Už žádný „král David". Na tohle jméno je teď v Pardubicích přísné embargo! Střelec a drahokam druholigového celku je pryč. Fotbalového útočníka Davida Petruse přece jen získal Baník Ostrava.

Jak odchod proběhl? Spíš to byl úprk a dost podobný tomu, jako když se loučil trenér Martin Svědík. Z vedení pardubického fotbalu létají blesky.
Jak už Deník informoval, útočník oznámil sportovnímu manažerovi Zavřelovi novinu v pátek večer textovkou. Pár hodin před utkáním ve Vlašimi.
„Je mi moc líto, jak ten konec proběhl. Hodně mě mrzí, že jsem některé lidi zklamal. Prožil jsem tady krásné roky. Ale jiná možnost, jak to udělat, asi nebyla," řekl Deníku Petrus.
Uvědomuje si, že celá situace šla řešit lépe, než jedním pípnutím na mobilu. „Rozhodně se dal volit jiný způsob," mrzí útočníka. „Čekal jsem ale, jak se celá situace vyvine, jestli projde registrace na svazu, nebo ne. Ještě v pátek dopoledne jsem nevěděl vůbec nic."

Baník s útočníkem podepsal  profesionální kontrakt, který hráč v Pardubicích neměl. Východočeský klub tak za svůj klenot obdržel částku podle tabulek. Suma? 450 tisíc.
Takže žádný ranec.

Bývalý kouč Pardubic Martin Svědík o útočníka hodně stál už od začátku léta. Tehdy se kluby ovšem nedohodly.
„Jsem rád, že do Baníku přišel a Pardubice obdržely finanční kompenzaci dle Přestupního řádu. Věřím, že David bude pro náš klub velkým přínosem," uvedl na jeho adresu.
Pardubičtí šéfové tenhle přesun ale jen tak nevydýchají. Zapomeňte, že by Svědíka s Petrusem pozval třeba klubový boss Vladimír Pitter na domácí grilování.
Oba svými odchody vedení klubu pořádně namíchli. „Je mi jasné, že teď jsem tam za nepřítele, rozumím tomu. Věřím však, že postupem času hlavy vychladnou. Mrzelo by mě, kdybych se tam nemohl ukázat. Ale s tím rizikem, že to může takhle skončit, jsem do toho šel," tvrdí Petrus.

Teď už myslí hlavně na svoje nové angažmá. „Už jsem se připojil k týmu a trénuji s klukama, přijali mě skvěle. Převládá spokojenost, že to dopadlo," těší se z vysněného spojení s koučem Svědíkem.
Základní sestavu slíbenou nemá, zdravé sebevědomí mu ale nechybí. „Jakou budu mít pozici, nevím. To je otázka pro trenéra. Ale asi by si mě sem nebral kvůli tomu, abych tady byl do počtu. Doufám, že budu platným členem kádru," věří si.
Jak naznačil v oficiálním prohlášení FK Pardubice Vít Zavřel, Martin Svědík láká ještě jednoho hráče. Ten se proti tomu ale ostře ohradil: „Nic takového není pravda. Baníkem Ostrava nikdo osloven nebyl."
Spekuluje se, že by mohlo jít o obránce Davida Norka, jenže ten stejně patří Jablonci.

Oficiální prohlášení FK Pardubice k odchodu Davida Petruse do Baníku Ostrava

Na sklonku minulého týdne překvapila vedení FK Pardubice informace o skutečnosti, že klíčový hráč týmu David Petrus podepsal smlouvu v ligovém Baníku Ostrava. V pondělí se tato informace rozšířila do médií. Jak reaguje na tuto novinku vedení pardubického klubu?

Vedení FK Pardubice bylo z hráčova kroku velmi překvapeno. "David Petrus u nás má smlouvu do konce června příštího roku, nicméně jsme počítali s tím, že v zimě o něj bude opět zájem. Jenže minulý týden nabraly věci rychlý spád. V úterý David dal v práci výpověď, nám řekl, že za tím nic nemáme hledat, že si našel jiné zaměstnání. Celý týden se připravoval s A-týmem na sobotní utkání ve Vlašimi, které pro nás bylo po dvou remízách velmi důležité," vysvětluje sportovní ředitel klubu Vít Zavřel. "Absolvoval také čtvrteční předzápasový trénink a muselo mu být jasné, že trenér Krejčí s ním počítá do základní sestavy. A najednou v pátek od něj přišla SMS, že podepsal smlouvu Baníku a že u nás končí."

To pochopitelně klubové vedení zaskočilo. "Bylo od něj velmi nefér k celému týmu, který  se chystal na důležitý zápas. Ke stejnému týmu, který mu pomohl k jeho střelecké bilanci v ČFL i ve 2. lize. Je smutné, když se takto zachová hráč, který je navíc odchovancem pardubického fotbalu," zlobí se Zavřel. Náznaky, že expardubický útočník chce jít na sever Moravy byly již před časem. "Všichni si pamatujeme, jak u nás končil trenér Martin Svědík, který chtěl už v dubnu odejít přes noc do Baníku. Když jsem mu vysvětlil, že takto nemůže odejít po šestileté spolupráci, tak mi druhý den řekl, že mám pravdu a že dodrží smlouvu, kterou má u nás do konce příští sezony. Ptal jsem se ho každý týden, zda je něco nového a on mě neustále ubezpečoval, že to, na čem jsme se dohodli platí. Navzdory svým slibům se najednou rozhodl krátce před koncem sezóny odejít do Baníku a ještě mi to oznámil při jednání s hráčem. Když jsem se trenéra Svědíka zeptal, proč mi to neřekl dříve, tak mi odpověděl, že čekal, zda dopadne Baníku licence. Zcela nám tím rozhodil letní přípravu, přesto jsme ho uvolnili. A došlo na to, čeho jsme se obávali; místo vděku, že jsme mu ukončili smlouvu o rok dříve, začal nám přetahovat Davida Petruse. Tím ho úplně rozhodil, od konce května měl zamotanou hlavu a jeho výkony šly dolů. Všichni umíme pochopit, že hráč, chce jít do vyšší soutěže, ale musí to jít po vzájemné dohodě. Tak, aby byly spokojené všechny tři strany a hlavně to musí být plánované. Nikomu nebudeme bránit v přestupu do ligy, ale Baník nejdříve chtěl Davida od nás na roční hostování, za našimi zády ale Davidovi nabízel tříletou smlouvu. Když jsem na to upozornil, chtěl Baník Davida koupit, nabízel však částku, která byla nižší, než tabulková cena - takže pro nás úsměvná nabídka. Ve třetím kole nabízel Baník stejnou částku a k tomu doplatek za rok, ale na to jsme my nechtěli přistoupit. Vědělo se, jaké má tento klub dluhy."

Jak ale došlo k tomu, že hráč, který byl v Pardubicích pod smlouvu, mohl odejít? "Baník se chytil jedné formulace v naší platné hráčské smlouvě a FAČR mu Petruse přeregistroval a ten je teď jeho hráčem. Rozhodně s tím ale nesouhlasíme a po konzultacích s právníkem to budeme řešit, není přece možné, aby hráč měl současně dvě platné smlouvy na tutéž činnost. Na tom jsme se shodli s dalšími akcionáři klubu. Co mě na tom ale mrzí je role Martina Svědíka, máme totiž informace, že jím byl oslovený i další hráč naší sestavy, kterého chce také do Baníku," říká sportovní ředitel, aniž by konkretizoval.

Ani tabulková částka, kterou Baník uhradil, ani právní kroky v této věci však za Pardubice střílet góly nebudou. "Víme, že potřebujeme posílit ofenzívu našeho týmu, gólového hráče chce mít každý tým, ale v této fázi sezóny je to pro nás velmi těžké. Představu máme, ale zatím je brzy zveřejňovat konkrétní jméno."