Divizi opustí trio

Sestupový klíč před sezonou byl nastaven následovně. Ze tří divizních skupin sestoupí minimálně devět týmů, z každé tři. Vyšší počet by zařídila negativní situace pro české oddíly ve druhé lize. Tam je však jasné, že spadnou dva moravské celky. Tato skutečnost potěšila některé účastníky ČFL, neboť ze třetí nejvyšší soutěže půjdou dolů pouze dva. Ke smůle východočeských příznivců, je v sestupovém bahnu namočena rezerva FC Hradec Králové, i když výhrou na půdě stejně ohrožené Mladé Boleslavi B jim dala naději.

Zpátky k divizi C. Větší starosti mají týmy hrající soutěže v Pardubickém kraji. V divizi C totiž ze sestupového stromu padá střemhlav Ústí nad Orlicí a na silně nalomené větvi sedí také Choceň a Chrudim. Jistotu nemá ani Hlinsko. Královéhradecký kraj několik kol znérvozňovaly pouze Předměřice. Nyní se zdá, že definitivně vyklouzly ze sestupové oprátky.

Jeden nebo dva

Jak již bylo předznamenáno, větší „škatulata hejbejte se“ postihnou Pardubický kraj. Pokud z divize C sestoupí pouze Ústí nad Orlicí, z krajského přeboru propadne do I. A třídy pouze poslední tým tabulky. Na to konto z I. A třídy sestoupí do I. B třídy dva celky. Z nejnižší krajské soutěže by pak do čtyř okresních přeborů putovaly z každé skupiny I. B třídy dvě mužstva.

Více reálnější se však zdá horší varianta – s divizním sestupem dvou zástupců Pardubického kraje. To znamená, že by krajský přebor opustily dva týmy a masa sestupového sněhu by pohřbila tři týmy z I. A třídy a hned pět I. B třídy. Z každé skupiny by tedy sestupovaly poslední dva celky a hůře umístěný na dvanácté příčce. Zatím se zdá, že orlicko–svitavská skupina B má situaci pod kontrolou.

Ideální stav?

Ideální stav pochopitelně zajistí fakt, pokud do soutěží, které řídí Královéhradecký fotbalový svaz, nesestoupí žádný tým. Přesto do I. A třídy jeden celek musí. Je to dáno, tím, že na rozdíl od sousedního kraje z I. A třídy do krajského přeboru postupují dva týmy.

Vraťme se k sestupové matematice. Při této variantě by do I. B třídy propadly dva celky a do pěti okresních pouze čtyři.

Při teoretickém pádu Předměřic by z krajského přeboru sestupovali dva nešťastníci do I. A třídy. V otázce padáku do I. B třídy je odpověď stejná jako v prvním případě. Do okresních přeborů by pak na sestupový tobogan nedobrovolně nasedlo pět cestujících.

Tabulky vyjadřují aktuální stav před víkendovým kolem. Tučně vytištěným týmům od sestupu již nepomůže ani svěcená voda.