Sokol Rosice n. L.
Celkem
10. místo, 26 zápasů, 10 výher, 3 remízy, 13 proher, skóre 44:48, 33 bodů
Podzim
10. místo, 13 zápasů, 5 výher, 1 remíza, 7 proher, skóre 22:27, 16 bodů
Doma
8. místo, 13 zápasů, 8 výher, 1 remíza, 4 prohry, skóre 33:24, 25 bodů
Venku
11. místo, 13 zápasů, 2 výhry, 2 remízy, 9 proher, skóre 11:24, 8 bodů
Nejlepší střelci
9 – M. Bartoš, 8 – Vratišovský, 6 – Pozdník a L. Rousek

Desáté místo je jim zřejmě souzené. Ne a ne najít recept, jak ho opustit… Rosičtí fotbalisté skončili v uplynulé sezoně na desáté pozici. Tedy na stejné na které figurovali po podzimní části a stejné jaké dosáhli v minulém ročníku. Výkony v jarní části byly opět jako na houpačce. Jednou nahoře, jednou dole. S takovou bilancí se lze do horní poloviny tabulky dostat jen těžko. Trenér PETR ČIHÁK hovoří mimo jiné o nízké úspěšnosti při zakončení vypracovaných příležitostí.

Pokud se nejprve ohlédnete za jarními výkony svého mužstva, jaký z nich máte dojem?
Převažují smíšené pocity. Byli jsme schopni odehrát dobré zápasy, ale naopak především se slabšími soupeři jsme body ztráceli. Naše forma byla během jara nevyrovnaná. Byl to však i odraz nedostatečné tréninkové morálky. A když už kluci odehráli dobrý zápas, tak ho nebyli schopni zopakovat.

V zimě jste říkal, že se co nejrychleji chcete vyhnout sestupovému ohrožení. Očekával jste, že bude rozhodnuto dříve, než dvě kola před koncem sezony?
Samozřejmě jsem čekal, že se o záchraně rozhodne dříve, protože začátek jsme neměli špatný. Po čtyřech zápasech byla naše situace celkem přívětivá. Pak jsme hráli proti hůře postaveným soupeřům. Pokud bychom tyto zápasy vyhráli, tak jsme byli mimo pásmo sestupu. Jenže jsme dvakrát za sebou prohráli.

Jarní část jste zahájili remízami v Holicích a doma proti Řečanům. Měli jste v těchto zápasech k výhře blíže?
V Holicích jsme si za první poločas zasloužili vyhrát, navíc jsme v úvodu neproměnili penaltu. Je pravda, že druhá půle už nám tak nevyšla. V zápase proti Řečanům padlo šest branek. My jsme skóre otočili, ale povolili jsme soupeři ještě vyrovnat.

Oddechli jste si ve čtvrtém utkání, v němž přišlo první jarní vítězství nad Mněticemi?
To byla pro nás důležitá výhra. Druhý gól, kterým jsme ve druhém poločase rozhodli, nás měl povzbudit do dalších zápasů.

Ale výhra vám spíš uškodila, protože následovaly dvě prohry s celky pod vámi – v Dobříkově a s Přeloučí B…

To jsou přesně ty zápasy, o kterých jsem se zmiňoval. Místo toho, aby vznikla bodová mezera, tak se na nás oba týmy dotáhly. V případě vítězství už bychom mohli hrát víc v klidu.

Jako by si to hráči uvědomili a v příštím kole jste vyhráli 3:0 v Nasavrkách. Byl to váš nejlepší zápas na hřišti soupeře?
Zápas v Nasavrkách jsme jednoznačně zvládli a soupeře prakticky nepustili do vážných šancí. Tam nám utkání vyšlo ve všech směrech. Nasavrky byly jedním z těch lepších soupeřů, na které jsme se vytáhli.

Vzápětí jste nejprve podlehli Vysokému Mýtu B a pak zdolali Chroustovice. Brali jste tři body z tohoto domácího dvojzápasu?

První duel jsme nezvládli, i když Vysoké Mýto bylo herně i pohybově jasně lepší. Chroustovice jsme pak už porazili. Opět se opakuji, že jsme nebyli schopni dva nebo tři zápasy za sebou odehrát ve velkém nasazení a s potřebnou koncentrací.

Po prohře v Sezemicích přišel důležitý mač s Rohovládovou Bělou. Byla tato výhra opravdu klíčová?
Jednoznačně. Kdybychom tady Bělou neporazili, tak bychom pak zřejmě měli problémy až do samotného závěru. Výhra byla o to cennější, že jsme vstřelili čtyři branky. Body nám pomohly, i když soupeři pod námi nakonec taky ještě ztráceli.

Sezonu jste zakončili prohrou 0:3 v Kameničkách a stejně vysokou výhrou nad Luží. Odpovídal výsledkům i výkon na hřišti?

Po výhře opět následoval neúspěch. V Kameničkách jsme nastoupili nekoncentrovaně. Dostali jsme gól z penalty a pak ještě další dva po chybách, které soupeř dokázal potrestat. Utkání s Luží bylo jedním z těch lepších, kdy všichni na hřišti odevzdali maximum.

Jaký zápas se vám na jaře nejvíce vydařil a který vás naopak nejvíce zklamal?

Nejlépe nám zřejmě vyšel zápas v Nasavrkách, kde jsme si vytvářeli řadu šancí. A ještě i zápas s Luží, který byl poctivě odpracovaný. Na opačném pólu bych jmenoval zápas v Kameničkách. A první poločas doma s rezervou Mýta, kde jsme nezachytili začátek.

Když se podíváme na celosezonní srovnání domácích a venkovních zápasů, tak vám rozhodně více sedí duely před vlastním publikem, kde jste získali 25 z celkových 33 bodů. Je to vaše výhoda?

Podle této statistiky určitě. Těžko říct, čím to přesně je. Při těch našich nevyrovnaných výkonech jsme si doma víc věřili a soupeřům toho tolik nedovolili. Venku jsme si sice šance taky vytvářeli, ale neproměňovali je.

Rosice ze všech týmů soutěže vstřelily venku nejméně branek, konkrétně pouze jedenáct. Čím se dá tento ukazatel vysvětlit?

V zápase v Holicích i v dalších následujících utkáních jsme příležitosti měli. Stačilo by třetinu z nich proměnit a byli bychom opět zase někde jinde. Také nám scházel typický koncový útočník.

Nejlepším střelcem se stal Marek Bartoš, jenž přišel v zimě. I přesto se stihl devíti zásahy prodrat do čela tabulky rosických střelců, kde o gól předstihl Filipa Vratišovského…

Markův příchod nám pomohl. Byl jedním z našich klíčových hráčů a mančaft táhl. Ani v jednom utkání nepropadl. A navíc to podpořil i devíti góly.

Tomáš Rais