Minolovka uprostřed ligového pole… Tak by se daly charakterizovat Ostřešany. Účastník okresního přeboru se podruhé během roku střetl s týmem z Gambrinus ligy. Po Mladé Boleslavi vyzval na souboj nedaleký Hradec Králové. Jak je to možné? Dvakrát na Pardubicku vyhrál soutěž projektu Kopeme za fotbal. A první cenou je takto atraktivní duel.

„Když se to vezme v souhrnu s celou republikou naposledy jsme obsadili pátou příčku. Tentokráte jsme měli možnost vybírat z kvarteta Hradec Králové, Mladá Boleslav, Teplice a Jablonec nad Nisou. Po poradě s hráči vyhrál na celé čáře Hradec. V drtivé většině případů jezdí okresní týmy za těmi ligovými, ale v tomto případě jsme se dohodli,  že Hradec dorazí k nám. Je to lepší pro diváky. Přijdou na ligový mančaft spíše, než někdo na účastníka okresního přeboru," míní ostřešanský prezident František Horák.

Hradec Králové, který se v Gambrinus lize trápí střelecky, si přijel v reprezentační přestávce do Ostřešan spravit chuť.
„Je pravdou, že Hradec má v této sezoně střelecké potíže.  I když si myslím, že jsme dali více gólů než v té loňské. Nicméně je to pořád málo na to, abychom získávali více bodů. Toto utkání by pro nás mohlo být přínosem v tom, že si ve větším klidu můžeme vyzkoušet některé varianty jako na tréninku. Věřím, že kluci přistoupí k zápasu s notnou dávkou zodpovědnosti a bude se jim dařit střelecky," přál si před duelem hradecký trenér Jiří Plíšek, který si podle tradice nastudoval něco o soupeři.

Současný lodivod „Votroků" má s podobným akcemi hodně zkušeností. V minulém roce například vedl jako kouč Teplic tréninkovou jednotku Moravan.
„Já osobně takovým akcím fandím. S podobnými projekty jsem se setkával v Německu, kde jsem hrával. Ligoví hráči přijedou někam, kde mohou prezentovat svoje výkony, svůj klub. Je to zajímavá podpora fotbalu. Pro místní hráče, vedení i diváky je to  velký svátek. Beru to jako určitou společenskou povinnost. Pro nás je to modelové utkání. A rozhodně je lepší, když vám situaci ztíží soupeř na hřišti, než když trénujete na panáky," má jasno Plíšek.

Jeho tým pochopitelně na trávníku od první minuty dominoval. Domácím, kteří by v ten den vyhráli mistrovství světa v odkopávání, nasázel tucet, aniž by inkasoval. I když. Lindr musel vytáhnout dva skvělé zákroky proti Mrázkovi a Moravcovi. Na druhé straně kazil radost hradeckým „zabijákům" gólman Češka. Minimálně v pěti případech vytáhl ze svého rejstříku famózní zákrok. Jenom jeho zásluhou Ostřešany uhrály nejlepší výsledek okresního týmu proti prvoligistovi.

„Zachytal jsem si snad jako nikdy. Čelit ligovým střelcům byla pro mě ohromná čest i zkušenost. Kvalitou se těmi okresními opravdu nedají srovnávat. Měl jsem i kus štěstí," přiznává Martin Češka, který dodal, že ho zatím z Hradce nikdo neoslovil.

„Votroci" sice zdolali soka o několik tříd. Není však dvanáct branek v síti účastníka okresního přeboru málo?
„Co je málo, co je hodně? Já jsem spokojen s tím, že kluci přistoupili k utkání zodpovědně. Hráli způsobem, kterým jsme chtěli. Neviděl jsem žádné podcenění. Byla tam snaha o to, aby šel balon, abychom kombinovali. Musím pochválit domácí gólmana. Díky němu nebylo skóre vyšší,"  pravil Jiří Plíšek.

Většina hráčů ostřešanského týmu již měla zkušenost s ligistou za sebou. Našli se však tací, kteří si vyzkoušeli premiéru. A přes nadšení pomalu nemohli mluvit.
„Pro mě je to zážitek na celý život. Zahrát si proti prvoligovému týmu, to je sen každého fotbalisty na tak nízké úrovni. Ligu sleduji v televizi a občas si říkám, že to není nic moc. Ovšem živě na hřišti to bylo ťuk, ťuk a gól. Kluci z Hradce si to dávali, absolutně jsem nestíhal. Nejvíce jsem v soubojích narážel na Uškoviče. Nebyla šance dostat se k míči. Pro nás bylo úspěchem odkopnout balon,"  smál se jeden z noviců Pavel Krejčok, které mu však už je třiatřicet.

A Ostřešany se zlepšují zápas od zápasu… Proti Mladé Boleslavi 2:26, s Hradcem Králové 0:12. Co bude příště?

Ostřešany – HK 0:12

Fakta – branky: 5., 32. a 38. Dvořák, 21., 27. a 59. Uškovič, 1. Poděbradský, 13. Halilovič, 51. Jánošík, 60. vlastní, 68. Klazar, 79. Jedunov. 
Rozhodčí:  Čermák – Ledajaks, Čížek.
Diváci: 150.
Poločas: 0:7.
Hráno 2 x 40.
AFK Ostřešany: Češka – Pulpán, Bobek, Drábek, Dufek – Moravec, Paštyka, Hošek, Mrázek – Hodás, Sekyrka. Střídali: Krejčok, Křivka, Vilím, Ledvinka, Jankovský, Radek Jinoch, Hrubeš.
FC Hradec Králové:  Lindr (41. Ottmar) – Poděbradský, Fukal, Hochmeister – Rezek, Štěpán, Halilovič, Šisler, Harba – Dvořák, Uškovič. Střídali: Zelený, Voltr, Schwarz, Jánošík, Jedunov, Klazar, Pávek.