Byla to nejlepší půlsezona za tu dobu, co jste u týmu?
Myslím, že podzimní rozhodně. Zažili jsme tady hlavně dobrá jara, i z hlediska získaných bodů. Ale co se týče podzimu, tak to bylo historicky nejlepší období ve druhé lize, ať už za mého působení, nebo když jsem u týmu ještě nebyl.

Už jste analyzovali, co bylo klíčové pro úspěch?
Podle mého názoru bylo nejdůležitější to, že se vrátili hráči, kteří už u nás působili na jaře a osvědčili se. Chyběl sice Honza Shejbal, ale podařilo se ho nahradit Michalem Surzynem. To byl základ. A dále bych zmínil i to, že se dal dohromady realizační tým, který se po sezoně prakticky rozpadl. Všichni odvedli velkou práci. Důležité bylo, že neodešel trenér Martin Shejbal, který měl nabídku z Boleslavi.

Tomáš Ladra s Antonínem Křapkou se vrátili, ale přišli až později v rozehrané sezoně. Nebyl to pro vás problém?
Ladra přišel takový nerozehraný, protože v přípravě Mladé Boleslavi toho tolik neodehrál. První dvě kola to bylo znát, ale pak nám to svými výkony vrátil. Křapka navázal na jaro, až na nějaké detaily, kdy v utkání s Příbramí neuhlídal protihráče. A vedle nich musím samozřejmě zmínit stopera Pirocha. Věděli jsme, co od nich můžeme očekávat, oni to splnili.

A oproti loňskému podzimu jste se mohli spolehnout na ustálenou sestavu…
Je to tak, letos jsme řešili jen výpadky z důvodu karet či krátkých nemocí. Odehráli jsme to prakticky ve třinácti až čtrnácti hráčích. Před rokem jsme při střídání mnohdy nevěděli, kým mužstvo oživit. Nyní mohl hned někdo naskočit. To je výhoda.

Do sezony jste vstoupili prohrou na Olympii (0:1). Co to znamenalo pro start do nového ročníku?
Měli jsme trochu obavy. Možná si někdo myslel, že to je tím, že se nám tým rozpadl. Ale v tom utkání na Strahově jsme dominovali, Olympia pak prakticky ze své první šance dala gól. A my jsme zahodili pět vyložených šancí. Nebylo nám po prvním kole úplně dobře, protože jsme měli získat tři body. Mužstvo se k tomu pak dobře postavilo. V dalším kole jsme doma vyhráli a kluci viděli, že to půjde.

Po prohře ve východočeském derby pak následovaly tři výhry, po nichž jste se dostali do horní části tabulky. Byl to klíčový odraz?
Ve vyrovnané tabulce vás podobná série katapultuje nahoru. Důležité bylo, že jsme se vyrovnali s tím, když jsme potom v několika zápasech byli papírovým favoritem. I to byl krok dopředu. Je vidět, že někteří hráči již začínají vyzrávat a dokáží mančaft táhnout.

Pokud Pardubice prohrály, tak maximálně o gól. Nejvíce mrzí prohry, o kterých rozhodl soupeř v nastavení (v Třinci a s Příbramí), ale váš tým to hned napravil.
Podle mě je taky obdivuhodné, že jsme si na podzim neprošli výraznější krizí. Na řadu týmů přijde za šestnáct kol takové období, my jsme se tomu vyhnuli. I když jsme na tom nebyli dobře herně, tak jsme dokázali bodovat. Pak to urvete za cenu určitého nasazení, to je dobré zjištění. Herně se nám nepovedl zápas v Českých Budějovicích a třicet minut s Varnsdorfem. Jinak jsme nikde nepropadli, i když jsme to nevyjádřili výsledkově. Na produktivitě musíme stále pracovat, ta by nás mohla posunout ještě výše. Obranu jsme měli dobrou, což je základ. U mě se ten barák staví vždy od základů.

Za obranou je ještě brankář Milan Knobloch, který nevynechal v podzimní části ani jednu minutu…
Nevynechal, protože opravdu podával spolehlivé výkony. Můžeme mu vyčíst snad jen jedinou chybičku, kdy centr v duelu s Příbramí zřejmě trochu podběhl. Chytal dobře, to je vidět i na statistice vychytaných nul, kterých má společně s Palečkem z Třince nejvíce. Navíc je vidět, že vyzrál, v kabině je důležitým elementem. Říkám, že dobrý gólman je padesát procent úspěchu.

V záložní řadě jste museli nahrazovat Petra Kudrnu či Joela Kayambu, kteří po sezoně skončili. Povedlo se to?
Kudrna byl samozřejmě duší kabiny, jeho odchod nás hodně mrzel. Rozhodl se jít jinou cestou, museli jsme za něj najít náhradu. To se nám povedlo v podobě Honzy Jeřábka, který je konstruktivní, ale zároveň umí dobře číst hru z pozice defenzivního záložníka. A Kayamba? Byla to ztráta, ale šel do mužstva, se kterým může hned usilovat o první ligu. I to je vizitka pro klub. S ním bychom byli ještě silnější, i když Ladra či Mužík, který se potom zranil, podávali dobré výkony. Ještě by to zvedlo konkurenci v týmu, ale jinak jsme se s tím vyrovnali.

V létě přišel zkušený Pavel Černý. Jak hodnotíte jeho podzimní výkony?
Ze začátku měl lehčí zranění a chřipku, ale nakonec je to náš druhý nejlepší střelec. I když na rovinu říkám, že od něj očekávám ještě více gólů. Je to zkušený hráč, ale ani pro něj nebylo jednoduché po takové době v Hradci přejít do jiného klubu. Určitě nezklamal, jeho pět gólů nám pomohlo, ale má na to, aby se prosadil ještě více.

Jeho góly navíc přišly v pravou chvíli, kdy vám chyběl útočník Michal Petráň…
Ano, to bylo ještě důležitější. Zase nevidím důvod, proč by nemohl dávat góly, když je na hřišti i Petráň (usměje se). Černý měl výborné pasáže v mezihře, třeba v Táboře byl nejlepším hráčem, ale domnívám se, že jeho podzimní výkony nebyly jeho stropem.

Petráň podobně jako loni část podzimu vynechal, stál po vyloučení čtyři zápasy. Podepsala se na něm pauza?
Když naskočil po návratu do druhého poločasu, tak dal hned gól Táborsku. A navíc měl další tři vyložené šance. Bylo vidět, že není jednoduché se po takové pauze vrátit. Kdyby odehrál všechny zápasy, tak by pravděpodobně ještě nějaké góly přidal. Nebylo to ideální, když měsíc jen trénoval. Šest vstřelených gólů není špatných, ale mohl jich mít ještě více.