FK Slovan Pardubice – Sokol Živanice (ne 17, stadion v Luční ulici).


Favoritem jsou nepochybně Živanice, mají za sebou první divizní sezonu, z kádru ale odešla trojice Langer (rakouské angažmá), Ferčák (návrat na Slovensko) a Daněk (návrat do Slovanu Pardubice). Trenér Rostislav Macháček povede tým z trenérské lavičce, za asistenta si zvolil Petra Nováka.

„Tréninkový zápas se Ždírcem (7:0) se nám povedl, s projevem mužstva jsme byli spokojeni. Samotný pohárový duel bude zajímavou konfrontací, hráči obou týmů střídavě působili v Živanicích i v Pardubicích. Vítěz změří síly s Letohradem,“ sděluje trenér Rostislav Macháček.

Střelecky se daří Martinu Mergancovi: „Pohár je něco jiného než zápas o body, žádná remíza, jde o postup. Jsme na začátku sezony, jsem rád, že dokážeme hrát uvolněně. Pokud vyhrajeme, rozdáme si to s Letohradem o Mladou Boleslav,“ sděluje Merganc.

Také živanický gólman V. Černík věří v postup: „Pohár je pro mně víc než běžný mistrák. Ve Slovanu jsem v minulosti již působil, mám tam hodně známých. Myslím, že oba celky udělají vše pro postup, na zápas se proto těším,“ uvedl Viktor Černík.

Domácí povede do utkání trenérský dvojice Roman Oliva a Zdeněk Pochobradský:

„Soupeř má zkušenější mančaft, oba celky jsou však zatím v přípravě jen krátce a v plné tréninkové zátěži. My můžeme do utkání již počítat s trojlístkem nových hráčů – Felcmanem (Slavia Praha, naposledy Kolín, Sadílkem (Tesla, naposledy Týniště) a navrátilcem Daňkem. V hledáčku máme ještě dva až tři další hráče, ale zatím na Slovanech nejsou a k dispozici pro pohár nebudou. Škoda, že máme zraněného Romana Konečného, utrpěl těžký výron a mimo hru bude minimálně čtrnáct dní,“ lituje trenér Oliva, který je zatím spokojen s přístupem hráčů v přípravném období.

Ač v utkání favorituje Živanice, přesto si myslí, že jeho svěřenci se o postup z předkola zdravě poperou.

„Připravujeme tým pro vyšší cíle než je střed tabulky krajského přeboru a pokud nám pohár nevýjde, nebudeme z toho vyvozovat žádné závěry. Připraveni musíme být především na soutěž…,“ reaguje trenér Oliva na brzký pohárový termín.

Na zápas se však hráči Slovanu těší. Například zkušený Petr Šmeral je přesvědčen, že divácí uvidí zajímavý fotbal.

„Pohárové zápasy mám rád, jde v nich o postup a vše se musím rozhodnout v tomto jediném duelu. Navíc pohárový zápas může být zdramatizován penaltových rozstřelem a to je velká loterie. Škoda, že se nám zranil Konečný. Ale kádr se nám rozšiřuje, určitě ho adekvátně nahradíme,“ míní Šmeral.

Také Lukáš Kopřiva, defenzívní záložník Slovanu se na zápas moc těší. Před rokem se přes Slaviii Praha dostal do Živanic a v nedělním pohárovém duelu má velkou motivaci předvést svoje kvality.

„Mezi pohárem a zápasem o body příliš nerozlišuji, vždy jde o to vyhrát, svého soupeře zdolat. Přiznávám, že nás čeká těžký soupeř. Oba celky se dobře znají, bude to zápas s příchutí derby. Rozhodně se budeme chtít vytáhnout,“ sděluje Lukáš Kopřiva, který se prý k případným penaltám nepohrne: „Pokud to bude nezbytné tak samozřejmě ano, ale ať raději rozhodne zápas…“