Sokol St. Hradiště
Celkem
11. místo, 26 zápasů, 8 výher, 4 remízy, 14 proher, skóre 36:63, 30 bodů
Podzim
13. místo, 13 zápasů, 2 výhry, 3 remízy, 8 proher, skóre 19:40, 9 bodů
Doma
8. místo, 13 zápasů, 7 výher, 2 remízy, 4 prohry, skóre 28:23, 23 bodů
Venku
13. místo, 13 zápasů, 1 výhra, 2 remízy, 10 proher, skóre 8:40, 5 bodů
Nejlepší střelci
8 – Götz, 5 – Ricardo a Tesner, 4 – Lexman, 3 – Baudyš

Víte, jak jde dohromady poušť a moře? Asi jako poloviny Starého Hradiště v uplynulé sezoně. Zatímco na podzim stejně jako beduíni prahlo po vodě, tak na jaře se koupalo v bodových přílivech. Sestupem ohrožený tým se dokázal vyškrábat na záchranářské příčky. Trenér JAROSLAV MUDROCH (na snímku) kvituje fakt, že jeho svěřenci už si nechodili pouze zahrát fotbal. A vyzdvihuje jejich přístup.

Trenére, povězte, jaka byla podle vás uplynulá sezona v podání Starého Hradiště?
Sezona nenaplnila naše představy.  Důvodem nespokojenosti je pochopitelně hlavně podzimní část. Kdybych ale měl hodnotit jen jarní část, tak ta už byla o něčem jiném. S tou jsme byli spokojeni.

Můžete teď v kostce zhodnotit pravě jarní polovinu ročníku?

Prakticky celé jaro jsme hráli play out. Po úvodní prohře v Březové jsme začali v dalších utkáních sbírat body celkem už pravidelně. Dva poslední duely jsme ale nezvládli. Také proto, že někteří kluci měli větší tréninkový výpadek. Naštěstí nás to nijak nepoznamenalo.

Na váš tým přesně sedí, že obě poloviny ročníku si byly podobné jako noc a den. Proč?
Po zlepšení, při redukci kádru v závěru předminulé sezony, si asi někteří hráči mysleli, že to půjde samo. Jenže to bylo přesně naopak, přišel výkonnostní útlum. Je pravda, že jsme měli velké problémy se skladbou defenzivy. Zkrátka na podzim nám chybělo nepevné složení zadních řad. Naštěstí přišel po noci den jako v podobě jarních odvet.

Na jaře jste získali o deset bodů více, což vedlo k záchraně. Nemyslíte, že je to úctyhodné zlepšení na jednu sezonu?
(zamyslí se) Zase tak moc jsme to neprožívali. Prostě to buď půjde, nebo jdeme do kytek. A budeme hrát o soutěž níž. Jenže teď se z I. A třídy stala taková džungle, že to přestává mít smysl. Nemuseli jsme postupovat ani sestupovat a vlastně budeme hrát i tak úplně jinou soutěž…

Jedním z cílů pro jaro bylo co nejrychleji zabudovat nové hráče. To se soudě podle výsledků podařilo, viďte?
Tady je potřeba vyzdvihnout výbor v čele s Lubošem Baštou. Přišlo několik nových hráčů. Fotbalově byli přínosem. Bylo důležité, že se všichni navzájem respektovali. Pak je to vše jednodušší. I pro trenéra.

Trefou do černého bylo především angažování Ricarda…

Ano. Ricardo nám velmi pomohl. Je to technický hráč s dobrou kopací technikou. K jeho dalším přednostem patří  výborná hra hlavou a timing při výskoku. Ve vápně se cítil jako ryba ve vodě.

Vůbec fluktuace hráčů v Hradišti je v posledních letech značná. To ostře koresponduje s obdobím před pěti, šesti lety, kdy byl ustálený kolektiv. Můžete prozradit důvody?

Po odchodu několika starších hráčů do nižších soutěží jsme si s nenadálou situací zprvu výborně poradili a předloňskou sezonu dotáhli k šestému místu. Pak ale bylo nutné úzký kádr doplnit, a to se nám v letní přestávce nezdařilo. Protočilo se více lidí. No a podzim se dá označit za katastrofu. Nicméně na jaře už to mělo smysl a mohlo by to tak zůstat.

Jak hodně to bylo náročné jaro po psychické stránce, kterou jste mimochodem ukázali jako silnou zbraň?
Je jasné, že nikdo nechce padat, ale zase tak moc jsme to opravdu neprožívali.

Po podzimu jste tvrdil, že musíte chtě nechtě zapracovat na defenzivě. A výsledek? O sedmnáct inkasovaných branek méně. Jste s tímto spokojený?
Určitě. V bráně stál zkušený Hlavatý. Opět se dala dohromady kvalitní stoperská dvojice Hýsek – Pitterle. Jednu stranu jsme měli vyřešenou přeškolením Holubce na krajního útočného beka. A hlavně devadesát procent zápasů jsme odehráli odehráli v tomto ustáleném složení.

Zřejmě jste našli vámi vzývanou obrannou čtveřici…
Téměř ano. U jedné lajny jsme to museli  kvůli zraněním, pracovním povinnostem či úbytku formy dost točit. Kluci to ale zvládli.

Na druhou stranu jste vstřelili méně branek než na podzim. Vyplynulo to z celkově změněného stylu hry?

Přesně tak. K zodpovědnější hře patří i méně otevřený fotbalový projev. Kluci už si nechodili jen zahrát fotbal bez zodpovědnosti. Tak jako to někteří bývalí hráči Hradiště předváděli na podzim.

Záchranu vám zajistily výhry doma. V posledních dvou letech se ovšem Hradišti na domácím pažitu nedařilo. Co jste změnili?

Až na jeden zápas, proti týmu Libchav, to nebyla jednoduchá vítězství. Soupeř se před utkáním koukne na tabulku a ví, že Hradiště je pod tlakem sestupu a musí bodovat. A čeká na chybu. Řeknu vám, nic příjemného. Zlepšila se však vůle a bojovnost. Samozřejmě nesmím opomenout i náš lepší herní projev.

Za to venku jste si moc bodově nepomáhali. Pouze jedna výhra za celou sezonu. Není to málo?
Je. Sakra málo. Zápasy v Heřmanově Městci a v Chrudimi ovšem měly přinést plné bodové zisky.

Vypadá to, že váš tým nevykolejilo ani rozmarné jaro a věčné odklady či omezená možnost trénování…
Naopak. Spíše nám vyhovovalo, že kvůli sněhové nadílce hned nepřivítáme suverénní Bítovany. Druhé kolo jsme hráli na umělce ve Svitavách. Jinak nás správce Slávek Harvánek moc z placu nevyháněl. Nevím, jak to dělal, ale náš trávník byl stále v dobré kondici (smích).

Jedna důležitá informace. Až na Zámrsk v posledním kole jste na jaře vždy uměli porazit stejně ohrožené celky, čímž jste se k nim v tabulce přibližovali. Hodně jste těmto střetům o šest bodů věnovali pozornost?
Tak pochopitelně. Důležité vítězství bylo  hlavně to ve Valech na začátku jarních odvet. Hrozilo, že při našem nezdaru by soupeř odskočil na dvanáct bodů. Zase ale nebylo tolik mužstev, která bychom mohli dostat pod sebe (pousměje se).

Prozraďte, kdy jste začali věřit v záchranu?

Mezi 16. a 20. kolem, kdy jsme čtyřikrát vyhráli a jednou remizoval. Po této šňůře to už vypadalo nadějně.

Jaký vyberete nejlepší a naopak nejhorší zápas jara?
Na jaře jsme měli plně zápas pod kontrolou v domácím utkání s Libchavy. Velmi dobře jsme zahráli v Heřmanově Městci a v Chrudimi. I když jsme z těchto venkovních mačů získali jen jeden bod, herní projev byl solidní. Na vypracované příležitosti jsme domácí v obou případech předčili, jen nám to tam nepadalo. Nejhorší výkon jara jsme předvedli na závěr v Zámrsku. Je ale pravda, že stejně jako my, tak i rozhodčí byli zcela z formy…