Už si na ně hrobník brousil zuby, jenže mu v posledním okamžiku schovali lopatu, krumpáč i hrábě… Valy v průběhu jarní části propadly na poslední místo tabulky a nejeden nad nimi lámal hůl. Trenér JIŘÍ PTÁČEK a jeho svěřenci však zavřeli všem škarohlídům ústa. V posledních čtyřech kolech bodovali naplno a vyšplhali se na barážovou příčku. Po skončení soutěže se navíc dozvěděli, že se zachránili, protože se kvalifikace ruší.

Pane trenére, nepovedený podzim váš tým odsoudil do role zachraňujícího se týmu. Proč jste měli předem neklidné jaro?
Těch příčin bylo více. Za tu hlavní bych označil nedostatek hráčů. A s tím souvisí funkce valského béčka, které není žádnou zásobárnou áčka. Do toho musíme započítat pracovní i studijní povinnosti hráčů prvního týmu.

Když už dojde k tom, že podzimní část stojí za starou belu, může se vše napravit v zimní přípravě, nemyslíte?
To ano. Zpočátku příprava odpovídala tomu, co jsem si představoval. Absolvovali jsme vydařený turnaj v Chrudimi. Horší to však bylo s trénováním. Na hřiště jsme mohli sice po celou dobu přípravy, nicméně účast na trénincích byla slabá. Hráči buď měli nějaké problémy nebo se dokonce vymlouvali. Odrazem toho byla ta skutečnost, že se nám nepodařilo doplnit mančaft podle mých představ. I když se ve Valech objevily tři nové tváře, nestačilo to. Nejdůležitější se nepovedlo. Mám na mysli uzdravení Michala Bažanta.

K tomu, aby se ohrožené mužstvo vyhrabalo ze srabu je nutné zkraje jara uplést nějakou výraznější bodovou šňůru. Vám se to nepodařilo. I když náznak tam byl, souhlasíte?
Patrně narážíte na fakt, že jsme porazili vedoucí Moravany. Jenže pak se potvrdila jedna věc. Valy jsou týmem, který může kohokoliv porazit, ale také s kýmkoliv prohrát. Je to v lidech. Proti silnějšímu mančaftu se hráči uměli vyhecovat. Pak není divu, že jsme bodovali s hořejškem a se spodkem  prohrávali. To znamená: kde jsme museli tvořit a vymýšlet, nastaly problémy. Za to, když jsme jen bourali, hráli zodpovědně zezadu a na brejky, tak jsme body získávali.

Po senzační výhře nad lídrem tabulky jste v šesti dalších kolech získali jediný bod a propadli se na poslední místo tabulky. Nemělo vás to spíše nakopnout?
V tu dobu to bylo špatné. Dělali jsme všechno možné, abychom sérii neúspěchů zarazili. Takže jsme zkoušeli nové varianty v útoku. Museli jsme změnit herní systém, který nám nevyhovoval. Nejhorší ale bylo to, že jedenáct lidí v základu jsme nemohli nikým jiným oživit. Ruku s tím se držela tragická tréninková morálka. Mladí hráči si mysleli, že mají jisté místo a ono tomu tak bohužel bylo. Posledním hřebíčkem do rakve byly disciplinární prohřešky dvou hráčů, včetně kapitána Kolmana.

Vrcholem černého období byla ostudná prohra 0:9 v Přelouči. V té Přelouči, kterou chce každý z Valů vždy porazit. Nechtěl jste s tím nebo někoho praštit?
(úsměv) To ani ne. Spíše to byl zmar. Katastrofální přístup a vy nemůžete nikoho vystřídat. Dostali jsme tři góly a hráči to zabalili.

Nezasvěcený by si mohl myslet, že jste po tomto utkání vyhrožoval nejméně tisícovými pokutami. Valy se totiž změnily jako mávnutím kouzelného proutku. Co jste s týmem udělal?
Kdepak. Šlo to prakticky samo. Některým hráčům bylo oznámeno, že hrají o bytí a nebytí ve Valech. Pokud nemáknou, budou muset odejít. Došlo na má slova, že I. A třída je velice slušná soutěž. Začal jsem klukům vysvětlovat, že si toho musí vážit. Také jsme se najednou scházeli kompletní, zlepšila se i tréninková účast. Odrazovým můstkem pro závěrečnou pasáž sezony byla výhra v Srchu, po nejlepším výkonu.

A v kuloárech se šeptalo, že jste hráli také o existenci valského áčka. V tom smyslu, že pokud by se sestoupilo, přihlásil by se pouze okresní přebor. Co je na tom pravdy?
Je to pravda. A upřímně řečeno, když jsem to zaslechl, tak mě to dost naštvalo. Jako důvod byl uváděn nedostatek hráčů. Zakopaný pes je v tom,  že ve Valech chybí mládež. Domácích je málo, musí se shánět mimo oddíl. Na druhou stranu musím říct, že když se tato informace vypustila a hráči se to dozvěděli, tak se úplně změnil jejich přístup ke klubu. Najednou se semkli hráči i výbor a ve všech řadách došlo ke vzájemné spolupráci s jedním cílem. Zachránit I. A třídu.

Markantní změnou oproti podzimní části, byla vaše produkce na cizích hřištích. Místo usmoleného jednoho bodu, jste jich na jaře vydolovali hned sedm. V čem se změnilo vaše mužstvo?
Především v přístupu. Kluci pochopili, že si nepřijeli jen zahrát fotbal, ale to, že každý bodík z venku nám může pomoci k záchraně. Za plus považuji i to, že hráči přestali komentovat verdikty rozhodčích. V závěrečných čtyřech kolech se ukázala parta starších hráčů. Ti se semkli kolem Budinského i Kolmana. Mladí se přidali a výsledkem byla záchrana.

Valy inkasovaly nejvíce branek v soutěži. O čem to svědčí?
Než jsem k týmu v polovině podzimu přišel, dostával většinu branek po standardních situacích. Proto jsme začali hrát zónu, více jsme hlídali odražené balony. Propadli jsme pouze v Přelouči a Dolním Újezdě.

Na druhou stranu Valy ukázaly, že jsou ofenzivním celkem…
To ano, nicméně léta bylo vše postavené na dlouhých míčích na Michala Bažanta. Při absenci nejlepšího střelce jsme museli produkovat celoplošný fotbal, ovšem nebylo z čeho vycházet. Kluci nebyli zvyklí na kombinační hru, a to už od zadních řad. Chyběla nám mezihra. Navíc se na hřišti nehecovali, spíše se kritizovali. To si mi podařilo odstranit. Říkal jsem jim, že každý může něco zkazit, ať si raději hledí svého výkonu.

Valský tým táhl za záchranou především Budinský a jeho spoluhráči starších ročníků. Proč je mladí neměli za vzor a nešli v jejich šlépějích?
Hodně jsem o tom přemýšlel. Přišel jsem na jednu věc. Je málo tréninkových jednotek, navíc oproti starší generaci mají mladí lidé mnoho jiných zájmů. Vše berou na lehkou váhu, postrádají zodpovědnost. Pokud hráči nebudou cítit lásku k fotbalu, nic nedokážou!