Na poslední kolo fotbalové divize C se jen tak nezapomene. Živanice remizovaly s Letohradem, spadly do krajského přeboru a diváci surově ztloukli rozhodčího. Vlivný prezident Živanic JIŘÍ NOVÁK, muž s pověstí protřelého šíbra, se však se sestupem svého týmu smířit nehodlá, i když zvažuje, že definitivně opustí fotbalové prostředí: „Dáme odvolání na fotbalový svaz a budu čekat, jak to dopadne. Uvádíme jasné argumenty, které v posledních kolech ovlivnily závěr soutěže, takže byl zcela neregulérní. S tímhle fotbalový svaz musí něco dělat. Jestli neudělá, tak s fotbalem končím,“ prozradil pevným hlasem a dodal přísný pohled. Myslet si o něm sice můžete co chcete, Jiří Novák je však jeden z mála, který se nebojí natvrdo označit své hlavní fotbalové nepřátele. Úhybných manévrů se od něj nedočkáte.

Říkáte, že závěr soutěže byl neregulérní. Dáte svazu k dispozici i nějaký důkaz?
Ano, důkazy jsou jednoznačné. Jsou jimi záznamy ze zápasů, kde je jasně patrné, že je naše mužstvo úmyslně poškozené. Lepší důkaz dát nemohu.

Od svazu čekáte konkrétně co? Že zruší sestup Živanic?

Možností je vícero. Týmů by v příští sezoně mohlo být o jeden víc, nebo by se zápas s Letohradem mohl opakovat. Vzhledem k tomu, že takových zápasů bylo několik, třeba zápas s Velimí, tak je vidět, že všechno bylo cílené. Lidé si šeptali, že pánové v čele s Romanem Berbrem, kteří řídí tuto soutěž, se rozhodli, že Živanice sestoupí. K tomu dělali postupné kroky. V každém případě by měly být prošetřeny i výsledky a průběhy zápasů Turnova, kde to zavání.

Byla podle vás za sestupem Živanic nějaká levárna?
Na sto procent. I další zástupci z ostatních kubů, pokud jsou objektivní, to musí uznat. Vždyť třeba i trenér Letohradu mluvil o tom, že proběhly různé tlaky. Soudný fanoušek musel vidět, co se na hřišti dělo.

Pokud ale někoho nechytíte přímo při činu, podobné věci se dokazují zatraceně těžko…
To je pravda. Ale teď fotbalový svaz bude mít v rukou záznamy. Uznávám, že se rozhodčí může někdy mýlit. Ale nemůže se mýlit v několika zápasech po sobě, navíc cíleně s jedním mužstvem. Nemůže se také ani stát, že dostanete od známých informace, že se všichni možní lidé radí, že bude v Živanicích remíza.

Když jste měl takové informace, nechtělo to s nimi spíš vyjít ven před samotným zápasem?
Podívejte se, sám jsem volal na fotbalový svaz panu Lubasovi, aby byla zachována objektivita. Známe se a on mi řekl, že tohle je věc Berbra a on do toho nemůže vůbec zasahovat. To je to, co jsem kritizoval.

Není to divné, že nejvyšší vedení svazu nemůže do dění v nižších soutěžích vůbec mluvit?
Když Ivan Hašek přišel do funkce, slíbil, že ten chlív vyčistí. Měl to udělat, a ne to obejít. Mám totiž informaci, že pan Berbr sehnal Ivanu Haškovi při volbě podporu asi patnácti hlasů. Teď nad panem Berbrem drží ochrannou ruku. Mluvil jsem s jedním prvoligovým manažerem, který mi říkal: Jirko, dokud neskončí Berbr ve funkci, budou se dít čím dál větší sviňárny. Divize a třetí liga v České republice, to je obrovský podvod.

Dovolte ještě odbočku k vašemu sobotnímu zápasu, který vyvrcholil fyzickým útokem na rozhodčího. Co jste tomu říkal?
Není to žádné řešení, bylo to nešťastné. Lituju, že v Živanicích k něčemu podobnému došlo. Ale sudí si fakt zahrávali. Fanoušci s klubem žijí a viděli celý vývoj. Ne jenom poslední zápas, viděli Velim, Měcholupy, viděli to svinstvo. Napadení rozhodčího se ale stát nemělo. V žádném případě ho neschvaluji.

Mezi lidmi se šušká, že jste se na lynči rozhodčích podílel také. Je na tom něco pravdy?
Na lynči jsem se pochopitelně nepodílel. Byl jsem tam, protože jsem bral za povinnost pomoci. Ocitl jsem se v mlýnici, takže jsem i nějakou ránu dostal. Potom se to strhlo tak, že se nevědělo, kde, kdo a s kým. Naběhli tam ještě lidé ze svatby, takže to vypadalo jako při nějaké vesnické tancovačce. Na jednu stranu to bylo úsměvné. Pak se ale všechno hodně zvrhlo.

Kdo podle vás může za to, že se závěr divize zvrhl v různé spekulace a vyvrcholil v Živanicích?
Jednoznačně pan Berbr.

Nechci vás urazit, ale nemají na tom podíl i bohatí podnikatelé, kteří dovedou jít s balíčkem tisícovek „štěstí naproti“?
Víte, je potřeba si lidí víc vážit.

Jak to myslíte?
Kdo do fotbalu jde a chce tam dávat svoje peníze, tak ví, že je to žumpa, díra. Když tam ale člověk peníze dává, pochopitelně chce, aby to mělo nějaký efekt. Já vám řeknu, jak tady sedím, že jsem nikdy rozhodčímu peníze nedal. Nikdy ani korunu.

Pověst máte ale trochu jinou…
(rychle vypálí) Lidi můžou vykládat, co chtějí, ale není to pravda. Kdyby byla, tak tady s vámi nesedím. Peníze jsme nikdy nikomu v Živanicích nedali. Měli jsme dobré mužstvo a postupovali jsme. Když to o nás někdo říká, tak spíš ze závisti. Na rovinu vám říkám, že nikdy jsem žádné peníze nikomu nedal. I když budete mluvit s hráči v Živanicích, potvrdí vám to. Ani žádný zápas jsem nikdy neprodal. I hráčům jsem říkal: Hoši, jestli přijdu na to, že někdo prodal zápas, hned vás vyhodím. Je stoprocentní pravda, že to v Živanicích takhle bylo.

A co v Bohdanči, se kterou jste postupovali až do první ligy? V devadesátých letech to přece byla ve fotbalových kruzích docela slušná partyzánština…
Byla. Působil jsem tam ale jenom jako manažer a všechny tyto věci dělal pan Ježek. Byl i ve výkonném výboru fotbalového svazu. Měl konexe, to nepopírám. Já jsem ale nikdy na podobné věci peníze nedával. Jak on si dokázal poradit… Víte, jsou staří matadoři, kteří si dovedou různě poradit. Ale do rukou jsem mu neviděl. Ani se k tomu nechci vracet. Už není mezi námi a nebylo by to fér.

Dobrá, ale musíte počítat s tím, že když takhle otevřeně mluvíte o Romanu Berbovi, budou vás vaši odpůrci chtít také očernit…
A v čem mě budou chtít očernit?

Přece není nic jednoduššího, než o vás prohlásit, že jste sám uplácel. Nebo nemají šanci vás pošpinit?
Nemají. V čem by ji mohli mít? V životě jsem s nimi nejednal, ani korunu jsem jim nedal. Ani pana Berbra neznám. Vím, že tam je a že tahle svinstva dělá. To je všechno.

Ve fotbalovém prostředí se pohybujete už hodně dlouho. Vyvíjí se?
To, co se dělo letos, to jsem ještě nezažil. Opravdu ne.

Zaznamenal jste i kauzu Převýšova, o které jsme psali, kdy měl sportovní manažer Ryba volat do Ústí nad Orlicí, jestli by jim nepustilo zápas?
Ano, zaznamenal. Mužstvo by mělo být jednoznačně vyloučeno ze soutěže.

Vidíte, a přitom vedoucí sekretář řídící komise pro Čechy Josef Nikodém nám řekl, že v tom nějaké zásadní pochybení nevidí a že za to stejně mohou novináři…
To je ono. Co na to mám říct. To je hrozný. Je vidět, že podobné věci nikdo řešit nechce.

Jak by podle vás měl svaz v podobných případech jednat?
K tomu je jediná páka. Trestat. Za úmyslné chyby, které se dají dokázat, by měli rozhodčí dostat dlouhodobé tresty. Myslím si, že by závěr soutěží měl probíhat jinak, i za cenu vyšších nákladů. Měli by pískat úplně jiní rozhodčí, cizí. Takoví, kteří celý rok nepískají. Ať to jsou třeba rozhodčí ze Slovenska, hlavně aby to nebylo z téhle party.

Jenže na druhé straně stojí strana nabídky, lidé, kteří rozhodčím peníze dají…
Ti musí být také potrestáni. Bez výjimek.

Jak na to, když tým kolem Ivana Haška do nižších soutěží mluvit nemůže? Ti, kteří jedou v levotách, se přece nebudou trestat sami…
Hovoříme tady o tom, že Ivan Berbrovi do ničeho nemůže zasahovat. Fotbal u nás, je stát ve státě. Bylo v něm strašného svinstva, jenže nikdo žádnou kauzu nedotáhl do konce. S Bohdančí jsme ve druhé lize odešli v Prostějově ze hřiště a dostali jsme pokutu dvě stě padesát tisíc. Rozhodčí Paták nás prokazatelně poškodil a od Prostějova za to dostal peníze. Na disciplinárku přišli zástupci jednoho venkovského klubu, kterému to Paták udělal taky a řekl si o peníze. Požadovaných třicet tisíc mu nedali a on je v zápase zlikvidoval.

Rozhodčí Paták tenkrát nějaký trest dostal, nebo ne?
Dostal. Půl roku nepískal. Potom se vrátil a dali mu první ligu. Za odměnu.

Kde je podle vás větší džungle, v první a druhé lize, nebo v ČFL a divizi?
Říká se, že největší džungle je ČFL a divize. Ale v lize nejsem, tak nevím. V divizi jsem a vidím, jakým způsobem se tady pracuje.

Jaký podle vás nastane další vývoj v divizi?
Nechci nikomu napovídat. Ale kdybych měl říct svůj názor, tak by mělo být spravedlnosti učiněno zadost a mělo by se vyřešit všechno, co bylo kolem našeho mužstva. Rozumíte mi? Parta, která všechno tohle zařídila, by dostala signál, že nevyhrála.

Rozumím, ale spíš dostanete zasloužený flastr za to, co se u vás semlelo po zápase…
Myslím, že asi dostaneme. Jaký to ale bude trest, nevím. Nechci předjímat.

Jste člověk, který má velký vliv, a říkáte o sobě, že jste nikdy nikoho neuplácel. Myslíte si o sobě, že byste mohl pomoci očistit český fotbal?
Podívejte, byl jsem stoprocentně rozhodnutý, že příští rok s fotbalem skončím. Než začala jarní část soutěže, tak jsem řekl, že určitě najdu někoho, kdo bude po mně v Živanicích pokračovat. Dneska mohu říct, že budu jednat podle toho, jak to s námi všechno dopadne. Možná skončím už teď. Na rovinu vám říkám, že se mi nechce bojovat proti něčemu, kde je ten boj marný.

Vážně si myslíte, že není šance změnit současné fotbalové pořádky?
Myslím, že není.

Proč potom lidé na fotbal chodí a nesedí radši v hospodě u piva?
To je ono. Na stadionech to slyšíte, že už příště nepřijdou. Říkali to i lidé ve Velimi, rozhodčí tam jednoznačně ovlivnil zápas a domácí fanoušci vše viděli. Za zamyšlení stojí, že těch diváků už na fotbal tolik nechodí, ubývají. Určitě za to může i svinstvo, které se v něm děje.