Nemáš číslo, nehraješ… Ale pozor! Nejedná se o cifru na dresech, nýbrž o tvoje ID – identifikační číslo. Od 1. července platí nové předpisy o členství. Nejen o tom byla řeč na aktivu okresních fotbalových klubů.

„Platí, že hráč, jehož identifikační číslo není uvedeno v zápise, nemůže být připuštěn ke hře. Vzhledem k tomu, že řada hráčů dosud nemá své členství ve FAČR vyřízeno, přestože stanovené lhůty již vypršely, vztahuje se toto opatření prozatímně do 31. července pouze na soutěžní utkání. Takže v přátelských a turnajových utkáních mohou nastoupit i hráči bez identifikačního čísla. Do zápisu se tak jako dosud uvede rodné číslo. To však neplatí v utkání Poháru České pošty," vysvětluje Lukáš Ouředník předseda STK OFS . A k uvedenému tématu ještě dodává.

„Obdobné opatření se vztahuje i na trenéry, rozhodčí, delegáty, hlavní pořadatele, vedoucí družstev. Na lékaře a zdravotníky jen pokud jsou uváděni do zápisu."

S tímto souvisí také změna ve formulářích Zápis o utkání. Místo kolonky pro rodné  číslo se vcelku logicky objevuje  ta pro identifikační číslo.
A ze shora přišly i další podmínky. Tak třeba končí zastupitelnosti funkcí trenér – vedoucí mužstva u soutěží mládeže.
„Vedoucí mužstva musí být u soutěží mládeže vždy přítomen, uveden v zápise. Právo a povinnost cokoliv v něm podepisovat má právě jen a pouze on. Trenér se z tohoto práva a povinnosti vypouští," přibližuje Ouředník.

Především mládeže se týká rovněž další opatření. Bylo pevně a konkrétně stanoveno působení hráčů ve věkových kategoriích.
„Hráči mohou vedle své věkové kategorie nastoupit i v utkáních vyšší věkové kategorie takto: mladší přípravka za starší přípravku, starší přípravka za žáky, žáci za dorost, dorostenci za dospělé.  Jinými slovy nelze, aby např. žák nastoupil za dospělé nebo starší přípravka za dorost,"  podotýká Lukáš Ouředník.

Novinkou pro nadcházející ročník je také interní záležitost Okresního fotbalového svazu. Ta se zaměřuje na střídání hráčů ve hře.
„Zásadní změnou je možnost střídání čtyř hráčů v soutěžích dospělých a pět v dorosteneckých. U žáků pak opakované střídání až do počtu sedmi," oznamuje Ouředník.

Diskuzi mezi fanoušky vyvolala zpráva o rozšíření okresního přeboru ze čtrnácti účastníků na šestnáct. Děje se tak v době, kdy se mluví o úbytku kvality i po čtu hráčů v okresních soutěžích.

„Neměli jsme na vybranou. Sešlo se nám více přihlášek než v loňské sezoně. Museli jsme dokonce svolat mimořádné zasedání a tam rozhodnout. Okresní přebor tak budeme mít šestnáct týmu, ostatní soutěže dospělých pak čtrnáct. Děje se tak na další dvě sezony. Na druhou stranu je možné, že za rok to může být jinak," říká Lukáš Ouředník.

Abychom byli konkrétní. Kromě Mnětic a Rohovládově Bělé, kteří si postup do okresního přeboru vybojovali z prvního místa se do nejvyšší okresní soutěže kvalifikovaly také týmy ze druhých míst třetích tříd. Z Holicka to jsou Nemošice a z Přeloučska postoupil Starý Mateřov. Škatulata hejbejte se logicky dotkla také nižších soutěží. Do třetí třídy povyskočily ze čtyřek kromě „legálních" Lázní Bohdaneč a Velin také druhá Rohoznice i Býšť a dokonce také třetí z Přeloučska. Tím bylo řečanské béčko. Tento exodus zapříčinilo přihlášení rezervních týmů do nejnižších soutěží. Béčka otevřely Mnětice, Roh. Bělá, Nemošice a Křičeň.

Všechny kluby již znají svá losovací čísla. Pozornému fanouškovi neunikne fakt, že Dražkovice byly přeřazeny z Přeloučska do Holicka. Okresní soutěže začínají o víkendu 11. a 12. srpna.

Poslední čísla starého ročníku obstaralo zveřejnění soutěže slušnosti. Pro zajímavost za žlutou kartu se udělovaly tři body, za červenou pět, za větší prohřešky pak bylo dané mužstvo vyloučeno ze soutěže. Vítězem se stal tým Koles s počtem 36 bodů, druhé bylo choltické béčko (40 b.) a třetí Mnětice (42 b.). Největšími hříšníky se staly Staré Ždánice se 132 body.