Tenhle tým má budoucnost… To se ví dávno. Málokdo však tušil,  že Horní Jelení vylétne už v letošní sezoně. Nicméně vzestup mužstva plného odchovanců a hráčů z okolí je razantní. Ze středu tabulky loňského ročníku se Jeleňáci vyšvihli téměř až na vrchol. Trenér na lavičce JAROSLAV FRYDRYCH a jeho kolega na hřišti Roman Hendrych byli podzimem příjemně překvapeni.

Trenére, jste hodně spokojen s podzimní částí?
Když si promítnu uplynulou polovinu sezony, tak s podzimem převládá spokojenost. A to jak s bodovým ziskem, se kterým úzce souvisí umístění, tak i částečně s předváděnou hrou. Chtěli jsme hrát útočně, aby byl náš fotbal atraktivní pro diváky.

Počkejte, odhoďte skromnost. Vždyť Jelení je nejlepším týmem z okresu v I. B třídě. Učinili jste výrazný posun krok. V čem tkví kouzlo vašeho kolektivu?
Naše současné postavení v tabulce vychází ze základů položených kolegou Hendrychem v loňské sezoně, na které se snažíme navázat. Za druhý faktor považuji přístup hráčů, jednotlivců i celku k letní přípravě. Chci zdůraznit, že účast hráčů i tréninkové nasazení po celý podzim, bylo pro mě příjemným překvapením.

Jelení na jedničku s hvězdičkou splnilo předsevzetí o zlepšení bilance na domácím hřišti. Za to venku to není na postupujícího adepta nic moc. Proč se nedaří napodobit domácí výkony?
Venku máme problémy s psychikou. Tam nám chybí výrazná podpora domácích diváků. Jinak jsem velmi rád, že jsme doma neztratili ani bod. Hned se to projevilo na zvýšeném zájmu našich příznivců. Za to v jakém počtu chodí a neustále fandí, jim patří velký dík.

Bodů jste ale mohli mít ještě více, respektive větší klid při výhrách. Proč v průběhu zápasů přichází uspokojení?
Celý podzim, mimo utkání se slatiňanským týmem, jsme měli velké výkyvy v herní činnosti. Jako by po vstřeleném gólu nebo výrazné herní převaze nad soupeřem přišlo uspokojení. A protivníci toho pokaždé dovedli využít. Podle mého uvážení naše herní výkyvy pramení z nezkušeností velmi mladého týmu. U starších hráčů pak zaleknutí se pozice určující řád celého zápasu.

Jelení se vyplácí sázka na odchovance, popřípadě hráče z blízkého okolí. Stačí se podívat na ročníky narození, řekněme poloviny hráčů. Co říci na adresu této politiky klubu?
Před iks lety se vedení oddílu vydalo cestou časově i duševně náročnou: vsadilo na výchovu mládeže. Spoluprací s Ostřetínem a později i s okolními oddíly začalo AFK pomalu sklízet první úspěchy. Mám na mysli žáky v krajské soutěži, dorost v krajské soutěži a nyní i v přeboru. Tyto výkonnostní mládežnické vzestupy se odrazily v postup do I. B třídy dospělých. A v letošní sezoně také do zlepšení herního výrazu, který se líbí divákům.

Dlouho, předlouho se vyvíjela situace tak, že se stanete podzimním mistrem. Dohrávané kolo vše zamotalo a prohodilo pořadí na prvních dvou místech. Jak hodně mrzí fakt, že nepřezimujete na úplné špici?
Sezona pro nás nezahájila moc příznivě. Přišla dlouhodobá zranění a tresty. Nebýt výborné spolupráce s dorostem a výpomoci hráčů staré gardy, neměli bychom s kým odehrát úvodní zápasy. Přesto jsme výsledkově moc nepropadli. To nás přesvědčilo, že bychom se mohli pohybovat na předních příčkách tabulky. První místo nás s hrajícím kolegou Hendrychem velmi příjemně překvapilo. Výbuch v posledním zápase v Načešicích nám sebral třešničku z dortu. Na druhou stranu ukázal hráčům, že naše postavení v tabulce nezaručuje automatické vítězství.

Nezdá se vám, že na druhý tým tabulky, hlavně venku, inkasujete moc gólů?
Snažíme se hrát útočný, pro diváka atraktivní fotbal. Chceme, aby nám bylo jedno, jestli hrajeme doma či venku. Myšlení hráčů bohužel zatím není ještě na takové výši, aby hráli směrem dozadu stejně jako dopředu nebo nedělali žákovské chyby.

Venku se vám také branky hůře střílejí. Jaká je toho příčina?
Rozdíl ve střelených i inkasovaných gólech doma nebo venku má stejnou příčinu jako rozdílné bodové zisky. Tou je výrazná podpora domácích diváků. Doma si hráči směrem dopředu výrazně více dovolí a dozadu rychleji a zodpovědněji zařadí.

Jaký byl z vašeho pohledu  nejvydařenější a naopak nejhorší zápas podzimu?
Nejlepší zápas jsme odehráli proti Slatiňanům. Díky nasazení a hernímu výkonu kvalitního soupeře to byl zápas odpovídající svou úrovní krajskému přeboru. Po kterém, diváci tleskali všem aktérům: hostům, domácím i rozhodčím. A proto se fotbal hraje. Mimo již zmíněného propadáku v dohrávaném kole, byly pro mě nejhorší zápasy v Prosetíně a v Řečanech. Není možné hrát prvních dvacet minut na jednu bránu, mít tři gólovky a pak tahat za kratší konec…

Podzimními výsledky jste si nastavili laťku hodně vysoko. Jaké jsou na Jelení plány pro jaro?
V zimní přípravě pokračovat v nastavených tréninkové intenzitě i herním projevu. Protože máme hodně mladý kádr, musíme ještě více zapracovat na jeho psychice a stabilizovat jeho výkony. Věřím, že se budeme postupně zlepšovat a zažijeme ještě hodně radosti a úspěchů.