Nejraději by se neviděli! Přeloučští fotbalisté po roční epizodce v krajském přeboru měli patřit k favoritům v I. A třídě. Nejen proto, že si nesli na bedrech zkušenosti z vyšší soutěže, ale hlavně proto, že na prostřední krajské úrovni došlo k obměně hned jedenácti týmů. Jenže skutek jim zdrhl a nervy se jim napnuly jako špagáty. Trenér VÁCLAV SLAVÍK sice na poslední chvíli vyvedl svůj celek z barážové pasti, ale to byla jen malá náplast na velký bolák. Spíše otevřenou ránu…

Trenére, jak byste stručně zhodnotil loňskou sezonu?
Sezonu nemůžeme hodnotit jinak, než jako nepovedenou. A to velmi.

A jak byste v kostce popsal její jarní část?
Až do půlky jara se soutěž vyvíjela tak, jak jsme potřebovali. To znamená, že jsme se pohybovali v klidném středu tabulky. Bohužel prohry v Králíkách a doma s Českou Třebovou nám hodně zkomplikovaly situaci. Už jsme nemohli zkoušet méně vytěžované hráče a ani jsme nemohli více posilovat naše béčko. Nechtěli jsme totiž riskovat možnost zranění nebo vyloučení.

Vysvětlete, jak je možné, že loňský účastník krajského přeboru usiloval až do posledního kola o odvrácení baráže?
Na to je lehká odpověď. Výsledkově jsme nezvládli zápasy proti slabším soupeřům. V závěru soutěže už to byl jenom boj mezi námi a Prosetínem.

Před sezonou jste si snad ani nepřipouštěli, že byste nehráli v horní polovině. Nakonec se tak nestalo, a já se ptám proč?
Předně by mě v životě nenapadlo, že můžeme takhle dopadnout. To, že jsme se nepohybovali okolo pátého místa je pro mě obrovské zklamání. A důvodů proč se tak stalo je mnoho. Od špatné tréninkové morálky, přes mizernou koncovku až po chybějící opory jako jsou Poříz či Táborský. Se zraněními také hodně zápasili Cichra s Kochem.

Oproti krajskému přeboru jste chtěli zlepšit herní projev. Už po podzimu jste ho kritizoval. Co byste řekl na jeho jarní adresu?
Nemyslím si, že by to bylo na jaře lepší. Nicméně zápasy se soupeři ze špičky tabulky jsme odehráli solidně.

Na starosti jste si zadělali už na podzim, po kterém jste měli blíže k sestupovým příčkám. Můžete uvést důvody?
My si jdeme některé zápasy zahrát a ne vyhrát. To je teď největší bolák Přelouče.

V jarním období se výsledková mizérie Přelouče ještě více prohloubila. Herně to kolikrát nebylo tak hrozné, viďte?
Úzce to souvisí s předchozí odpovědí. Nám na hřišti chybí taková fotbalová „svině". Prostě tahoun, který by tým více vyhecoval v době, kdy se láme chleba.

Především venku jste o body nezavadili: pouze tři remízy. Vaše produkce byla ještě horší než na podzim…

Venku jsme hráli celkem šestkrát. Ke třem plichtám jsme přiřadili tři prohry 1:2. V těchto zápasech jsme měli minimálně dvakrát bodovat, bohužel se nás držela střelecká smůla. S hrou na cizích hřištích jsem byl celkem spokojený. Všude jsme hráli otevřený fotbal a ani jeden ze soupeřů nás nepřehrál.

Proč se mužstvu nedařilo překlápět vyrovnané zápasy na jeho stranu?
Jedním z důvodů je naše střelecká nemohoucnost a dalším důvodem je už avizovaná absence tahouna.

Když už jsme se dotkli venkovního prostředí, nesmíme si také nevšimnout, že jste tam za celé jaro dali jen pět branek…
Někdy nám trochu vadí hřiště menších rozměrů, ale jinak je to stále stejná písnička na téma špatně seřízená mířidla našich snajprů.

Doma to bylo o poznání lepší ve všech směrech. Alespoň podle statistik. Přesto došlo k bodovým ztrátám, které jste venku nedokázali dohnat. Co vy na to?
S hrou na domácím trávníku v jarní části nejsem vůbec spokojený. Zaznamenali jsme hodně ztrát. To byl zárodek všech našich problémů.

Naštěstí pro váš tým se mu v domácích podmínkách na jaře dařilo v útoku. Jak to vidíte?

S tím nesouhlasím. Nám se v útoku vůbec nedařilo. Protože kdyby tomu tak bylo, dali jsme zhruba o dvacet branek více.

Už jste to zmínil. Měli jste velké personální problémy, které kolikrát hasili hráči z béčka. A rezervě pak chyběli, nemyslíte?

Spolupráce s B-mužstvem je u nás na dobré úrovni a priority jsou od začátku soutěže dané. Áčko má přednost.

Kolikrát jste ale absence okomentoval zajímavým způsobem. Měl jste na mysli nechuť ze strany některých hráčů?

Řeknu to takhle. Přístup některých hráčů jak z áčka tak z béčka nás hodně zklamal. To je ovšem na delší povídání. A musel bych použít hodně sprosté výrazy. Jinak jedním z plánů pro nadcházející sezonu je dát do kupy zase pořádnou partu. Protože bez ní to nejde a nikdy nepůjde. Doufám, že si to všichni v Přelouči uvědomí. Teď nemám na mysli jen hráče.

Následuje otázka na tělo. Bylo dobré mít áčko s béčkem jen jednu soutěž od sebe?
Zastávám názor, že když si někdo vykope postup, měl by to ve vyšší soutěži zkusit. To bychom pak vůbec nemuseli hrát. Ale souhlasím s názorem, že je to velmi náročné. Kdyby však tato situace v našem klubu zase někdy nastala, šel bych do toho znovu.

Loňskou sezonu jste odehráli s mladý kádrem. Nemohu se ale ubránit dojmu, že vaši hráči by měli mít zkušenosti z vyšších soutěží mládeže a I. A třídu dospělých zvládnout, souhlasíte?

Ano. Ale špatná tréninková morálka a alkohol fotbalu určitě nepřejí. Nechci ze sebe dělat moralistu, my jsme si také v aktivní kariéře dali. Jenže všeho s mírou. Kdybychom nebyli v tak těžké situaci, pár hráčů by si chvilku posedělo na lavičce…

První polovina jara nenasvědčovala, že byste měli mít problémy. Získali jste devět bodů a o brali dokonce Moravskou Třebovou v jejím hájemství…

Už jsem o tom mluvil.Vše se zkomplikovalo nulovými zápasy v Králíkách a doma s Českou Třebovou. Jinak v té Moravské se jednalo o parádní utkání. A to jsme hráli proti dvanácti…

Pak už to ale skřípalo a vy jste dokonce sezony získali už jen pět bodíků…

Herně to nebylo až tak špatné, ale ta střelecká nemohoucnost a někdy i chyby v obraně nás obrovsky srážely dolů. Pohled na sklopené hlavy kluků nebyl pěkný. Ale zase je musím pochválit za to v jakém stylu odehráli závěr jara. I když tam byly prohry.

V rozhodujícím utkání jste si ale uvědomili vážnost situace a prokázali alespoň psychickou odolnost. To musí potěšit, ne?

Poslední tři zápasy kluci odmakali podle našich představ. A to už nám chyběly některé opory. Ten poslední rozhodující odehráli v defenzivě naprosto skvěle. Strašně nás tím překvapili a hlavně potěšili. Sobě dokázali, že fotbal hrát stále umí.

Můžete zvolit nejlepší a nejhorší zápas jara?

Nejhorší zápas jsme odehráli v Hlinsku. Za nejlepší považuji ty v Moravské Třebové a v Horním Jelení. Tedy až na tu šílenou koncovku.