Dámy a pánové pohodlně se usaďte, začíná představení s názvem Cesta do hlubin ženské fotbalové duše, režisér JAROSLAV FALTA.

Jak je těžké udržet ženu při fotbale a co tomu říkají muži doma nebo partneři?

 Obecně to mají ženy hráčky složitější. Nemáme možnost nabízet profesionální působnost ve fotbale a to se projevuje zejména při přechodu z mládežnických kategorií směrem k seniorkám. Dokud hráčka prožívá pouze partnerské vztahy, je většinou fotbal přítelem chápán. Ovšem pokračování směrem k rodinnému životu znamená ve většině případech konec kariéry. Aktivní věk ženy hráčky je tedy podstatně nižší, než je zvykem u mužů.

Jak to vůbec máte v prvním týmu rozdělené svobodné versus vdané?

 Máme dvacet svobodných fotbalistek a jednu vdanou.

Zatímco muži si mohou vesele hrát fotbal bez přestávky, ženy pokud chtějí potomka, musejí svůj sport na čas opustit…

 Ano nelze jinak. Pokud se však hráčka vrátí od dětí na hřiště, bez problémů vyrovnává svou dřívější výkonnost.

Vdané ženy zpravidla chodí do zaměstnání, starají se o domácnost a děti, a ještě mají najít sílu na fotbal. Jak je to těžké?

 Vím, že velmi. Je to zejména časový problém, který bez pomoci rodiny nelze zvládnout. Přesto to může mít pro celou rodinu i pozitivní význam, protože skupina kolem fotbalu představuje skupinu lidí, se kterými je fajn být.

Některé dívky či ženy zničehonic s fotbalem přestanou. Třeba kvůli partnerům, že si to nepřejí…

 I to se stává. Myslím si však, že podstatnějšími důvody skončení jsou například škola či zaměstnání.

V první lize jsou týmy z různých koutů republiky, a tak vás o víkendech čekají daleké výjezdy. Co tomu říká rodina fotbalistky?

 Toto je asi nejzápornější bod. Zájezdy jsou celodenní a často je nutno zajišťovat hlídání dětí s ohledem na pozdní návraty i na následující den.

Jak je to se získáváním nových členek a může přijít do týmu žen někdo z ulice, bez mládežnické průpravy?

 Dnes již ne. Je tady možnost příchodu nové hráčky působící v žákovské kategorii chlapeckých týmů. Takovéto příchody jsou velmi vítané, protože hráčka bývá poměrně dobře připravena.

Jak hodně váš tým omezují karetní stopky či zranění a nemoci?

 To jsou potíže, které nás ovlivňují nejspíše stejně jako ostatní kluby. Červená karta vystavila stop naší klíčové hráčce Záviškové v souboji posledního kola s Ostravou. Z dlouhodobějšího zranění se nám vrací – nevrací hráčky Koutná, Drobná a Záplatová.

Na ženský fotbal se spousta mužů dívá skrz prsty. Co byste vzkázal všem škarohlídům?

 Pohled široké veřejnosti na oblast výkonnostní úrovně ženského fotbalu v obecné rovině je zkreslený. Proto je potřeba ho objasnit. Často jsou předkládány otázky, kde by se v mužských soutěžích pohybovala úroveň první ligy žen? Ženský fotbal je nutno chápat jako samostatné sportovní odvětví, které sice může mít své mužské vzory, ale nemůže se jim nikdy rovnat. Ani se o to vlastně nesnaží. I předvedená hra ženských týmů může přinést pro diváka zajímavou podívanou za předpokladu, že si uvědomí fyziologické odlišení žen od mužů.

Ale konfrontace s mužským, lépe řečeno dorosteneckým fotbalem ženám neškodí, nemyslíte?

 To jistě. Hrajeme přípravná utkání zejména s týmy starších žáků či mladšího dorostu. Důvodem je malý počet ženských týmů přiměřené výkonnosti v našem okolí. Týmy mladšího dorostu můžou být i dobrým sparingpartnerem pro přípravná utkání na Spartu či Slavii.