VIZITKA
Narozen:
11. října 1975
Stav: ženatý, manželka Gábina, dcera Nikola, syn Marek
Výška, váha: 175 cm, 74 kg
Číslo dresu: 10
Počet ligových startů/gólů: 289/62
Počet reprezentačních startů/gólů: 12/3
Předchozí působiště: Hradec, L. Bohdaneč, Drnovice, Příbram, Č. Budějovice, Ml. Boleslav, Sparta

Aby ne. Odehráli toho spolu strašně moc. Obrany soupeřů se před údernou útočnou dvojicí chvěly v základech. A to i v pohárových zápasech.

„Byly to krásné časy,“ přikyvuje hradecký odchovanec, který se do ambiciózního středočeského klubu vrátil v létě po ukončeném angažmá v pražské Spartě. „Všechno zatím klape výborně, jsem absolutně spokojený. Jenom ten Emil (přezdívka Radima Holuba – pozn. red.) mi tady chybí,“ culí se bývalý reprezentant.

To vám tolik schází?
Jestli to bude Emil číst, tak se bude smát, protože si o něm dovolím říct, že je to takovej můj nevlastní bratr. Na hřišti jsme se řezali už od starších žáků. Já byl v Hradci, on v Pardubicích. Nechybí jenom mně, ale celé kabině. Je škoda, že v zimě odešel. (Radim Holub působil na jaře ve Slovácku, nyní je v Čáslavi – pozn. red.)

Ve spojení jste ale určitě zůstali…
Voláme si snad pětkrát týdně, občas také zajdeme na kafe. Zkrátka jakoby byl v rodině.

Myslíte, že ještě má na první ligu?
Těžko takhle říct. Na podzim si poranil koleno a zákonitě trochu ztratil fyzičku. Za sebe mohu říct, že jsem gólovějšího fotbalistu neviděl. Svědčí o tom i vyjádření brankáře Petra Čecha. Tehdy už byl v Chelsea a jednou se ho ptali, kterého hráče se nejvíce obává. Odpověď zněla Radima Holuba. Doufám, že se Emil v Čáslavi zvedne a ještě všem ukáže, kdo je Pan Holub.

Určitě si v souvislosti s jeho jménem vybavíte památný vítězný zápas s Olympiquem Marseille…
To se nezapomíná. Skočil tam na půl hodinky, udělal tři góly a postoupilo se dál. Pro mě to byl nejhezčí okamžik kariéry.

Tehdy u toho byl i současný kouč Dušan Uhrin mladší. Nevyptává se na něho?
Mluví o něm pořád. Tak nějak mi připadlo, že by ho chtěl třeba i do béčka (B tým Mladé Boleslavi hraje ČFL – pozn. red.) Jenom, aby byl v klubu, pro který toho strašně moc udělal.

Teď k vaší osobě. V Boleslavi znovu obléknete dres s číslem 10 a navíc navléknete kapitánskou pásku. Důvěra spoluhráčů a trenéra vás musela potěšit. Cítíte nyní mnohem větší odpovědnost za výkony a výsledky v nastávající sezoně?
Určitě. Desítku jsem tady už nosil a dařilo se. Doufám, že to bude pokračovat. Být kapitánem je pro mě čest.Věřím, že tenhle tým bude šlapat od prvního zápasu.

Nelitujete, že jste si vybral klub, který neproklouzl do pohárové Evropy?
Ne, ale škoda to je. Klukům k tomu chybělo málo. Musíme to holt vybojovat v letošní sezoně.

Generálka s Jihlavou (4:0) vám dopadla na výbornou. Jaký potenciál má současné mužstvo Mladé Boleslavi?
Je pravda, že nám příprava vyšla velmi dobře. Ale byla to jen příprava. Všechno ukážou až výkony v lize.

Po vašem boku nastoupil Luboš Pecka. Jak si sedíte?
Jsme poměrně sehraní. Nevidím v tom problém. Ale nikde není dáno, že budeme hrát my dva. Jsou tam další kluci. Třeba Chramosta, Řezníček, Táborský. Variant je prostě víc.

Není žádným tajemstvím, že jste Boleslav upřednostnil před jinými nabídkami i kvůli osobě trenéra Uhrina. Během vašeho působení ve Spartě působil Uhrin v Rumunsku. Změnil se?
Nasbíral ve světě mnoho zkušeností. Je i takový klidnější a vyrovnanější. Rozhodně si není nač stěžovat.

Čeká vás ostrý start na stadionu mistrovské Slavie, poté přivítáte silný Liberec. Na úvod tedy velmi nepříjemní soupeři…
Dobrý vstup do ligy je moc důležitý. Na druhou stranu, Slavia musí, my můžeme. Liberec doma chceme samozřejmě porazit.

Určitě to pro vás, coby bývalého sparťana, bude v Edenu specifický zápas…
Samozřejmě. Touto skutečností to bude znásobeno.

Odcházelo se vám ze Sparty s těžkým srdcem?
Ve Spartě jsem prožil krásných dva a půl roku. Chtěl bych všem poděkovat – tedy vedení, spoluhráčům a hlavně divákům. Byla to pro mě velká zkušenost. Sparta mi po vypršení smlouvy nabídla podmínky, které jsem neakceptoval, a kývl jsem na nabídku Mladé Boleslavi.

Ve Spartě byste si třeba zahrál Ligu mistrů. To vás nelákalo?
Těšil jsem se, že budu konečně nastupovat v útoku, kde mi to nejvíce sedí. V Boleslavi hraju na hrotu, ve Spartě by to zřejmě bylo jiné. Navíc tam dostávají přednost hlavně mladší hráči.

V GENERÁLCE proti Jihlavě vstřelil Marek Kulič jeden ze čtyř gólů do sítě JihlavyNepřemlouval vás ani kamarád Tomáš Řepka, s nímž jste pravidelně sdílel pokoj na různých soustředěních?
To víte, že mě Řepa hodně přemlouval. Ale pak pochopil, jak se věci mají. Je to výbornej parťák, občas si voláme.

V pátém kole hrajete na Letné, což z vašeho pohledu jistě nebude všední prvoligové utkání…
Všichni víme, že hrát na Řepku je hodně těžké. Ale těším se moc.

Myslíte, že Sparta může projít v předkole Ligy mistrů přes Panathinaikos A­tény?
Když klukům nalosovali Řeky, v duchu jsem se usmál, protože jsem to tak tipoval. Přesto Spartě věřím. Vloni jsme to proti stejnému soupeři měli dobře rozehrané, ale bohužel si dali hloupý vlastní gól. Pak jsme to museli honit a nevyšlo to. U nich jsme však odehráli velmi dobré utkání. Doufám, že jim to letos kluci oplatí. Hlavně, aby doma nedostali gól.

Říká se, že dvakrát nevstoupíš do stejné řeky. Přesto jste se do Boleslavi vrátil. Jste připraven, že fanoušci od hráče vašeho kalibru budou očekávat jenom dobré výkony?
Doufám, že je nezklamu. Hlavně, abychom šlapali jako tým.