Klubová akademie

Jedna z novinek se týká mládeže a výchovy budoucích fotbalistů. V Pardubicích od nové sezony vznikla klubová akademie pro kategorie U16 – U19. Ta bude navazovat na již fungující Regionální fotbalovou akademii Pardubického kraje.

„Fotbalová asociace již dříve ve spolupráci s městem a krajem nastavila koncept regionální akademie. Vylepšilo se tréninkové zázemí a komfort pro rozvoj hráče. Pro další kategorie je nyní klubová akademie ve spolupráci s FAČR logickým vyústěním,“ řekl Vladimír Pitter, předseda představenstva FK Pardubice.

Pardubický klub tímto krokem získává návaznost i pro další věkové kategorie. „Jsme rádi, že jsme součástí tohoto projektu a jsme jeden z klubů, který obdržel tento statut. Slibuji si od projektu to, že bychom potom v A týmu měli potkávat naše hráče, kteří projdou akademiemi,“ dodal Pitter.

Ženský fotbal

Ke změně dochází v Pardubicích i na poli ženského fotbalu, který se hrál pod hlavičkou SK DFO Pardubice. Nyní se tento klub spojil právě s FK Pardubice.

„Uvažovali jsme o tom v minulosti, plánovaná rekonstrukce stadionu vše umocnila. Do budoucna mohou využívat naše areály, některá děvčata už působí na ZŠ Ohrazenice. Logicky došlo ke spojení ženského klubu s naším mládežnickým klubem,“ uvedl Pitter.

Mužský i ženský fotbal je tak v Pardubicích na jedné lodi. „Když máte i dívčí fotbal, tak jste lépe vnímáni. Velké kluby to tak mají, chtěli jsme jít touto cestou, protože do budoucna chceme být společně silnější,“ poznamenal sportovní manažer Vít Zavřel.

Přesunulo se celkem šest týmů, ženy jsou ve druhé lize, mládežnické výběry hrají nejvyšší soutěže.

„Jsem přesvědčena o tom, že pro klub je to velký krok dopředu. Sekci ženské kopané to pomůže po sportovní stránce.

Vrcholem by mělo být to, abychom se v nadcházející sezoně vrátili do první ligy žen,“ prohlásila Eva Šmeralová, sportovní ředitelka týmů žen a dívek.

Spojením obou klubů došlo k upevnění spolupráce. „Využíváme strukturu FK Pardubice v podobě fotbalové základní školy, akademie či sportovního gymnázia. Naším cílem je vychovávat naše hráčky a posouvat je v jednotlivých kategoriích,“ doplnila Šmeralová, bývalá fotbalistka a současná trenérka mládežnických reprezentačních týmů.