Oproti předchozí sezoně posun o dvě místa směrem nahoru. Hráči FK Pardubice zakončili uplynulý ročník Fotbalové národní ligy na šesté pozici. Trenér JIŘÍ KREJČÍ hovoří o druhé polovině sezony, která podle něj následovala po nadstandardním podzimu. „Jarní část dost ovlivnila zranění. Několikrát jsme pak nezvládli závěry zápasů," říká Krejčí v rozhovoru pro Deník.

I když jaro nebylo tak výsledkově úspěšné jako podzim, dosáhli jste na šesté místo. Jak z tohoto pohledu hodnotíte celou sezonu?
Celkově ji hodnotím pozitivně, i když samozřejmě vím, že podzim byl lepší než jaro. Podzimní část jsme odehráli nadstandardně a byli jsme na vítězné vlně. Hlavní rozdíl byl v tom, že se nám vyhýbala zranění. Teď na jaře jsme pořád museli zasahovat do sestavy. Začalo to už v přípravě, kdy se nám dvakrát zranil Petráň. Pak se k němu přidal Fousek, dlouhodobě nebyl Kopřiva a v závěru zase Jeřábek s Řezníčkem. V tomto směru jsme to měli komplikované. Ne v tom, že bychom měli úzký kádr, ale máme v něm pět loňských dorostenců, které se snažíme zapracovávat. Pro ně jsou některé zápasy ještě složité. Zkrátka si myslím, že jarní část byla zraněními dost ovlivněná.

Další komplikace přišla na začátku března, kdy bylo odloženo první jarní utkání, pak jste navíc měli volný los. Co s mužstvem udělalo delší čekání na mistrovský zápas?
Nebylo to ideální, museli jsme čekat dalších čtrnáct dnů. Pak vypadnete ze zápasového rytmu, i když už jsme žádné utkání ani nehledali. V přípravě jsme jich odehráli deset, což byla dost velká porce. To, že se nehrálo s Hradcem, bylo v pořádku, protože terén opravdu nebyl dobrý.

Pak jste z prvních čtyř zápasů získali jen tři body a vstřelili pouze jeden gól…
Když jsme se dívali na naše podzimní výsledky, tak ani tam to nebylo o moc lepší. Pak jsme se chytli až v pohárovém zápase s Teplicemi a rozjeli se až do konce podzimu. Proto jsme vyloženě nepanikařili, ani v tabulce se to nějak zvlášť neměnilo. Věřili jsme, že se to otočí. I z tohoto pohledu nám citelně chyběl Kopřiva, protože ve vzduchu nám dost pomáhal. Je celkově ve FNL vidět, že obranné bloky jsou propracované. Ofenzíva se pak složitě prosazuje. Třeba Sokolov je čtvrtý a dal jen o tři góly více než my. Pouze Hradec měl na druhou ligu nadstandardní kádr, pak ještě Karviná, která zase využívala hodně hráčů z ligovými zkušenostmi. Třeba Znojmo mělo problém, když mu vypadl Žondra.

Kde podle vás byla ztráta bodů nejvíce zbytečná? Doma s Vyšehradem, nebo v Opavě gólem v poslední minutě?

Takových zápasů bylo více. V závěrečné minutě jsme inkasovali již ve Varnsdorfu, blízko k bodu bylo i ve Vlašimi. Pak Opava a samozřejmě domácí ztráta s Vyšehradem. Když bych chtěl být trochu neskromný, tak naše umístění mohlo být ještě lepší. Rozhodně nechci urazit fotbalového pánaboha, třeba ty body získáme podobně zase jindy. Tak jako na podzim, kdy jsme měli dobrou koncovku. Proti Varnsdorfu se tam míč došoural za brankovou čáru, Karviné jsme dali gól v nastavení. Mezi úspěchem a neúspěchem je pak tenká hranice. Teď na jaře jsme některé závěry, které si pro sebe sám vyhodnotím, nezvládli. Když se hrají vyrovnané zápasy, tak se to může takhle přiklonit na jednu stranu.

Naopak nejlépe vám na jaře zřejmě vyšly poslední dva domácí zápasy. Souhlasíte?
České Budějovice a Sokolov určitě. I přes prohru se musel líbit zápas s Hradcem, kde jsme v prvním poločase byli lepší.

Jaro zahájil jako brankář číslo jedna Luděk Frydrych, o němž se nedá říct, že by vyloženě chyboval. Proč jste se tedy rozhodli pro změnu a v Opavě jste vsadili na Milana Knoblocha?
Vždy říkám jednu věc, brankář nesmí dělat chyby a zároveň musí chytit něco navíc. Luděk nás určitě podržel třeba ve Znojmě, ale pak byly zápasy, kdy nám mohl víc pomoct. Říkali jsme už v zimě, že jednička není daná. Vsadili jsme na Luďka, pak jsme tam dali Milana, na kterém bylo vidět, že je na tréninku v pohodě.

Potěšil vás v tomto směru Knoblochův přístup?
Víme, že Milan je charakterově výborný člověk. Ještě k tomu je relativně mladý a sám ví, že se může stále zlepšovat. Myslím, že v tomto kolektivu se cítí dobře. Stejně tak mu i kluci věří. Jsme rádi, že tady je a že se mu zápasy povedly, i když některé nedopadly výsledkově dobře.

Tři hráči z obrany zasáhli do všech jarních zápasů, ale i tak se rozestavení této čtveřice celkem často měnilo…
Rotoval nám tam Jeřábek, na stoperu nastupoval i Vencl. Ze začátku hrál dobře Pospíšil, ale na konci jara už to nebylo úplně ono. Zrovna jemu vyhovovala spolupráce s Kopřivou, který vše sebral a Pospíšil se prosazoval svou rychlostí. Stopera si zahrál i Šejvl. Resumé s Kopřivou přišlo až v průběhu přípravy, proto jsme pak zkoušeli různé varianty. Když se podíváme na počet obdržených branek, tak na tom nejsme tak špatně.

V závěru zimní přípravy přišel Petr Zavadil bez předchozích druholigových zkušeností. Jak obstál?

Myslím, že v žádném zápase nepropadl. Nebylo to pro něj jednoduché, navíc to jaro bylo celkově takové kostrbaté. Neměl tolik zažité to, co po něm chceme. V každém klubu mají přece jenom odlišné nároky. Je to mladý hráč, předpoklady má, navíc nám skvěle povahově sedl i do kabiny.

V průběhu jara se zranili Jan Jeřábek s Janem Řezníčkem. Dokázali jste si někdy představit hru bez těchto dvou hráčů?
Žádné varianty jsme připravené neměli. Kolikrát jsem si říkal, že kdyby něco podobného nastalo a ještě se k nim přidal i Kudrna, tak by to byl velký problém. Nakonec to přišlo. Řekl bych, že jsme to zvládli zhruba na padesát procent. Na druhou stranu jsme tam viděli mladého Kováře a Kudrnu, který zase převzal kapitánskou pásku. Jako lídr mužstva se toho zhostil výborně. I když to někdy není vidět, tak pro mužstvo udělá mraky práce. A Kovář ukázal, že by mohl mít perspektivu. Něco zlé je zase pro něco dobré.

Daniel Kovář se tedy z těch nejmladších hráčů zatím prosazuje nejvíce?
Myslím, že je nejdále. To potvrzuje i na tréninku, kde maká na sto deset procent. Někdy mu i říkám, že v zápase toho naběhá až moc a mohl by mít síly i na něco jiného. Ale to je jeho obrovská snaha a nedostatek zkušeností, které přijdou časem. Na jaře dal dva góly a ukázal perspektivu do budoucna.

Nejlepším střelcem byl Adam Fousek. Jak hodnotíte jeho střelecký příspěvek?
Šest gólů je pěkných, ale má na to, aby jich dal třeba dvanáct. Dříve, třeba v žákovské kategorii, hrál navíc v útoku. Dobře, je to náš nejlepší střelec, ale myslím, že by těch gólů mohl dávat víc.

Celkově stříleli branky především záložníci. Chybí vám stále více gólů od útočníků?
O tom se bavíme neustále od doby, co odešel Petrus. Je otázka, pokud bychom tady měli nějakého bombarďáka, jestli bychom ho dokázali využít co se týče přihrávek a podobně. Věřím, že ano. Těch hráčů, kteří to mají v krvi, je málo. A když jsou, tak mají vysokou cenu. Já říkám, že Kayamba, Petráň, nebo Fusek, když se tam pohybuje, mají na to, aby gólů dávali více. Třeba Petráň byl v dorostu jedním z našich nejlepších střelců, když jsme hráli o postup. Má to v sobě, potřebuje celkově přidat.

Co Sidy Niang, další zimní akvizice, která měla zlepšit efektivitu?

Je složité se během dvou týdnů rozhodnout, jestli ho vzít, nebo ne. V přípravě předvedl kvalitní výkon, tak jsme kývli, aby přišel. Za měsíc u něj těžko poznáte, jakou má povahu. Nevím, jestli bylo zranění tak vážné, že to nešlo. V každém případě si myslím, že jeho fotbalové kvality by nám mohly pomoct. Ovšem jeho myšlení ve stylu „nedám gól, tak nejsem spokojený, i když vyhrál mančaft" se neslučovalo s filozofií mojí a kabiny. A připadalo mi, že se chtěl málo zdokonalovat. Když jsem mu něco vytýkal ve smyslu, aby se v něčem zlepšil, tak s tím měl problém. Pro mě zklamání a nebude tady už pokračovat.

Ve hře je dále odchod Korejce Kima, který se vrací domů…
U Kima bude rozhodující, jak dopadne jednání ohledně jeho vojenské služby. Zpáteční letenku bude mít zajištěnou. Byla by to pro nás ztráta. Začátky s ním nebyly jednoduché, udělal tady kus práce, ve druhé polovině podzimu nás táhl. Bude chybět i v kabině, kde si kluky postupně získal. Uvidíme, jak to dopadne.

Budete hledat náhradu za tyto odcházející hráče?
Když budu mluvit za sebe, tak bych chtěl mužstvo posílit minimálně na dvou postech, a to je útočník a krajní záložník. Určitě bychom chtěli zvýšit konkurenci ve hře směrem dopředu. Dále doufáme, že se dá Kopřiva co nejdříve dohromady.

Kdy mužstvo zahájí přípravu na novou sezonu?

Začínáme 20. června. Teď budou mít hráči necelé tři týdny, aby si odpočinuli. I když někteří budou hrát ještě za béčko. Před sezonou jsme to řešili a já jsem říkal, že je hloupost rezervní tým zrušit. Co by pak ti nevytížení hráči dělali o víkendu? To by nerostli. Proto jsme zvolili model, že béčko zachováme a bude se trénovat společně s áčkem. Měli jsme obavu, jak to bude s kvalitou tréninkového procesu, ale nenaplnila se. První rok se to osvědčilo, i když pro některé hráče to nebylo jednoduché.

Vy osobně jste získal jedno individuální ocenění, když jste byl vyhlášen jako pátý nejlepší trenér FNL. O tom rozhodovali zástupci jednotlivých klubů, jak jste na to reagoval?
I v kolektivních sportech je podobných ocenění dost, já se ho nezříkám. A velmi si ho cením. Možná si tak někdo všiml, jak tady pracujeme. Zároveň totiž musím říct, že bez kolektivu kolem sebe bych toho nedosáhl. Proto chci opět za celou sezonu poděkovat realizačnímu týmu, ať už dalším trenérům, masérovi, vedoucímu mužstva, zkrátka všem. Snažili jsme se táhnout za jeden provaz.

Blíží se fotbalový šampionát, jak se těšíte na Euro?
Úvodní zápasy budu sledovat na dovolené, těším se. Očekávám, že se objeví nové prvky co se týče taktiky či organizace hry. Jako divák doufám, že to nebude příliš svázané, a že uvidíme i nějaký kreativní fotbal. Snad se bude na co koukat.