Větší kontrast to ani být nemohl.

Zatímco přesně před rokem fotbalové Pardubice kývly na spolupráci s pražskou Spartou a léto probíhalo ve znamení obrovských změn, teď je všechno jinak. Vládne klidnější režim. A o dost.
Mladý tým, který v minulé sezoně skončil ve Fotbalové národní lize osmý, se vesměs podařilo udržet.

Změny? Minimum. Kádr jenom rozšířil silný dorostenecký ročník 1996 a nikdo další nepřibyl. „Teď o žádných posilách neuvažujeme. Pokračujeme ve stejném složení, v jakém jsme končili jaro, mínus Bederka," poznamenal trenér Jiří Krejčí.
Ano, odchod Jiřího Bederky do Hradce Králové, o němž Deník informoval už minulý týden, je jedinou změnou v pardubické kabině.

Jen po sparťanském stoperovi zůstala Pod Vinicí kyselá pachuť. Klub o něj hodně stál dál, s hráčem byl domluvený, jenže Sparta dělala mrtvého brouka.
„Je mi jedno, že odešel do Hradce, vůbec neřeším kam. Mrzí mě ale to, že šel do stejné soutěže. Myslím, že dohody by se měly dodržovat v podnikání i ve sportu. Tady dohoda se Spartou zněla jasně, že pokud my budeme mít zájem o Bederku se Záviškou a nepřijde jim nabídka z první ligy, zůstanou u nás," říká sportovní ředitel Pardubic Vít Zavřel.

Jenže Letná jakoby přestřihla komunikační kabel.

„Nejvíc mě překvapilo, že jsem do dnešního dne nedostal žádnou zprávu, přesto, že jsem pana Hřebíka už několikrát kontaktoval, minulý týden i pana Otavu. Nikdo mi telefon nezvedl. Až z médií jsem se dozvěděl, že Jirka má předjednaný Hradec. Mrzí mě, jakým způsobem se Sparta zachovala," zlobí se Zavřel.

S klubem sice dál trénuje Jan Záviška, ale ani k němu klub zatím nezískal žádné stanovisko: „Nevím, co bude dál. Sparta mi za tři týdny nezvedla telefon, takže Honzu budeme asi ještě řešit."

„Rok jsme na Jirkovi Bederkovi tady pracovali, zlepšoval se… Ale to je zkrátka úděl hostování. Tyhle věci se stávají. I když ze strany Sparty tenhle krok moc nechápeme," dodal Krejčí.
S pozicí stopera si ale hlavu lámat moc nemusí. „Máme tam Vencla, Šejvla, Kopřivu, mohou ho hrát i Pospíšil nebo Jeřábek," vypočítává.

Na startu letní přípravy navíc kvituje, že s uzdravením Klátila a Přibyla a zlepšujícími se mladíky v týmu stoupá konkurence: „Konečně i třeba na krajích obrany. Poslední sezonu výborně odehrál Kakrda, dařilo se Šejvlovi, po zranění se vrací Přibyl, zlepšovat by se měl Pospíšil, hodně rychlý je Filip Pánek. Konkurence tam bude, tohle by nám mělo pomoci."

S kádrem 28 hráčů, který má momentálně k dispozici, ale do sezony nepůjde: „Tolik si jich určitě nenecháme. Budeme tým zužovat," plánuje.

Jestli Pardubicím dorazí ještě nějaká posila, tak se hovoří maximálně o jednom útočníkovi. Sehnat zkušeného kanonýra ovšem bude problém.
„To je hodně o financích. Kvalitní útočníci nejsou navíc ani v první lize, natož, aby někdo šel do druhé. Pokud někdo přijde, spíš budeme koukat po talentovaném klukovi, co se tu třeba rozkope a půjde zase jednou dál. Neznám druholigový klub, kam přišel hotový útočník," říká Zavřel.

Před prvním tréninkem vedl k týmu pohovor, ale žádné cíle vedení mu netlumočil: „Ne, nic takového jsem hráčům neříkal. Chceme se zlepšovat a rádi bychom v tabulce skončili výš, než jsme se umístili v minulé sezoně, to je jasné. Popřál jsem klukům ale hlavně zdraví, ať se jim daří a mají radost z fotbalu."

Boj o místa
Pravý obránce: Roky platilo, že tenhle post má předplacený David Přibyl, jenže při jeho zranění se na kraji defenzivní čtyřky dobře chytil Vojtěch Kakrda, jejich šance jsou teď vyrovnané. Plus pro Kakrdu? Může hrát 
i vlevo.

Levý obránce: Tomáš Pospíšil se dával na jaře spíš dohromady, když mu nevyšlo angažmá v Dukle. Skvěle se tady ale chytil Martin Šejvl. Během podzimu se tihle dva klidně mohou střídat. Každý navíc hraje úplně jinak, Pospíšil je brusič, Šejvl elegán. To se může hodit. Překvapit by mohl Filip Pánek.

Kraje zálohy: Rychlost, pohyb, mraky naběhaných kilometrů, navíc míč je jejich kamarád. Tohle všechno spojuje Davida Pánka, Jana Závišku, Tomáše Dostálka, Daewona Kima a Dominika Fuska. Pět lidí a místa jsou jen dvě, šestým na kraj by navíc mohl být i univerzál Adam Fousek. Fusek ale může hrát i v útoku. Tam je ovšem o místa taky docela mela.

Útok: Do role zabijáka číslo jedna se profiluje Michal Petráň, když zůstane zdravý Martin Klátil, může z něj jednou vyrůst patnáctigólový kanonýr, Radim Fikejz má zase zkušenosti a vždycky chladnou hlavu. To by byla kladiva. K nim se hodí hadimrška Fusek a taky mladíci David Huf s Davidem Valentou.