Konec fotbalové sezony s letopočtem 2008/2009 se neúprosně blíží a nervozita ve spodních patrech tabulky roste. Nelze opomenout fakt, že je o něco menší než v předchozích letech. Vysvětlení je velmi jednoduché. Tam, kde se rozhoduje o osudu většiny sestupujících, je všechno již několik týdnů jasné.

Ano, řeč je o divizi. V letošní sezoně se v ní rvalo o body kvarteto z Pardubického kraje. Tristní bilance Holic po podzimu dala tušit, kdo je hlavním kandidátem sestupu. Na jaře svůj stín nepřekročily a s divizí C se loučí. Naštěstí pro nižší soutěže Živanice, Tesla Pardubice i AFK Chrudim se dlouhodobě pohybují v klidných vodách.

Znamená to jediné. Z krajského přeboru sestupuje pouze jeden tým a tím je Skuteč, ještě větší tragéd než Holice. Vždyť v dosavadním průběhu nejvyšší krajské soutěže získala pouhých pět bodů.

Jestliže v obou popisovaných soutěžích je vše daleko dopředu rozhodnuto, tak v I. A třídě bije na poplach hned pětice klubů. V posledním kole čtrnáctý i třináctý tým tabulky vyhrály, čímž se notně zkomplikovala situace pro Valy. Právě zmíněné pozice jsou pro letošek sestupové.

Ať už spadne kdokoliv, situace v obou skupinách I. B tříd se tím nezmění. Tabulkově je dopředu dané, že z každé „grupy“ zamávají soutěži dva poslední týmy.

Ve skupině A již svůj boj prohrály Libišany a Paramo. Naopak v béčku není rozhodnuto vůbec nic. Do okresních přeborů můžou zahučet ještě čtyři mužstva.

Dva sestupující z Pardubicka vyvolávají pořádnou paniku v dolní polovině tabulky okresního přeboru. O osudu Dašic a Torpeda se rozhodlo v první polovině jarní části. Jenže dolů musí také třetí od konce. Situace se po posledním kole tak zamotala, že v sestupových vodách je namočeno dalších šest týmů. Vzájemné souboje některých z nich budou pěkné „psycho“.

Ve třetích třídách už taková panika není. Z Holicka i Přeloučska totiž sestoupí poslední tým tabulky. Třetí nešťastník vzejde ze dvou mužstev na třináctých příčkách. To, které nasbírá méně bodů, si sbalí kufry a od příští sezony se může hlásit v nejnižší fotbalové třídě, tedy čtvrté. Jedinou dosavadní jistotou je sestup Popkovic.