Přežili nováčkovskou sezonu a letos se chtějí zařadit po bok zkušeným divizním týmům. Že je to od mladíků z pardubické juniorky troufalé? Ale, kde že. Díky systému výchovy mládeže v klubu mají před svými konkurenty náskok. Do nové sezony FK Pardubice B povede trenér JAROSLAV MÍCHAL. Naposledy o něm fotbaloví fanoušci v regionu slyšeli v souvislosti se Srchem a Holicemi.

Pane trenére, na fotbalovou scénu v pardubickém okrese se vracíte v úplně jiné roli, viďte?
Přesně tak. Bude to úplně jiná práce. Mám k dispozici kvalitnější materiál. Pardubičtí mladíci jsou zvyklí trénovat, umí trénovat. Na rozdíl od svých vrstevníků, řekněme ve vesnických klubech, jsou ochotni fotbalu hodně odevzdávat. A to je v době, kdy mají mladí lidé pestrou škálu zájmů velmi pozitivní zjištění.

Vy už jste si ale podobný model v minulosti jednou vyzkoušel…
Ano. Trénoval jsem béčko Hradce Králové ve třetí lize. V tu dobu hrálo áčko  v první lize pod Škorpilem. Rukama mi prošel například Vráťa Lokvenc. Musím přiznat, že jsem se na práci v Pardubicích hodně těšil. Víte, při trénování starších týmů, ať už v divizi nebo krajském přeboru, to nebylo úplně ono.

Mám tomu rozumět tak, že mladí kluci jsou tvární, zatímco staré psy novým kouskům už nejde naučit?
Tak nějak. Na druhou stranu starší hráči jsou takticky vyzrálejší a řada věcí je s nimi snazší. Mladí to ovšem vyvažují znalostí systému a od žákovských let jsou zvyklí na sobě pracovat a zlepšovat se.

V jakém stavu jste převzal tým po kolegovi Krupičkovi?
Nezlobte se, tohle hodnotit nechci. Trénuji podle sebe. Je o mně známo, že jsem hajzl, co se týče kondiční přípravy.  Tak kluci lítali po kopcích. Je na nich ale vidět, že mají novou motivaci.  Závěr jarní části se jen dohrával, už se těší na novou sezonu.

Jak se přes léto změnil kádr teď už vašeho týmu?
Z dorostu s označením A přišel jeden hráč, z dorostu B. Někteří hráči loňského kádru odešli na hostování, což mě trochu překvapilo. Ale  snažím se je pochopit. Oni tuší, že by se v silné konkurenci neprosadili, že by nehráli ani za céčko. Proto jdou někam, kde budou hrát. Na druhou stranu něco klub stáli při výchově, systém na ně pracoval a oni jdou pryč. Nicméně nikde není psáno, že by se za nějaký čas nemohli vrátit.

Předpokladem úspěšné sezony je vydařená příprava. Jaká byla?
Letní příprava se vesměs odehrála v našem areálu. Dále jsme využívali přilehlého parku, kde se hráči s oblibou ukrývali před žhavými slunečními paprsky a s radostí si pohrávali s členitým terénem (smích). Absolvovali jsme několik utkání s týmy krajských přeborů, divize, či MSFL. V nich  se mohli kluci předvést a já blíže poznával jejich umění. V žádném  duelu jsme herně nepropadli a vystřídali se v nich jak hráči širšího kádru áčka, tak všichni ostatní.

V nováčkovské sezoně mladému týmu chyběly zkušenosti. Jak je na tom před letošní sezonou?
Rok v divizi klukům dal hodně. Je výhodou, že se hráči otrkali a přivykli si na soutěž. Navíc nosit nálepku nováčka není dvakrát příjemné. Každý se chce na vás vytáhnout, také rozhodčí si spíše dovolí na mladé kluky než na ty starší. Proto také budu chtít v týmu více využívat nevytížené hráče z áčka. A naopak své kluky poskytnout céčku.

Béčko tvoří rezervu prvnímu týmu, který postoupil do druhé ligy. Z toho musíte mít radost, protože v opačném případě by měl FK Pardubice tři týmy ve třech po sobě jdoucích soutěží…
Ano, to je velice potěšitelná skutečnost.  Mít tři soutěže po sobě opravdu není dobré. Druhá liga a divize to je podstatný rozdíl. Kluci, kteří budou přeřazeni z áčka, respektive nám vypomohou, jistě přinesou na hřiště další zkušenosti. To vnímám jako slibný bonus. Zatím v hodně mladém kolektivu postrádám hráče, který má zkušenosti a autoritu potřebnou k ukočírování celého týmu.

V loňské sezoně skončilo pardubické béčko v dolní polovině tabulky. V jakých patrech se budete pohybovat se svým týmem v té nadcházející?
Soutěž znám, mám přehled o jednotlivých mužstvech. Nečeká nás nic jednoduchého. Pokud ale budeme mít k dispozici čtyři až pět hráčů, kteří se nevejdou do základní sestavy áčka, viděl bych to na střed tabulky.

Traduje se, že dobrý vstup do soutěže bývá vstupenka do lepší společnosti. Váš tým, ale hraje dvakrát venku, a to na půdě krajských rivalů. Jako první okusíte sílu nováčka ze Svitav…
Svitavy se svým novým stadionem, už měly být v divizi dříve. V jejich kádru je například Valta, kterého jsem také před léty trénoval. Přišel tam střelec Svoboda z Převýšova, znám i trenéra Pulpita a těším se také na trenéra gólmanů Víťu Rejmona. Myslím si, že o motivaci máme postaráno předem. No a pak jedeme do Ústí nad Orlicí. Začátek nebude žádná prča…

S jakými bodovými plány odcestujete do „nových" Svitav?
Kolem sebe stále posloucháme, jak Svitavy posílily, jaké mají hráče, trenéry, atd. Mají zatím nula bodů jako my, tak se uvidí v neděli. Oba týmy jsou na stejné startovní čáře. Ať se prosadí ten lepší. Svojí kvalitou bez cizí pomoci.