Největší kontrast je vidět na kapitánech.

Sparťan David Lafata je hýčkaná hvězda, reprezentant. Kdyby měl nakupovací náladu, klidně by si o víkendu mohl skočit pro tři drahé sporťáky. Nezruinovalo by ho to.

Jan Jeřábek je pardubická modla. Až se konečně zprovozní Letní stadion, klidně se po něm může jmenovat hlavní tribuna. Ale po sobotním zápase s Karvinou sedne s kamarádem Kudrnou na traktor a budou muset připravit hřiště na duel se Spartou.
V úterý se v Pardubicích střetnou dva odlišené světy. Sparta, která by strašně ráda vládla české scéně a pravidelně válela v Lize mistrů. Proti ní domácí soubor, plný studentů a chlapů, co si fotbalem spíš jen tak přivydělávají.

„Sparta je top mančaft, který nestojí na deseti hráčích, ale na dvaceti. Nemá ani moc cenu přemýšlet, jestli jim sedí, že přes týden nehrála zápas, nebo jim to uškodí. Sparta má obrovskou kvalitu. My se budeme snažit hlavně nezklamat," říká trenér Jiří Krejčí. „Ale Sparta je až krok dva. Krok jedna je v sobotu Karviná," ubírají se jeho myšlenky k dnešnímu duelu FNL, který začíná Pod Vinicí v 10.15.

Většina jeho mladého kádru v úterý zažije vrchol kariéry. Zkusit ukličkovat Hušbauera, který nedávno patřil do reprezentace? Ubránit Fataie? Hvězdu Lafatu, když dorazí? Vymyslet fintu na Kováče, jenž nejspíš nastoupí ve středu obrany?
Pokud se jim tohle povede, budou o tom vyprávět za 50 let svým vnukům. Ti vždycky budou s našponovanýma ušima poslouchat historku, jak děda motal hlavu Spartě… Na mladý pardubický tým čeká životní zápas.

Přesto podle Krejčího jeho kádr nikde v říši snů momentálně nelétá: „Na Spartu můžeme myslet až v sobotu po obědě. Přijde mi, že ani mezi sebou se kluci o ní zatím moc nebaví," těší ho, že koncentrace se upíná v první řadě na druholigový zápas.

Sparta před týdnem porazila Teplice 3:1. Od té doby stojí, chystá se finiš ligového podzimu, závěrečné bitvy v Evropské lize a líže rány. „Costa s Lafatou v tom posledním zápase nebyli fit, doufám, že se během volna dají naši marodi v čele s Frýdkem dohromady," přál si sparťanský trenér Zdeněk Ščasný.

V Pardubicích rozhodně nenasadí Ladislava Krejčího s Bořkem Dočkalem, kteří odjeli na sraz reprezentace. Kromě dlouhodobého maroda Váchy by měl mít ale tým kompletní. Otázkou bude, jak k dvojzápasu s Pardubicemi přistoupí. Podcenit by je neměl. Varování mu Východočeši vyslali v minulém pohárovém kole, když sejmuli Teplice 3:0. A pozor. Tenkrát nešlo o nějakou upachtěnou náhodu. To byla krasojízda!

„S Karvinou se hraje v sobotu ráno, proti Spartě až v úterý odpoledne, takže čas na regeneraci sice není ideální, ale je tam," naznačil Krejčí, že on nikoho šetřit rozhodně nebude.