Mor. Třebová – Holice 1:2

„Odjeli jsme s velkou touhou po vítězství. Bohužel díky zraněním Kopřivy, Starého, Kučery a Münzbergera jsem musel požádat o pomoc hráče béčka. Vypůjčili jsme si Černého,  Kopu, Zběhlíka a Zemana. Měl jsem dilema, jak jedenáctku postavit. Tak, aby tým fungoval jako celek. Hráčům rezervy jsem věřil. Vždyť společně trénujeme a v přípravě jsme také něco odehráli. Byť jsme byli oslabeni, stále jsme kvalitu měli," předesílá holický trenér Jiří Tesař.

Hosté si od počátku vytvořili územní převahu. V 16. minutě po faulu R. Šatníka ve velkém čtverci následovala penalta. K míči se postavil Jedlička, ovšem nedal.  Ve 25. minutě Beranovu střelu se štěstím srazil nad branku Hányš. Stejný hráč se vzápětí opřel do odraženého míč a těsně minul holickou svatyni.

„Soupeř začal opatrně, se zataženou obranou. Působil kompaktně a najít skulinku k proklouznutí do jeho šestnáctky nebylo jednoduché. Zápas jsme měli dlouho ve své režii. Hráli jsme většinou na polovině soupeře, ale finální přihrávky končily u hostujícího brankáře nebo v autu," popisuje první poločas Tesař.

Druhý poločas začal pro Holice pohádkově. Ve 49. minutě hosté vystihli na polovině hřiště špatnou rozehrávku a rychlý brejk zakončil přesnou střelou k tyči Jeřábek.  O minutu později se ocitl před Spáčilem Černý, ale brankář jeho hlavičku reflexivně zastavil. Moravská kontrovala v 53. minutě. R. Šatník po rohovém kopu hlavičkoval do náruče Zahradníka.  Jak se zakončuje po rohu předvedl lídr tabulky. V 61. minutě se nejlépe zorientoval ve skrumáži Skalický a přesnou střelou zvýšil na 2:0 pro své barvy. V 68. minutě vykopával míč z brankové čáry R. Šatník.  Domácí se dočkali snížení v 72. minutě. Nadýchaný míč L. Švandy našel na zadní tyči Potáčka a jeho volej byl neomylný. A kdyby Strouhal a P. Šatník vyřešili své nadějné pozice střelou místo přihrávky, mohli se domácí radovat z vyrovnání.

„O přestávce jsme si řekli, že je potřeba se adresování přihrávky mnohem více soustředit. Hned v úvodu druhé půle se to vyplatilo. Z rychlého  brejku poslal Beran časovanou a přesnou přihrávku na Jeřábka, a ten úspěšně zakončil. Do naší hry se vnesl klid. Po druhé naší brance se zdálo, že už není co ztratit. Jenže zkušený Skalický se vykašlal na obsazení protihráče a bylo rázem opět o co hrát. Domácí začali rychle nakopávat balony a nám to dělalo problémy. Především sbírání odražených míčů. Nakonec to kluci dotáhli do vítězného konce a díky prohře Svitav můžeme slavit prvenství. Všem hráčům, kteří kdy usedli byť jen i na lavičku děkuji a gratuluji," neskrýval radost Jiří Tesař.

Král letošního krajského přeboru sídlí v Holicích

Pardubice – Možná že fotbaloví fanoušci čekali, že o vítězi krajského přeboru se bude rozhodovat až v posledním kole a soutěž bude napínavá do svého samotného konce.
Omyl. V neděli 3. června se  krátce před sedmou hodinou večerní rozhodlo o tom, že letošní krajské prvenství patří právem fotbalistům z Holic.

Ti totiž zvítězili na trávníku moravskotřebovského Slovanu 2:1, zatímco jejich hlavní a vlastně i jediný pronásledovatel ze Svitav ve stejný čas prohrál 0:1 v Poličce.
Tím pádem nyní ztrácí na vedoucí celek sedm bodů a člověk nemusí být žádný velký matematik, aby si spočítal, že taková ztráta se za dvě zbývající kola zlikvidovat zkrátka a dobře nedá, ani kdyby se Svitavští rozkrájeli.

Nemuselo to skončit zrovna takto, vždyť Holice sice ve Třebové vedly 2:0, ale po snížení hlavičkou zkušeného Potáčka se o vítězství dost klepaly. Domácí fotbalisté ale podruhé cestu do sítě nenašli, byť k tomu neměli nijak daleko.

„Borci to dotáhli do vítězného konce a díky prohře Svitav můžeme slavit prvenství. Všem hráčům, kteří kdy usedli byť jen na lavičku, patří díky a gratulace," řekl spokojený trenér novopečených krajských přeborníků Jiří Tesař.

Ostatně ani Svitavy v Poličce prohrát nemusely. Měly trvalou územní převahu, jenže soupeř tak dokonale zahustil svoje „obranné pásmo", že v něm hosté žádnou skulinu přes veškerou snahu neobjevili. Což je v případě svitavských jarních utkání poměrně častý scénář.

Dvě zásadní otázky této sezony jsou tedy zodpovězeny. Vítězem soutěže jsou Holice, do I. A třídy přímo padají Třemošnice a Heřmanův Městec.
Zbývá tedy ještě jedna nejasnost, a to, kdo skončí čtrnáctý a bude muset hájit svoji příslušnost k přeboru v baráži se čtvrtým celkem v konečné tabulce I. A třídy. A tady to je slušná motanice.

Oba celky, které jsou sestupem nejvíce ohroženy, tedy Hlinsko a Litomyšl, zvítězily a bodově se přiblížily k ostatním konkurentům ze spodních pater pořadí. Na Lanškroun jim chybí dva a na Dobříkov tři body. Zmíněný Lanškroun prohrál velice důležité střetnutí v Chocni gólem Šabaty v nastaveném čase a musí se začít znovu obávat. To Choceň vyhrála potřetí za sebou a v podstatě má klid, protože na čtrnácté místo může spadnout jen při velké shodě okolností.

Dobříkov si pozici výrazně zkomplikoval tím, že proti sestupující Třemošnici uhrál remízu 2:2. A to je pro něho pochopitelně nepříjemná ztráta.
A na závěr ještě jednou o Holicích a Svitavách. Ty spolu totiž bojovaly nejen o první místo v dlouhodobé soutěži, ale utkají se také ve finále krajského poháru. To se hraje ve středu 6. června v Kunčině u Moravské Třebové. 

(rh)