Další pokus… Holičtí fotbalisté se po několika letech vrátili opět do divize. Jejich účinkování v nejnižší republikové soutěži mívalo jepičí život. Teď to ale chtějí změnit. Jenže parta, která vykopala postup, se takřka nezměnila. Trenér JIŘÍ TESAŘ (na snímku) tak moc dobře ví, že mohou přijít i neúspěchy. Proto zařadil do letní přípravy lekce z psychologie.

Pane trenére, jak byste v kostce zhodnotil letní přípravu?
Převládá spokojenost. Morálka i docházka byly dobré. Minimum dovolených dovolilo všem maximálně trénovat. Přípravná i pohárová utkání byla kvalitní.

Kdy jste zahájili, co jste dělali, na co jste se zaměřili?
Přípravu jsme zahájili 9. července. Trénovalo se každý den, kdy středa byla zápasová a víkend taktéž. V červenci jsme se zaměřili  na kondiční přípravu. Bohužel jsme neměli žádné podmínky k regeneraci, a tak se každý musel v tomto směru obstarat sám. Zkraje srpna jsme najeli na týdenní cyklus se třemi tréninky a o víkendu zápas. V těchto dnech  kondičku udržujeme a věnujeme se defenzivním i ofenzivním činnostem v souhře celého týmu.

Jste spokojen s doplněním kádru?
Spokojený nejsem. Tam, kde nás nejvíce tlačila bota, se nepodařilo nikoho opravdu kvalitního doplnit. Mám na mysli klasického hrotového hráče. Na poslední chvíli jsme dotáhli Míru Semeráda, od kterého roli hroťáka očekávám. V Holicích je krátce a doufám, že nám v ofenzivě pomůže. Je zkušený a něco už má za sebou.

A co další nové tváře?
Přišli k nám Ondra Ujec a Jan Fidra, kteří zapadli bez problémů. Ale očekávám od nich mnohem víc, než dosud předvedli. Největší ztrátou je pro nás zraněný Jirka Beran, který pár kol nestihne. Ten ve středu zálohy skvěle fungoval s Kubou Jedličkou. A kdo ho teď nahradí, to je trochu oříšek. Do branky přibyl Jan Šváb a ten si bude konkurovat s Broňou Brandou, který  má v současné době dobrou formu. Věřím, že oba nám tu svatyni párkrát zachrání (úsměv).

Holice v minulosti balancovaly na hraně divize a krajského přeboru. Co udělat proto, aby se utábořili v této republikové soutěži na delší dobu?
V prvé řadě je potřeba mít kde brát kvalitní hráče. V současnosti je v Holicích moc kluků na hostování. A to může být později problémem. Na druhou stranu nám  dobře funguje dorost. To by měla být jedna z priorit, aby bylo v budoucnu z čeho čerpat.  Druhý plusový bod je ten, že áčko i béčko trénují pohromadě. Takže, když bude třeba, budeme se i při zápasech doplňovat. Třetí a rovněž důležitou rolí jsou finance na nákup kvalitních hráčů.

V loňské sezoně byl tým zvyklý převážně vyhrávat. Je nyní po psychické stránce připraven na případnou šňůru neúspěchů?
Samozřejmě, že jsme v přípravě nevynechali ani psychologickou část. Já klukům věřím, ale je třeba i ze strany ostatních činovníků klubu v tomto kluky podpořit. Jak říkám, když se něco nepovede, tak se to prostě nepovede. Ale je třeba si z toho vzít ponaučení a jít dál.

Vyzkoušeli jste si to již v přípravném období. Prohráli jste dva důležité zápasy. V Poháru České pošty s Kutnou Horou a ve Východočeském superpoháru s Českou Skalicí…
Zatímco Kutná Hora byla velmi kvalitním soupeřem, na kterého jsme prostě nestačili, tak v případě Skalice to bylo   naopak.  V našich silách bylo protivníka porazit. Tam jsme prostě zklamali. Ale i takový je fotbal, ne vždy vyhraje lepší. A my se z toho musíme rychle vzpamatovat a soustředit se už na soutěž.

Na druhou stranu jste vyřadili z poháru favorita z Ústí. Co vám ukázalo toto utkání?
Tam bylo také vidět, že soupeř má zkušenosti a většinou nás přehrával. Kluci ovšem makali a nedali mu nic zadarmo, hlavně ve druhém poločase. Zápas rozhodla standardka a pěkný gól Berana. Všichni jsme se přesvědčili, že se dá vyhrát s každým.

Důležitý bude vstup do soutěže aneb na jaře se asi body získávají hůře, viďte?
Ano. Je takové nepsané pravidlo, že body na jaře jsou mnohem více ceněny než na podzim. Každý si přeje dobrý vstup, pak se totiž úplně jinak hraje. Atmosféra, nálada a psychika jsou v těchto prvních kolech velmi důležitým faktorem. Uvidíme  (mrkne).

V prvním kole zajíždíte k derby do Nového Bydžova. Je lepší začínat u srovnatelného mužstva nebo byste raději vlétli do divize po hlavě u silnějšího?
To je těžké. Můžeme si přát „lehčího" soupeře a když se nezadaří, o to větší je to zklamání. Naopak výhra třeba proti „silnějšímu" vás zase mnohem víc nakopne a dostane do pohody. Obecně ale platí, že je lepší spíše narazit ze začátku na někoho „slabšího" a pokud možno bodovat.

Jak byste charakterizoval vašeho nedělního soupeře?
Hrál sice spodek tabulky, ale  teď  jsme každý na stejné  startovní čáře. Nedovolím si na začátku kvalitu a sílu soupeře komentovat.

S jakou herní a bodovou vizí jedete do Nového Bydžova?

Herní styl jsme neměnili.  Určitě bude ale třeba mnohem více taktizovat. Nelze na divizní soupeře vlítnout a myslet si, že každého přehrajeme. Jinak je jasné, že každý bod bude cenný. Obzvlášť z venku.