Vstupenka do dospělého fotbalu… Asi takto by se dal popsat „Celtic". Ne, opravdu to není ten ze skotského města Glasgow, nýbrž rezervní tým druholigového  FK Pardubice. Mladíci, kteří vyrostou z velikosti D, nebo-li dorostu, mají ideální šanci okamžitě získávat ostruhy mezi „chlapy". A zkušenosti to jsou k nezaplacení. Pardubické céčko je nováčkem krajského přeboru a tuto soutěž zvládá s lehkostí. Trenér  FRANTIŠEK KOVÁRNÍK  je pochopitelně spokojen. A na všech frontách.

Pane trenére, jak jste spokojen s podzimní částí?
S podzimní části převládá spokojenost. A to jak s umístěním tak s předváděnou hrou, ze které mám největší radost. Musím vyzdvihnout velmi dobrý přístup všech hráčů kteří za C tým nastupovali. V zisku jsem předpokládal dvacet čtyři bodů, ale i tak jsem spokojen.

Vaším cílem bylo hrát klidný střed tabulky a dávat příležitost méně vytíženým hráčům béčka a ligového dorostu. Podařilo se ho vám na podzim naplnit?
Ano. Hráči B týmu dostávali příležitosti podle potřeby a myslím, že v dostatečném množství. Dorostenci byli využívání již méně. Do hry naskočili pouze tři. V závěru podzimní části však tým dorostu provázelo mnoho zranění, a tak nebyl žádný prostor k jejich využití.

Můžete srovnat krajský přebor a I. A třídu, kterou jste vyhráli v loňské sezoně?
Přebor je jistě náročnější. V této soutěži hraje podstatně více zkušenějších fotbalistů.

Jste sice nováčkem, ovšem specifickým. Pro umístnění v klidných vodách tabulky nebylo nutné kádr nijak posilovat…
Přesně tak. Vystačíme si z vlastních zdrojů. Kvalita našich hráčů je na krajský přebor dostačující. Navíc máme ještě mnoho hráčů na hostování v jiných klubech.

První, co uhodí do očí při pohledu na váš tým je vysoký počet remíz, vlastně třetina. V tříbodovém systému dost ztrácíte. Jaké jsou toho důvody?
Remizovali jsme v úvodních dvou domácích kolech s Litomyšlí a Živanicemi, což lze přičíst nezkušenosti mladých hráčů. Další domácí plichtu jsme si zavinili v lehkovážném přístupu hráčů. I přesto, že jsme stále v souboji s Vysokým Mýtem vedli. A specifický byl zápas na umělé trávě s týmem Moravan. K utkání by stačila půlka hřiště, ale byl to zápas „blbec". Nedali bychom branku, ani kdyby se hrálo do večera… No a jakou má cenu remíza z Lanškrouna ukáže jarní část.

Ona je vůbec bilance vašeho mužstva hodně vyrovnaná. Co to naznačuje?
Tato bilance ukazuje na nezkušenost mladého hráčského kolektivu. Vždyť i s Františkem Rybou, který oslavil na podzim dvaapadesátiny, je náš věkový průměr na úrovni dvaceti dvou let…

Především domácí bilanci remízy hodně kazí. Je to tím, že jste hostili hodně těžkých soupeřů?
Jistě ano, ale ztrátu bodů jsme si zavinili svou nedůslednou a bezstarostnou hrou. Ta však patří k mládí.

Venku máte na svém kontě stejně výher jako proher. Takže také vyrovnaná bilance. Je vašemu týmu jedno, kde hraje?
Myslím že ano. Našim mladým hráčům je jedno kde hrajeme. Snažíme se hrát stále stejně doma i venku. Není nám vlastní hrát v hlubokém obranném bloku. Pokoušíme se o útočný fotbal, kterým chceme bavit diváky.

„Celtic" měl těžkopádnější rozjezd. Výhra přišla až v pátém kole. Tým si herně sedal nebo proč se tak dělo?
Začátek byl pro nás velmi náročný. Vždyť v prvních čtyřech kolech jsme hráli se třemi mužstvy které patří ke špičce přeboru. Kromě Živanic to byly Hlinsko a chrudimské béčko.

Výkony záložních týmů vždy ovlivňuje neustále střídání a měnění hráčů. Nejinak tomu bylo ve vašem případě v minulých dvou sezonách. Zdá se ale, že v té letošní máte sestavu poměrně dost ustálenou, souhlasíte?
To je pravda. Vše se odvíjí od A týmu. Pokud nejsou zranění je i naše kvalita velmi dobrá a sestavou není potřeba míchat. My ale máme nevýhodu v tom, že nejsme klasický záložní tým. Jsme až druzí. Čerpáme tedy z toho, co na nás zbude. S jednou výjimkou: můžeme sáhnout do extraligového dorostu pro hráče kteří mají kvalitu…

Co ale vašemu týmu chybí je střelec. Na šestadvaceti gólech se podílelo hned čtrnáct hráčů. Na druhou stranu pro trenéra dobré zjištění, že gól může dát kdokoliv, viďte?
Ano, souhlasím. Je to dobře. Mužstva, která proti nám nastupují mohou čekat nebezpečí od kohokoli. Ale střelec by se stejně hodil (šibalsky mrkne). Před sezonou jsem byl přesvědčen, že tuto úlohu na sebe vezme Rydval ale tomu se dařilo střídavě…

Jeden postřeh: výsledkově nezvládáte derby zápasy. Proč?
Derby zápasy nám nesedí. Každý se chce proti nám vytáhnout. A k tomu volí jakékoli prostředky!

Jaký byl podle vás nejlepší a nejhorší zápas podzimu?
Do první kategorie zařazuji domácí zápasy se Žamberkem a Moravskou Třebovou které jsme zvládli na výbornou. Vůbec se nám nepovedl poslední zápas v Přelouči. Tam jsme propadli herně i výsledkově.

Můžete prozradit, jaké máte plány pro jarní část sezony?
Naším cílem je zůstat v horní polovině tabulky. Dále hrát atraktivní fotbal a bavit jím diváky. Potrápit mužstva, která figurují v tabulce nad námi a využívat všechny hráče kteří budou v B týmu nevytíženi. V případě potřeby toto platí i pro dorostence.