Přelouč Věčný nováček… Ale jen na papíře. Pardubické céčko se po postupu z okresního přeboru prohnalo I. B třídou jako japonský rychlovlak. Dlouho to vypadalo na to, že stejně tak hodlá naložit s účinkováním v prostřední krajské soutěži. Jenže kolečko se zadrhlo a „Celtic“ přezimuje až na třetí příčce. Zkušený trenér FRANTIŠEK KOVÁRNÍK poukazuje na fakt, že to nebylo výkonností, ale tím, že mužstvo nešlo pořádně složit.

Pane trenére, jaké byly vaše předsezonní cíle?

Být zálohou zejména našeho béčka. Co se týče těch výsledkových, tak hrát v horních patrech tabulky.

Jak jste spokojeni s jejich plněním, respektive jak hodnotíte podzim?

(vypálí) S dodržováním cílů jsem spokojen. Mužstvo plní to, proč existuje. S podzimem jsem ale spokojen jen částečně. První dvě třetiny vyšly podle našich představ s výjimkou utkání v Moravanech. Za to závěrečná část první poloviny soutěže se nám hrubě nepovedla (kaboní se).

V tabulce vám patří třetí příčka, což je obecně na nováčka vynikající umístění. Jaké jste vypozoroval rozdíly mezi I. A a I. B třídou?

(usměje se) Pohled je to jistě pěkný, ale není na místě jej přeceňovat. Vždyť mezi třetím a desátým místem je rozdíl pouhých pěti bodů. A to jde při tříbodovém systému hravě smazat. Soupeři jsou srovnatelní, žádný velký rozdíl ve výkonnosti není patrný. Výrazně lepší jsou ale v I. A třídě hrací plochy.

Společně s Přeloučí jste nastříleli druhý nejvyšší počet branek v soutěži. Vysoká střelecká produkce je ale vašemu týmu vlastní. Nebo je to podle vašeho mínění ještě málo?

(zamyslí se) Málo. Hráči ještě mnoho šancí zahodili, a to hlavně v domácích utkáních. Připočítal bych to na vrub nezkušeného mládí, když při zakončení volí horší variantu. Naším nejlepším střelcem je ten nejzkušenější, Franta Ryba. Snad si z něho mladí kluci vezmou příklad…

Na druhou stranu stranu jste inkasovali sedmnáct branek, což je druhý nejnižší počet ze všech. Jak se vám pozdává toto číslo?

Nic moc. Špatné je to, že mladí bránit nechtějí, raději hrají dopředu (mračí se). Proto poměrně vysoké číslo v kolonce obdržených branek.

Váš bodový zisk poměrně dost okrádají remízy, nemyslíte?

S bodovým ziskem jsem nespokojený a některé remízy byly opravdu zbytečné.

Máte jako záložní tým s písmenem až C určitá specifika?

Samozřejmě, hráče si nevybíráme. Ale hrají za nás ti, kteří se nevejdou do béčka nebo kluci z áčka rozehrávající se po delších zraněních.

Jak tedy plníte roli rezervy?

Hlavně tím, že udržujeme kluky v herní praxi. Aby mohli až bude třeba pomoci ve vyšších soutěžích.

Sladit tři týmy dospělých dohromady není leckdy jednoduché. Jaká vůbec byla na podzim symbioza mezi mužstvy ve vašem klubu?

Každý čtvrtek se scházíme všichni trenéři a domluvíme se na víkend. Hlavní slovo má ale Martin Svědík. Problém byl na konci podzimní sezony, jelikož jsme měli velké množství zraněných v áčku i béčku. Proto jsme požádali o pomoc trenéra dorosteneckého áčka o výpomoc.

Doma jste ze sedmi zápasů hned tři nevyhráli. To nebylo v minulosti častým jevem. V čem vidíte příčiny?

To je pravda. Remizovali jsme doma v derby s Hradištěm a Živanicemi. A prohráli jsme s Letohradem, kdy jsme při vstřelení tří branek čtyři obdrželi. Z toho tři za pět minut (kroutí hlavou). V tomto zápase nám jako v jediném nezachytal brankář Čihař, který v jiných zápasech podával velmi dobré výkony.

Venku vám patří až sedmá příčka s totožnou bilancí výher a proher. Pro venkovní zápasy asi nebyla možnost posílení. Nebo máte jiné vysvětlení?

Přesně tak. Ve venkovních zápasech bylo posílení někdy velmi problematické.

V derby zápasech je vaše bilance vcelku tristní. Z šesti pokusů pouze jedna výhra a jen šest bodů. Co za tím podle vás vězí?

Co na to říci? Snad jen to, že se na naše mužstvo ostatní velmi dobře připraví. Mají zřejmě i větší motivaci.

Ano, FK Pardubice má v okolí zvuk. Může to znamenat, že se na váš tým chtějí okresní rivalové zvláště vytáhnout, že vás mají přečtené?

Nevím, jestli přečtené. To asi ne, protože naše sestava se každý zápas mění. Vytáhnout se ale jistě chtějí.

Co obecně říkáte soutěži s polovinou týmů z pardubického okresu?

Jsem přesvědčen, že úrovni soutěže to neškodí a ekonomicky je to též výhodné.

Dlouho to vypadalo na váš podzimní primát, ale poslední třetina zápasů vám hrubě nevyšla. Proč?

Nebylo to výkonností, ale hlavně jsme nedokázali postavit mužstvo postově. Někteří hráči nastupovali vlivem zranění za béčko a někteří dokonce za béčko i za céčko. To se muselo někde projevit (lomí rukama).

Mohla vás nalomit vyšší nečekaná prohra v Moravanech?

(odmítavě) To si nemyslím. Do Moravan jsme jistě nejeli prohrát, ale již sama sestava, která nepatřila k nejsilnější jakou jsme mohli postavit, nevěstila nic dobrého. Domácí se více snažili o úspěch. Prostě byli lepší a vítězství si plně zasloužili.

Jaké bylo vaše nejvydařenější a naopak nejhorší vystoupení?

Velmi dobré utkání jsme odehráli doma s Březovou a s Dolním Újezdem. Mezi nejhorší řadím to v Moravanech a také poslední kolo v Srchu.

FK Pardubice C

Podzim

3. místo: 22 b. (6 4 3), skóre 31:17

Doma

4. místo: 14 b. (4 2 1), skóre 20:10

Venku

7. místo: 8 b. (2 2 2), skóre 11:7

Versus Pardubicko

5. místo: 6 b. (1 3 2), skóre 8:9