Čísla nejsou jen doménou matematických věd. Dokážou zamotat hlavy i fotbalovým trenérům. Například JAROSLAV MUDROCH ze Starého Hradiště (I. A třída) řešil na podzim rébus, který je na první pohled jednoduchý. Vždyť se jednalo pouze o tři čísla. Jenže ta v herním systému znamenají mnoho.

Jak jste spokojen s podzimní části? Začněme bodovým počinem a postavením v tabulce?

 Přiznám se, že jsme chtěli udělat více bodů. Nakonec jsem ale celkem spokojen i s devatenácti body. A to vzhledem k předcházející sezoně. Ta nedopadla moc růžově. Šestá příčka není až tak špatná výchozí pozice pro jarní část sezony.

Body jsou body. Ty se kolikrát dají získat i po horším výkonu. Co vaše předváděná hra?

 Hra se nám moc nedařila. Nebyla výrazně atraktivní a především v domácím prostředí to hodně skřípalo. Také jsme před vlastním publikem poztráceli hodně bodů.

Berete mi z úst další otázku. V předchozí odpovědi jste již naznačil trable na domácím trávníku. Proč jste rozdali tolik bodů?

 Obecně, pro fanoušky i samotný klub je lepší, aby se spíše získávaly body doma. Bylo to dáno tím, že jsme od této sezony chtěli přijít s novým rozestavením, a to 4 – 3 – 3. Už v letní přípravě se ukázalo, že nový systém ještě nemáme tak zažitý v krvi, abychom s ním mohli uspět v mistrovské soutěži. První i druhý zápas nám naznačily, že se budeme muset vrátit k tomu, co jsme hrávali dříve.

Znamená to, že pořádně neprověřená taktika, a to asi vzhledem k rekordně krátké letní pauze, zapříčinila kolísavost vašich výkonů?

 Je tomu tak. My jsme podzimní část odehráli v takových vlnách. První dva duely jsme prohráli. Po přechodu na náš klasický způsob se třemi obránci jsme udělali čtyřzápasovou šňůru, kdy jsme bodovali, z toho třikrát naplno. Takže i v domácím prostředí jsme se potýkali s nejasností, co vlastně hrát.

Venku jste získali sedm bodů, což rozhodně není málo. Přesto vstřelili jste jen sedm branek. Není to málo?

 Určitě je. Ten nový systém, který jsem chtěl klukům vnutit, měl být prospěšný zejména pro venkovní zápasy. Chtěli jsme zvýšit atraktivitu našeho herního projevu. Nový systém 4 – 3 – 3 je více ofenzivnější. Krajní obránci tandemově zastupují křídla, tudíž více běhají dopředu. Logicky z toho vyplývá, že takto hrající tým, si vypracuje více příležitostí k zakončení.

Chcete tím vysvětlit, že po návratu k vaší klasice, už jste venku tolik možností ke střílení branek neměli?

 Ano rád bych. Systém 3 – 5 – 2 je více defenzivní, i když to opticky vypadá naopak. Jenže krajní záložníci musejí hlídat lajny vzadu. Takže když se hraje obrana, jsme v defenzivě v pěti lidech.

Hradiště je zářným příkladem jak výhodně bodovat bez remíz?

 To nám opravdu nevadí (úsměv). Sice máme šest proher, ovšem při šesti výhrách je to lepší než třeba třikrát remizovat. Ale nerozhodné výsledky mohly nastat. Jenže jsem zjistil, že pokud se nám nevydaří vstup do zápasu a mužstvo vycítí, že to není, jak by si představovalo, chybí nám vůle poprat se s nepříznivým stavem.

Dostali jste dost branek. Opět se stočí řeč na změnu systému?

 Z části bych to tomu přičetl. U některých hráčů přeskakování ze systému do systému zřejmě vyvolávalo chaos. Na druhou stranu musíme respektovat sílu soupeřů. Mám na mysli zápasy, které jsme si prožili v prostředním bloku podzimu. Narážím na domácí střety s Heřmanovým Městcem i Cerekvicí a venkovní vystoupení v Dolním Újezdě. Kromě přídělů v těchto střetnutích to tak tragické nebylo.

Co vás kromě nepovedeného přechodu na vámi předložený styl hry ještě zarmoutilo?

 Mrzutý jsme byl na začátku sezony, protože se nám nepovedl start do soutěže. To mančaftu nikdy na psychice nepřidá. V prvním utkání jsme hostili Morašice, pro nás relativně přijatelného soupeře. Hrálo se na jednu polovinu, tu morašickou a přesto jsme prohráli 2:3, když jsme zahodili osm příležitostí. Pak jsme po mizerném druhém poločase ztroskotali i v Moravanech.

 Zatím se vaše hodnocení nese spíše v negativním duchu. Je vůbec něco, co by vás těšilo?

 Můžeme být spokojeni s tím, že máme docela široký kádr. Absence během podzimu jsme dokázali plnohodnotně nahradit. Mám také radost z toho, že kluci vytvořili výborný kolektiv. Bohatá účast na trénincích naznačuje, že věkový přerod v týmu se daří zvládnout. Chtějí na sobě neustále pracovat, což je vynikající signál pro budoucnost fotbalu u nás v Hradišti.

Sokol Staré Hradiště

Podzim

6. místo: 19 b. (6 1 6), skóre 22:23

Doma

5. místo: 12 b. (4 0 3), skóre 15:14

Venku

6. místo: 7 b. (2 1 3), skóre 7:9

Nejlepší střelci

7 – Tesner, 5 – Götz, 3 – Pecháček, 2 – Deutsch