Pozitiva? Již v 7. minutě to bylo 2:0 a navíc se trefili oba útočníci. Na trefu Kayamby navázal Ladra, jenž je v pardubickém týmu na testech z Mladé Boleslavi.

„Rychle jsme vedli a nevyužili další šance. V prvním poločase jsme měli více ze hry, po prostřídání se hosté zlepšili," uvedl pardubický trenér Jaroslav Míchal.

Co se nepovedlo? Laciné inkasované góly. Do vlastní sítě hlavičkoval Kakrda po nedorozumění s brankářem Knoblochem, při druhém gólu zase střelec Dittrich těžil z nedůslednosti stopera Zavadila.

„Pro nás je k zamyšlení především to, že nám nefungovala obranná činnost. Už v prvním poločase jsme vyrobili několik chyb a po přestávce to vygradovalo," upozorňoval kouč Míchal.

Za účastníka čtvrté nejvyšší německé soutěže nastoupili i čeští fotbalisté. V Pardubicích dříve působil Jaroslav Dittrich, krátce se v nich mihl i brankář Jakub Kotěra. Chrudimské kořeny pak má bývalý hráč Jablonce Luboš Loučka.

Ve středu od 17 hodin nastoupí Pardubice v Lázních Bohdaneč proti slovenskému Popradu.

Pardubice – Neugersdorf 2:2

Fakta – branky: 4. Kayamba, 7. Ladra – 36. vlastní (Kakrda), 78. Dittrich. Rozhodčí: Vodrážka – Starý, Ujec. Diváci: 120. Poločas: 2:1. Pardubice: Knobloch – Šejvl (46. D. Pánek), Jeřábek, Kejmar (46. Zavadil), Kakrda (46. Prokopec) – Pospíšil (70. Šejvl), Kudrna, Řezníček (70. Kejmar), Fousek – Kayamba (70. Ladra), Ladra (46. Petráň). FC Oberlausitz Neugersdorf: Kotěra (46. Flückiger) – Fröhlich, Berg, Temel, Krautschik – Petrick, Zintl, Gino, Talison, Schreiber – Sobe. Střídali: Penc, Dittrich, Loučka, Matula, Wolf.

„Fotbal je v Německu vnímán jinak"

Druhou nejvyšší soutěž si poprvé vyzkoušel na jaře roku 2006 v dresu tehdejšího FK AS Pardubice. S přesunem druholigové licence se stěhoval do Sokolova, kde si ho vyhlédla Mladá Boleslav, hostoval i ve Slovanu Liberec.

Do Pardubic se pak vrátil na stadion Pod Vinicí, kde hrál za FK Pardubice v ČFL 
a ve Fotbalové národní lize. V roce 2013 zamířil do Německa. Nyní čtyřiatřicetiletý JAROSLAV DITTRICH je zástupcem české enklávy 
v Neugersdorfu, se kterým již oslavil dva postupy.

Jak jste si užil zápas proti Pardubicím, kde jste dříve působil?
Pro nás to byla především zajímavá konfrontace. Já osobně jsem se moc těšil, protože pár kluků stále znám z doby, kdy jsem s nimi v týmu hrál. Jeřábek, Řezníček, Šejvl, Kudrna… To jsou čtyři jména, která si teď v první chvíli vybavím. Jsem rád, že jsme zápas zvládli alespoň tímto způsobem a neprohráli jsme.

Poprvé jste do Pardubic přišel už před deseti lety. Jak na to období vzpomínáte?
Tehdy se hrála druhá liga ještě na Letním stadionu. Bylo to v jiném prostředí než při mém druhém působení v Pardubicích, ale určitě na to vzpomínám rád. Byly to moje začátky, od kterých jsem se potom odrazil do velkého fotbalu.

Jak jste spokojený nyní v Německu?
Vše probíhá dobře. Když jsem přicházel, tak se v Neugersdorfu hrála až šestá nejvyšší soutěž. Přáním našeho prezidenta bylo posunout se do čtvrté ligy. To jsme splnili a během tří ročníků dvakrát postoupili. Teď máme za sebou první sezonu ve čtvrté lize, v níž jsme skončili na pátém místě. Myslím, že to je v konfrontaci s ostatními týmy super umístění. Na některé zápasy přijdou třeba i tři tisícovky lidí. Kulisa je potom jiná, souvisí to i s mentalitou. Celkové vnímání fotbalu v Německu, i na této úrovni, je výrazně lepší než v české lize.

Diváky v Neugersdorfu baví i česká skupina fotbalistů…
Pro nás je výhoda, že lepším domácím hráčům se na východ Německa moc nechce. Pro Čechy je to kousek za hranicemi. Konkrétně pro mě a další kluky je to z Prahy na dojíždění. Už nejsme nejmladší a děláme si někdy srandu, že je to pro nás ideální destinace na fotbalový důchod. A zároveň super příležitost zahrát si ještě fotbal.

Další přestup ve vaší fotbalové kariéře tedy již neplánujete?
Jde hlavně o to, aby nám sloužilo zdraví. Jestli tu budeme i příští rok, to zatím nikdo neví. Budeme bojovat v této sezoně. Co přijde potom, to se teprve uvidí.