Dobří holubi se vracejí… V jeho případě to platí do puntíku. Tvář měsíce listopadu v projektu Kopeme za fotbal hájí barvy města, kde s fotbalem začínal. JAKUB KOPŘIVA (nar. 11.11. 1985, na snímku uprostřed) má namířeno s SK Lázně Bohdaneč do okresního přeboru.

Jakube, můžete nejdříve popsat vaše mladá fotbalová léta?
Moje kariéra odstartovala v roce 1993 v AFK Atlantik Lázně Bohdaneč. Další kroky vedly do FK Pardubice 1899, kde se hrála žákovská liga. Poté následoval přechod do mladšího dorostu, nejprve do nově vzniklého klubu FK AS Pardubice a poté zpět do FK Pardubice. V kategorii staršího dorostu jsem tam setrval a hrál dorosteneckou ligu.

Jak se vyvíjela vaše kariéra v dospělé kategorii?
Další zastávkou byla divizní pardubická juniorka, kde jsem strávil dva roky. Poté přišlo hluché místo. Přednost dostalo studium a zaměstnání. Fotbal jsem hrál v Přelouči okresní přebor a v Živanicích I. B. třídu. Návrat na vyšší úroveň přišel až se Slovanem Pardubice. S ním jsem čtyři roky působil v krajském přeboru. Poté následovalo další hluché období, které souviselo s přestěhováním do Prahy. Vystřídal jsem angažmá v Satalicích a Chlumci nad Cidlinou. V červnu 2010 došlo k obnovení fotbalu v Lázních Bohdanči a volba byla jasná.

Můžete prozradit, jak se hráč, řekněme krajského formátu, ocitl až ve třetí třídě?
Bohdaneč je moje rodné město. Vždy jsem si přál, aby se do Bohdanče fotbal znovu vrátil. Když přišla možnost obléknout znovu bohdanečský dres, navíc s klukama, se kterými jsem zde začínal, neváhal jsem ani minutu.

Spousta vašich bývalých spoluhráčů se prezentuje ve vyšších soutěžích. Není pro vás málo hrát na nižší okresní úrovni?
Od fotbalu jsem měl dlouhou pauzu a nevím, zda bych ještě zvládl vyšší soutěž. Ale kdo ví, v Bohdanči se buduje mladé slibné mužstvo. Je tedy možné, že se do nějaké vyšší soutěže ještě podívám…

Z lepšího fotbalu jste byl zvyklý na hráče technicky vyspělé. Teď máte spíše co do činění s „kopáči". Nebojíte se se o nohy potažmo o zdraví?
Hra je v tomto směru velmi odlišná a pozor se snažíme dávat všichni. Je pravda, že za ten rok a půl jsme měli v mužstvu několik nepříjemných zranění z krkolomných soubojů. Ale pozor: nikdy se nejednalo o úmysl.

Plníte funkci kapitána bohdanečského týmu. Jaká je vaše role na hřišti a v kabině?
U nás až tak nezáleží, kdo nosí pásku na ruce. Sešla se tu super parta lidí, kteří mají fotbal hodně rádi. Co se týká mé role v mužstvu, vždy jsem se snažil na fotbal nahlížet především racionálně a chovat se tak, abych se nemusel za sebe stydět. Doufám, že to má na spoluhráče alespoň minimální pozitivní vliv. Samozřejmě k fotbalu emoce neodmyslitelně patří, proto je mým největším úkolem chlazení horkých hlav. Zatím se to daří a červené karty se nemnoží.

Bohdaneč má silně ofenzivní mančaft. Co z toho vyplývá pro vás jako obránce?
Jsme hodně útočně ladění. Když to jde, rád si zaútočím, ale za každou cenu se k soupeřově bráně nehrnu. Dostáváme hodně gólů z odkopnutých balonů, kdy je osm z deseti hráčů zapojeno do útoku. A soupeř nás pak přečíslí.

Po rychlopostupu ze čtvrté třídy má také po polovině letošní sezony Bohdaneč našlápnuto do vyšší soutěže. Je okresní přebor vaším nejbližším cílem?
Ano. Okresní přebor je ze sportovního hlediska cílem nejaktuálnějším. Po podzimu jsme k němu o něco blíže. Samozřejmě nás čeká ještě jarní část. Bude důležité udržet stabilní výkonnost a vyvarovat se výkyvům, které nás na podzim občas provázely.

A jaká má být konečná stanice pro nový bohdanečský klub?
Vše záleží na okolnostech. Nechceme dělat nějakou revoluci, ale klub postupně budovat. Jeho největší prioritou je práce s mládeží a dětmi. Když budu mluvit  o kategorii dospělých, tak v současné době se nijak nelimitujeme a chceme hrát fotbal, na který máme. No a který se bude líbit bohdanečským fanouškům.

Co říkáte na projekt Kopeme za fotbal, který jako tvář měsíce listopadu reprezentujete?
Myslím, že se jedná o zajímavý projekt. Materiální podpora v podobě dresů je určitě vítanou pomocí. Navíc kluby mají možnost hrát o zajímavé příležitosti jako je např. exkurze na stadionu ligového mužstva, trénink s prvoligovým trenérem.