se nejvíce předvedl v roli kanonýra, byl ale Tesner. Myslím si, že přidat by měli všichni hráči.